Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος στο λογαριασμό της ΔΕΗ


Fade2Black

Recommended Posts

.. όχι μόνο ρελέ! Τα πάντα όλα, είτε κατά ΚΕΗΕ είτε κατά HD.

 

Αυτό μου ακούγεται λίγο υπερβολικό, εάν είναι εντάξει από τεχνικής άποψης δεν βλέπω το λόγο για αλλαγή

Ο ΔΔΕ είναι υποχρεωτικός εδώ και αρκετά χρόνια 2006 κ μετά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...
Ο ΔΔΕ είναι υποχρεωτικός εδώ και αρκετά χρόνια 2006 κ μετά

Αυτό έπρεπε να είχε θεσπιστεί από παλιότερα, αλλά τι λέω σε τριτοκοσμική χώρα ζούμε.... 8-)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα,

 

Ηθελα να ρωτησω τι χρειαζεται για αλλαγη ονοματος απο τον θανοντα πατερα στην κορη του.Ειμαι νεος ηλεκτρολογος ΤΕ.

Υπαρχει το ηλεκτρολογικο σχεδιο,χρησιμοποιω αυτο?Πρεπει να το αντιγραψω? η θα χρειαστει καινουργιο?

Σε τι μορφη πρεπει να ειναι το σχεδιο?

Επισης τι διαδικασια χρειαζεται και απο λεφτα αμοιβη?

Ευχαριστω για οποια βοηθεια

Edited by GiorgosAsim
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή ονόματος ΔΕΗ.

Αντίο για μισθωτήριο συμβόλαιο που λέει θα πρέπει να πας συμβόλαιο αποδοχής κληρονομιάς. Επίσης έχε μαζί σου και μια εξουσιοδότηση.

 

Λογικά δε θα υπάρχει ηλεκτρολογικό σχέδιο σε ισχύ, γιατί όπως το κόβω πρέπει να υπάρχει κανένα σχέδιο 30 χρόνια πριν στη ΔΕΗ. Πάντως για να είσαι σίγουρος να πάρεις τηλέφωνο στην τοπική ΔΕΗ και να ρωτήσεις αν για το συγκεκριμένο αριθμό παροχής υπάρχει χέδιο σε ισχύ ή αν πρέπει να γίνει καινούριο. Σε κάθε περίπτωση να μην κάνεις αντιγραφή παλιού σχεδίου, αλλά να αποτυπώσεις την εγκατάσταση ως έχει και να κάνεις τις απαραίτητες μετρήσεις.

 

Επίσης την ΥΔΕ με όλα της τα συνημμένα να θυμηθείς να τη βγάλεις σε 3 αντίτυπα: 1 για τη ΔΕΗ, 1 για τον ιδιοκτήτη κι 1 για σένα, για το αρχείο σου, το οποίο θα φροντίσεις να το υπογράψει ο ιδιοκτήτης, ώστε να είσαι καλυμμένος νομικά αν κάποιος παρέμβει εκ των υστέρων στην εγκατάσταση και εξαιτίας αυτού γίνει καμιά στραβή.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορεσω να το κοψω σε καποιον αλλο την αποδειξη και να υπογραψω εγω την ΥΔΕ?

Τι λες τώρα :blink: , για ρίξε μια ματιά εδώ σε αυτή την χαρτουρα που πρέπει να συμπληρώσεις κ μετά κάνε ότι σε φωτίσει ο θεός

Γνωμη μου, βρες κάποιον συνάδελφο να την κάνετε μαζί αυτήν την ΥΔΕ για να δεις κ να μάθεις πως κ γιατί γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορεσω να το κοψω σε καποιον αλλο την αποδειξη και να υπογραψω εγω την ΥΔΕ?

:smile: Το κορυφαίο που έχω ακούσει .Δεν μπορείς να υπογράψεις εάν δεν έχεις μπλοκάκι ,και σε περίπτωση που έχεις γιατί να κόψει άλλος την απόδειξη ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Στην ΔΕΗ που πηγα για αλαγή ονόματος στο λογαριασμό σε σπιτι που νοικιασα (ως ενοικιαστής)

προσφατα εκτος τω συμβολαιων κλπ κλπ με εβαλαν να υπογραψω μια Υπευθυνη Δήλωση (την ειδα αφ οτου εφυγα στα αντιγραφα) ότι

΄΄Αποδέχομαι την μεταφορά ενδεχόμενου χρεωστικού ή πιστωτικού ποσού στην παροχή μου με αριθμό    ......      που προέρχεται απο την ίδια ή άλλη παροχή στην οποία έχω συμβληθεί με τη ΔΕΗ ΑΕ στο πλαισιο του κώδικα προμήθειας σε πελάτες ΦΕΚ 832/ 9-4-13 και ειδικότερα των προβλεπομένων στο άρθρο 28 περι προυποθέσεων σύναψης νέας σύμβασης προμήθειας"

 

Τι ειναι αυτό? Ο προηγουμενος ενοικιαστής απ οτι έμαθα χρωστάει και έχει κανει διακανονισμό που πάλι δεν πληρωνει

Θα μεταφερθούν σε μένα?

ή ειναι αν αφησω εγω χρεωστικο στον συγκεκριμενο λογαριασμό οταν φυγω 

να με ακολουθεί ?

Edited by Vagelis2010
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι για να σου περασει σε αυτο το λογαριασμο χρεος που εχεις εσυ απο παλιοτερα  αν εχεις


"που προέρχεται απο την ίδια ή άλλη παροχή στην οποία ΕΧΩ συμβληθεί με τη ΔΕΗ"
Edited by georgio_g
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.