Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικά δικαιώματα Τοπογράφου Μηχανικού ΤΕ (συντήρηση - αναπαλαίωση κτιρίων)


Thirdsir

Recommended Posts

Γεγονός είναι ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα των τοπογράφων Μηχανικών ΤΕ δεν είναι και τόσο ξεκαθαρισμένα. Σαν νέος μηχανικός θα ήθελα να ασχοληθώ και με αναπαλαιώσεις κτιρίων-μνημείων. Δεν μπορώ όμως να βρω όμως εάν έχω δικαίωμα υπογραφής τέτοιων εργασιών και φοβάμαι επιπλέον μην υπάρξουν διάφορα προβλήματα με την εφορία. Εάν κάποιος συνάδελφος λοιπόν έχει κάποια πληροφορία που θα μπορούσε να με βοηθήσει.............ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Αγαπητέ, η εφορία δεν προβληματίζεται με το ποιός είσαι... Αρκεί να τους φέρνεις λεφτά... Πιθανώς βέβαια να προβληματιστείς με τους ΚΑΔ λόγω ειδικότητας αλλά το σημαντικό είναι ότι δεν έχεις δικαίωμα για τέτοια που περιγράφεις... Κατ' αρχήν πώς θέλεις να έχεις δικαίωμα για κάτι που ούτε που ακούμπησες ως φοιτητής; Ειδικά για μνημεία που περιγράφεις, να ξέρεις ότι η συντριπτική πλειοψηφία των μηχανικών ΠΕ ή ΤΕ δεν τολμούν να ακουμπήσουν το αντικείμενο... Θα έλεγα να μείνεις σε αυτό που ξέρεις καλύτερα.... καταλαβαίνω βέβαια ότι στη χώρα μας ότι δηλώσεις είσαι οπότε με λίγη επιμονή και αρκετό διάβασμα αλλά και κατασκευαστική εμπειρία, θα δουλέψεις και εσύ όπως όλοι μας... Απλώς με στεναχωρεί που κάποια στιγμή θα μιλήσεις άσχημα για ένα πολ.μηχ ΠΕ ή ΤΕ που δεν έκανε καλά ένα τοπογραφικό... "γιατί ασχολούνται αφού δεν ξέρουν;"... θα πείς...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστός ο jtb, αλλά ρίξε και μια ερώτηση στην ΕΕΤΕΜ...όχι ότι θα σε διαφωτίσουν αλλά έτσι... για να νομίζουν ότι τους έχουμε κι ανάγκη...:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Οι τοπογράφοι ΤΕ θεωρούνται "μηχανικοί"? Αλήθεια, ποιοι θεωρούνται "μηχανικοί"?

Στο εξωτερικό ο surveyor νομίζω δεν θεωρείται engineer...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και Συνάδελφε Μηχανικέ Γιάννη,

 

Όσοι αποφοιτούν απο τις Πολυτεχνικές Σχολές στην Έλλαδα αποτελούν τους Διπλωματούχους Μηχανικούς ΠΕ ανεξαρτήτου ειδικότητας,συνεπώς και οι Τοπογράφοι...

Επίσης όσοι αποφοιτούν απο τις Σχολές Τεχνολογικών Εφαρμογών των ΤΕΙ αποτελούν τους Πτυχιούχους Μηχανικούς ΤΕ, συνεπώς και οι Τοπογράφοι...

 

Μηχανικοί δεν είναι μόνο οι Πολιτικοί Μηχανικοί πάρτε το χαμπάρι!!!

 

Επίσης, ανάλογα την χώρα..σε μερικές χώρες οι τοπογράφοι ανήκουν στους μηχανικούς σε άλλες όχι...Μη σε ξεγελά ο τίτλος Geomatics ή Geodetic Engineer,Τοπογράφος είναι και αυτός με παρεμφερή τίτλο..

 

Αυτά πρός αποσαφήνιση της απορίας σου...

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικοί δεν είναι μόνο οι Πολιτικοί Μηχανικοί πάρτε το χαμπάρι!!!

Ευχαριστώ για την παράθεση των απόψεών σου. Όμως δεν έχω να πάρω χαμπάρι κάτι.

Οι Αγρονόμοι τοπογράφοι μηχανικοί του ΕΜΠ ή αντιστοίχων σχολών συνηθίζουν θεωρούνται μηχανικοί και εγγράφονται στο ΤΕΕ.

Οι απόφοιτοι έργων υποδομής και δομικών έργων επίσης, συνηθίζουν να λέγονται υπομηχανικοί ή πτυχιούχοι μηχανικοί ΤΕ όπως είπες.

Για τους απόφοιτους τοπογραφίας ΤΕΙ ήταν η απορία μου και φυσικά δεν το ρωτάω τυχαία...

Link to comment
Share on other sites

Όπως οι δομικοί ή έργων υποδομής είναι πτυχιούχοι μηχανικοί ΤΕ έτσι και οι ΤΕΙ  Τοπογραφίας ονομάζονται Πτυχιούχοι Τοπογράφοι Μηχανικοί ΤΕ. Αν θέλεις σε παραπέμπω στο www.eetem.gr να δείς τους τίτλους των Πτυχιούχων Μηχανικών..Το σχόλιο σου πέρι μη μηχανικών μόνο για τους Τοπογράφους ΤΕ δεν ευσταθεί.. Γιατί δεν ρωτάς τυχαία...την απορία σου δεν καταλαβαίνω...οι Αγρονόμοι κ Τοπογράφοι από Πολυτεχνική Σχολή δεν βγαίνουν;; Δεν είναι μηχανικοί;;Απλά θεωρούνται;;;Το ξέρεις οτί έχουν δικαίωμα να υπογράψουνε στατικά μέχρι 2 ορόφους+υπόγειο;;;

 

Υπομηχανικοί είναι μόνο οι αποφοίτοι του μικρού πολυτεχνείου διετούς αν δεν κάνω λάθος διάρκειας..Τα ΤΕΙ είναι 4 χρόνια και ακαδημαικά ανήκουν στα ΑΕΙ τεχνολογικού τομέα..Οι απόφοιτοι των Σχολων Τεχνολογικών Εφαρμογών των ΤΕΙ είναι οι Πτυχιούχοι Μηχανικοί ΤΕ. Αν έχεις απτά στοιχεία να με διαψεύσεις, τα περιμένω...

 

Με το ΤΕΕ υπάρχει κόντρα για τους λόγους που όλοι γνωρίζουμε...

 

Αυτά τα ολίγα για τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρωτάς τυχαία...την απορία σου δεν καταλαβαίνω...

Όχι, δεν ρωτάω τυχαία. Έχω συγκεκριμένο άνθρωπο υπόψιν μου.

Επίσης, έχω απορία για τους απόφοιτους αποκατάστασης και συντήρησης έργων τέχνης.

Link to comment
Share on other sites

Οι συντήρησης και αποκατάστασης μνημείων , ανήκουν στην σχολή γραφικών και καλλιτεχνικών σπουδών και έχουν το δικό τους αντικείμενο .

 

Αν εννοείς τους αποκατάστασης κτιρίων , πλέον με το Αθηνά , ενσωματώθηκαν σαν ειδικότητα στους πολιτικούς μηχανικούς τε .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.