Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή ονόματος στο λογαριασμό της ΔΕΗ


Fade2Black

Recommended Posts

@Fade2black απο ΤΕΙ ή Πολυτεχνείο; Έχεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος του ΤΕΕ; Χωρίς αυτήν δεν μπορείς να κάνεις έναρξη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Fade2black απο ΤΕΙ ή Πολυτεχνείο; Έχεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος του ΤΕΕ; Χωρίς αυτήν δεν μπορείς να κάνεις έναρξη...

 

Γιατί μπορείς και από ΤΕΙ να υπογράψεις Σταύρο;

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ηλεκτρολόγος και η εγκατάσταση είναι εντός ορίων της άδειας του υπομηχανικού που μας φορτώσανε, τότε ναι. Εσύ ως μηχανολόγος όχι.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πήγα σε ΔΕΗ και κατεθεσα μονογραμμικο για το σπιτι που νοικιάζω, εκανα αλλαγή ονοματος και μου το ζητησαν λογω παλαιοτητας. Ειμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και δε μου ζητησαν αριθμο αδειας απο το τμήμα Βιομηχανιας. Το αφησα κενο εκεινο το πεδιο.Την αδεια αυτην την χρειάζονται οι μηχανολογοι για να υπογράψουν ηλεκτρολογικα και οι ηλεκτρόλογοι για μηχανολογικα. Φυσικά και οι μηχανικοι ΤΕ υπογράφουν και τα kW λιγα δεν τα λες!Το σπιτι δεν ηταν δικο μου και την υπογραφη τη δεχτηκαν. Το επαγγελμα στην εφορια το εχω κλεισει και κανεις δε με ρωτησε αν έχω κοψει αποδειξη ή εστω αν έχω εναρξη (βεβαια δεν θα επαιρνα λεφτα απο τον εαυτο μου, αλλα και συ εξυπηρετηση κανεις). Συνεπως αν θες να πληρωθεις για μια μελετη θελεις εναρξη. Αν ειναι πλήρης Η/Μ μελετη χρειάζεσαι ολες τις αδειες. Αν κανεις χαρη και ενα απλο ηλεκτρολογικο μονογραμμικο κανεις δε θα ψαξει αν παρεχεις υπηρεσίες τσαμπα. Στη ΔΕΗ πας οχι στην εφορια. Τους ενδιαφερει η ουσια, ενα μονογραμμικο στο αρχειο τους. Και καμια δουλεια στους γυρω ηλεκτρολόγους.

Link to comment
Share on other sites

σχέδιο ζητείται όταν το σπίτι είναι πάνω από 10 χρόνον ο επανέλεγχος ζητείται για να ελένξει ο ηλεκpτολογος την εγκατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πήγα σε ΔΕΗ και κατεθεσα μονογραμμικο για το σπιτι που νοικιάζω, εκανα αλλαγή ονοματος και μου το ζητησαν λογω παλαιοτητας. Ειμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και δε μου ζητησαν αριθμο αδειας απο το τμήμα Βιομηχανιας.

 

Στη δική μας ΔΕΗ ζητούν την άδεια. Στην περίπτωσή σου ίσως δεν το προσέξανε ότι έλλειπε ο αριθμός αδειας, ή μπορεί να έχουν και διαφορετική τακτική. Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία πάντως.

 

Αν ειναι πλήρης Η/Μ μελετη χρειάζεσαι ολες τις αδειες.

 

Οι άδειες αυτές δεν μου χρειάστηκαν ποτέ για μελέτη στην πολεοδομία, ούτε για κάποιο θέμα στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου η καταθεση υπευθυνης δηλωσης εγκαταστασης περαν των 14 χρονων για οιανδηποτε θεμα στην ΔΕΗ ,δεν ειναι διαδικαστικο και μονο, ουτε τοσο απλο οσο θελουν να το παρουσιαζουν ορισμενοι.Ειναι εργασια επανελεγχου της εγκαταστασης και απο την στιγμη που βαζεις την τζιφρα σου τιθεσαι και υπευθυνος για οτι συμβει,αλλωστε νομιζω οτι στα δικαστηρια τρεχουν πεντε υποθεσεις πανελλαδικα για επαγγελματιες υπογραφακηδες του γραφειου

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο πράγμα να μην σου ζητήσουν τον αριθμό άδειας στη ΔΕΗ.Δ.λ.δ στην ΥΔΕ εκεί που λέει αρ.άδειας και δυναμικότητα άδειας σε kw δεν έβαλες τίποτα??Το πιθανότερο να μην το πρόσεξαν.Μάλλον θα κοιμόταν όρθιος ο υπάλληλος:P:p

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λεει ο φιλος μας....αντε γιατι πολλα γραφηκανε εδω μεσα! ο καθε ενας να κοιταει τη δουλεια του κ να μην κοβει μεροκαματο απο τους αλλους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.