Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ορθομετρικό υψόμετρο από HEPOS


Recommended Posts

έχεις καποια πηγή-βιβλιογραφία;

 

Μπορείς να συμβουλευτείς το βιβλίο του Δ. Ρωσσικόπουλου "Τοπογραφικά Δίκτυα και Υπολογισμοί" κεφάλαιο 14 εκεί μου κάνει αναφορά σε τα υψόμετρα...14.4 ή 14.7 αν θυμάμαι καλά Δυστυχώς, δεν το έχω μαζί μου ώστε να σου δώσω σελίδα. Επίσης παραθέτω ένα διδακτορικο του Καναδά

 

http://www.ucalgary.ca/engo_webdocs/MGS/03.20185.GFotopoulos.pdf

 

Μπορείς να δεις τύπους 3,25- 3,33

 

Η περίπτωση του Συναδέλφου Τάσου αφορά περιορισμένη έκταση και δε θέλουμε επιφάνειες Β βαθμο΄θ. Το επίπεδο μας βολεύει πολύ καλά.

 

Για το οτιδήποτε, πες μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nαι ρε Δημητρη! πες μας τις πηγες σου!

εχω σπασει το κεφαλι μου απο το πρωι να τη βρω την εξισωση στο βιβλιο του Ρωσικοπουλου(κεφ 14) ή του Φωτιου και δε βρικα κατι σχετικο...εννοω τις τιμες των συντελεστων α0,α1 και α2

 

Βιβλίο Δ. Ρωσσικόπουλου : Τοπογραφικά Δίκτυα και Υπολογισμοί β Εκδοση έτος 1999

 

σελίδα: 349

υποκεφάλαιο: 14.7

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ,

το διάβασα, στην ουσία αφορά βελτίωση του γεωειδούς μιας μικρής περιοχής αφού έχουν προηγηθεί μετρήσεις σε γνωστά σημεία με ορθομετρικά υψόμετρα. Κατάλαβα σωστά;

Σε ποια περιοχή αφορούν οι συνγκεκριμένοι συντελεστές;

Ενα θέμα πάντως που προκύπτει είναι ότι τα υψόμετρα που δίνει το GPS με RTK έχουν μεγάλες διακυμάνσεις (έχω δει και 10cm διαφορά στο ίδιο σημείο άλλη μέρα) ειδικά όσο απομακρυνόμαστε από τη βάση.

Ενας αντιπρόσωπος μου είχε πει ότι αυτό κυρίως οφείλεται στους GLONASS και αν δουλεύεις μονο με GPS περιορίζεται το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ,

το διάβασα, στην ουσία αφορά βελτίωση του γεωειδούς μιας μικρής περιοχής αφού έχουν προηγηθεί μετρήσεις σε γνωστά σημεία με ορθομετρικά υψόμετρα. Κατάλαβα σωστά;

Σε ποια περιοχή αφορούν οι συνγκεκριμένοι συντελεστές;

Ενα θέμα πάντως που προκύπτει είναι ότι τα υψόμετρα που δίνει το GPS με RTK έχουν μεγάλες διακυμάνσεις (έχω δει και 10cm διαφορά στο ίδιο σημείο άλλη μέρα) ειδικά όσο απομακρυνόμαστε από τη βάση.

Ενας αντιπρόσωπος μου είχε πει ότι αυτό κυρίως οφείλεται στους GLONASS και αν δουλεύεις μονο με GPS περιορίζεται το πρόβλημα.

 

Αγαπητέ συνάδελφε, ορθά κατάλαβες κάποιες διευκρινίσεις
 
1. Το μοντέλο αυό χρησιμοποιείται για να απορροφήσει τις διαφορές ανάμεσα στα υψόμετρα της ΓΥΣ και του HEPOS. Τα υψόμετρα του HEPOS, προέρχονται από μία παρεμβολή γεωειδούς που έχει η ΕΚΧΑ. Στη συνλεχεια προστίθεται το υψόμετρο του γεωειδούς τηε ΕΚΧΑ στα υψόμετρα των GNSS 
 
H HEPOS = h HEPOS + N HEPOS.
 
Όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν πολλές τιμές σφάλματος.
 
2. Είναι λογικό ότι όσο μεγαλώνει η απόσταση, όσο μεγαλώνουν τα σφάλματα λόγω διαφοροποίησης του γεωειδούς. Για αυτό εφαρμόζουμε στο μόντελο.
 
3. Όσο αφορά για το GLONASS, εγώ δεν το πιστεύω και δεν τεκμηριώνεται από πουθενά
 
καλή σου ημέρα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος που παράθεσε ο συνάδελφος αφορά συγκεκριμένη περιοχή;

Τώρα αυτό με τους Glonass δεν ξέρω κι εγώ αν ισχύει πάντως συχνά παρατηρώ διαφορές στο υψόμετρο σε καποιο σημείο που έχω μετρήσει σε διαφορετικές χρονικές στιγμές. Μπορεί να φταίει το μηχάνημα μου αλλά γενικά και σε ξενο φόρουμ διάβαζα ότι υπάρχουν τετοιες διακυμάνσεις κατα τη διάρκεια της μέρας.

Edited by giorgosv
Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος που παράθεσε ο συνάδελφος αφορά συγκεκριμένη περιοχή;

Τώρα αυτό με τους Glonass δεν ξέρω κι εγώ αν ισχύει πάντως συχνά παρατηρώ διαφορές στο υψόμετρο σε καποιο σημείο που έχω μετρήσει σε διαφορετικές χρονικές στιγμές. Μπορεί να φταίει το μηχάνημα μου αλλά γενικά και σε ξενο φόρουμ διάβαζα ότι υπάρχουν τετοιες διακυμάνσεις κατα τη διάρκεια της μέρας.

 

Αν αναφέρεσαι στον τύπο που παρέθεσε ο συνάδελφος, αφορά μία βέλτιστη προσαρμογή επιπέδου σε ένα ελληνικό νησι. Ο συνάδελφος μέτρησε μέσω μίας εταιρείας HEPOS συντεταγμένες και μετά εφαρμόστηκε το βέλτιστο επίπεδο, για να διορθώνει τα GNSS ώστε γίνονται συμβατά με αυτά της ΓΥΣ.

 

Το υψόμετρο μετράται περίπου δύο φορές χειρότερα σε σ΄χεση με τα φ,λ με το GNSS λόγω γεωμετρίας του συστήματος. Επιπλέον, αυτό που διάβασες είναι δυνατό να συμβεί γιατί ορισμένα ατμοσφαιρικά σφάλματα (η τροπόσφαιρα) είναι άμεσα συσχετισμένη με τα υψόμετρα.

 

Επιπλέον δε, τα υψόμετρα στην Ελλάδα πονάνε πάρα μα πάρα πολύ...Ειδικά στα νησιά... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.