Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά και Πέργολα


JTB

Recommended Posts

Φαντάζομαι πως δεν θα τη δεχτούν.

Μου το είπε η γυναίκα με την έννοια οτι στο ειδικό καθεστώς Φ/Β σε οικιακά κτίρια έχουν απλοποιηθεί πολύ οι διαδικασίες και οτι το Φ/Β δεν "καλύπτει" πλήρως το χώρο. Εαν βρέχει βρέχεσαι ας πούμε.

 

Το ωραίο για μια ακόμα φορά είναι οτι οι υπηρεσίες δεν μπορούν να συννενοηθούν μεταξύ τους, οτι έχουν μπει Φ/Β σε πέργολες απ'όσο ξέρω και σκέφτομαι τι μπορεί να γίνει με αυτούς τους ανθρώπους κάποια στιγμή αν πάνε να τους τα ξηλώσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Το θέμα αφορούσε περγολες με βάση τον ορισμό για περγολες του ΓΟΚ 85.

 

Είναι πια σε ισχύ ο ΝΟΚ απο το 2012 και έχει αλλάξει ο ορισμός της περγολες και αρκετά παρελκόμενα.

 

Αρα είσαι οφφ τοπικ  για αυτό και κανε αναζήτηση σχετικά με ΝΟΚ που εχουμε ειδική ενότητα

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ,

Το θέμα μου είναι αν επιτρέπονται φωτοβολταϊκά σε πέργκολα κι όχι ποιος είναι ο ορισμός της πέργκολας βάσει ΝΟΚ ή ΓΟΚ. Ποιο πολύ με νοιάζει δηλαδή το θέμα των φωτοβολταϊκών. Αλλά θα ξανακάνω αναζήτηση μήπως βρω κάτι ποιο σχετικό.

Σε ένα φυλλάδιο της ΔΕΗ (έτος 2011) που βρήκα είχε φωτογραφικά παραδείγματα και το απαγόρευε . Αλλά από τότε όπως είπες πολλά έχουν αλλάξει

Link to comment
Share on other sites

επιτρέπεται

δες στην "Αίτηση Σύνδεσης ΦΒ αυτοπαραγωγού με ενεργειακό συμψηφισμό στο δίκτυο ΧΤ" στο πεδίο "Θέση φωτοβολταϊκού σταθμού"

 https://www.deddie.gr/el/upiresies/fwtovoltaika-kai-alles-ape/fv-apo-autoparagwgous-me-energeiako-sumpsifismo-ne/entipa-ipodeigmata 

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Πέργκολα δεν λέει. Λέει στέγαστρο, δεν είναι το ίδιο. Έχει όμως να συμπληρώσεις κι εσύ χειρόγραφα κάτι άλλο. Όταν έρθει η ώρα θα ενημερώσω αν έχω νεότερο.

Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Νόμος 4067/12 - 

Άρθρο 19

Κατασκευές πάνω από το κτίριο

2. Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό επιτρέπονται:

.................................................................................................................................................

 στ) Κατασκευές για τη στήριξη των φυτών, πέργκολες που μπορούν να επικαλύπτονται από ελαφρά εύκαμπτα υλικά ή κινητά συστήματα, καλαμωτές, φωτοβολταϊκά πανέλα και μόνο σε οριζόντια θέση.*

.................................................................................................................................................

* Προσθήκη σύμφωνα με τον Ν. 4759/20

Edited by neoklis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.