Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά και Πέργολα


JTB

Recommended Posts

Θα πρέπει να δίνουν μαζί και εξάντα για την εξεύρεση της βέλτιστης κλίσης των ΦΒ ώστε να υπάρχει κάθετη πρόσπτωση των ακτίνων του ήλιου. :P

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω μια ερώτηση.Γιατί δε μπορεί να περάσει η κατασκευή ως βάση στήριξης των φ/β?Τι περιορισμοί υπάρχουν ως προς τη βάση?

 

Και ύστερα αυτό που βλέπω μπορεί να θεωρηθεί και ως στέγαστρο βεράντας :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν προβλέπει πουθενά ο ΓΟΚ την μη προσμέτρηση χώρου ώστε να χρησιμοποιηθεί για βάση στήριξης ΦΒ. Στην συγκεκριμένη περίπτωση και για το τμήμα που είναι τοποθετημένα τα ΦΒ πρέπει να βγει κανονική οικοδομική άδεια προσθήκης μιας και ο χώρος θα μετρήσει στην δόμηση (μιας και δεν μπορεί να γίνει κανονικά προσθήκη Η/Χ χωρίς να μετρήσει στη δόμηση αν δεν γίνει ταυτόχρονα και προσθήκη χώρου κύριας χρήσης) και την κάλυψη, ειδάλλως μιλάμε για αυθαίρετη κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μάτι! Κι όμως είναι photoshop. Μεγεθύντε την φωτογραφία και παρατηρήστε την κατεβασιά της υδρορροής. Περίπου στο μέσον του ύψους της εμφανίζεται μια αδικαιολόγητη στρέβλωση. Επιπλέον προσπάθησαν να δώσουν τεχνητό "βάθος" μεγεθύνοντας τα φωτοβολταϊκά που είναι στα αριστερά με αποτέλεσμα να εμφανίζεται συνολικά μια έντονη διαφορά κλίσης.

Link to comment
Share on other sites

Η ΚΥΑ που αναμένεται να δημοσιευθεί και σε ΦΕΚ αναφέρει τη δυνατότηα εγατάστασης σε στέγαστρα βεραντών. Η πέργκολα δεν θεωρείται τέτοιο ;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όχι... Στέγαστρο θεωρείται κάτι συμπαγές που προσφέρει σκιά... Η πέργολα δεν είναι... Νομίζω αναφέρεται στο γείσο που βρίσκεται πάνω από εξώστη (μή βατό) που είτε είναι 40εκ ως αρχιτεκτονική προεξοχή είτε μέσω ΕΠΑΕ, μεγαλύτερο.

Η πέργολα δεν πρέπει να έχει καμίας μορφής επικάλυψη... Το ότι κινούνται τα ΦΒ της φωτογραφίας σημαίνει ότι κλείνουν κιόλας, άρα ακυρώνεται η έννοια πέργολα τη στιγμή εκείνη...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στη νέα ΥΑ αναφέρεται και σε πέργκολες αν και νομίζω ότι στο τέλος θα καταπέσει η συγκεκριμένη αναφορά μιας και αντιτίθεται στον ΓΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.