Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα Τοπογράφου Μηχανικού ΤΕ (συντήρηση - αναπαλαίωση κτιρίων)


Recommended Posts

http://civil.teipir.gr/web/uploads/files/epaggelmatikadikaiomata.pdf

 

Παραθέτω ένα λινκ από το αξιόλογο ΤΕΙ Πειραιώς (τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ-Δομικών), το οποίο και αναφέρει στα δικαιώματα περί τοπογραφικών ακριβώς τα ίδια με τους Τοπογράφους ΤΕ με ένα μόλις μάθημα τοπογραφίας (2ου εξαμήνου). Κατά πόσο το θεωρείτε αυτό δίκαιο έναντι των τοπογράφων ΤΕ κυρίως αλλά και του πολυτεχνείου.

 

Από αυτά που αναφέρουν, πείτε ποιά πραγματικά ισχύουν για τους Π.Μ.Δομικών Έργων;;

 

Τίποτα από αυτά δεν ισχύει για το συγκεκριμένο τμήμα...γιατί 1ον B.Δ. 769/72 αναφέρεται στους Πολιτικούς Υπομηχανικούς του Μικρού Πολυτεχνείου και μόνο και 2ον το Π.Δ. 318/94 έχει ακυρώθει όλο το δεύτερο άρθρο σχετικά με τις δραστηριότητες των Δομικών,Υποδομής και Τοπογράφων.. απο το ΣΤΕ το 2005 μετά απο παρέμβαση του ΤΕΕ.

 

Τρελή παραπληροφόρηση στο ΤΕΙ Πειραιά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Γιά τους Δομικούς ίσχυε ότι μπορούσαν να υπογράψουν το τοπογραφικό του οικοπέδου που μελετούν τα αρχιτεκτονικά . Τυπικά μπορούσαν να κάνουν τοπογραφικά οικοπέδων και αγροτεμαχίων , προφανώς όχι στο μέγεθος των τοπογράφων τε .

Link to comment
Share on other sites

Γιά τους Δομικούς ίσχυε ότι μπορούσαν να υπογράψουν το τοπογραφικό του οικοπέδου που μελετούν τα αρχιτεκτονικά . Τυπικά μπορούσαν να κάνουν τοπογραφικά οικοπέδων και αγροτεμαχίων , προφανώς όχι στο μέγεθος των τοπογράφων τε .

 

Μπορείς να μου παραθέσεις το Π.Δ. που το αναφέρει αυτό;; Κανονικά έχουν δικαίωμα μόνο για τα στατικά (2 ορόφους+υπόγειο) κ δεν γνωρίζω για τα αρχιτεκτονικά...Για τα τοπογραφικά δεν υπάρχει δικαίωμα απο δομικούς..μέχρι νεωτέρας αναφέρομαι γιατί μετά την εφαρμογή του σχεδίου Αθηνά θα δούμε τι θα αλλάξει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σωστό αυτό που λες. Όντως δεν υπάρχει ΠΔ που να δίνει επαγγελματικά δικαιώματα στους Δομικών Έργων ώστε να κάνουν τοπογραφικά, ούτε καν αυτό το 2όροφο. Να σου πω και κάτι άλλο; Δεν υπάρχει ΠΔ που να σου δίνει ΕΔ στα τοπογραφικά και ας είσαι Τοπογράφος Μηχανικός. Δεν έχει κανείς, πλην των ηλεκτρονικών, από τα ΤΕΙ ΕΔ. Ούτε εσύ, ούτε εγώ, ούτε κανείς.

 

Πέρα από όλα αυτά είναι μες το αντικείμενο των Δομικών το τοπογραφικό σχέδιο που αφορά το γήπεδο που θα οικοδομηθεί, οποτε καλώς τα υπογράφουν.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

To ΠΔ (προσχέδιο)υπάρχει για τα επαγγελματικά μας δικαιώματα.http://ypepth.opengov.gr/panaretos/wp-content/uploads/2009/12/PolitikonDomErgon-ErgonYpod-Topografias-Geoplirof.pdf

Αυτό που λείπει είναι η επανασύσταση του διευρυμένου φορέα ...και ένα μεγάλο αλλά..........

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βλέπω φοιτητές να ασχολείστε με τα ΕΔ. Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία κινητικότητα από το σύνολο των φοιτητων. Στην εποχή μου που δεν υπήρχε internet, δεν ξέραμε τι θα βρούμε μπροστά μας οι περισσότεροι. Έτσι μας έπιασαν κορόιδο. Αλλιώς θα είχαμε κλείσει τα τμήματα μέχρι σήμερα. Τώρα ως απόφοιτοι με μία ΕΕΤΕΜ να τη νοιάζει μόνο μη χάσει το μαγαζάκι της, δεν μπορούμε να συντονίσουμε ενέργειες. Η λύση, αν θα βρεθεί, θα είναι μέσα από τα ΤΕΙ. Με το που πάρεις το πτυχίο σε ξεχνάνε όλοι...

Link to comment
Share on other sites

To ΠΔ (προσχέδιο)υπάρχει για τα επαγγελματικά μας δικαιώματα.http://ypepth.opengov.gr/panaretos/wp-content/uploads/2009/12/PolitikonDomErgon-ErgonYpod-Topografias-Geoplirof.pdf

Αυτό που λείπει είναι η επανασύσταση του διευρυμένου φορέα ...και ένα μεγάλο αλλά..........

  Αυτό είναι προσχέδιο που κατατέθηκε και ακυρώθηκε λόγω του διευρυμένου φορέα που δεν υπάρχει...τώρα με το σχέδιο Αθηνά αυτό θα αλλάξει εντελώς λόγω του νέου τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ και Μηχανικών Τοπογράφων και Γεωπληροφορικής.. Προς το παρόν τίποτα δυστυχώς δεν ισχύει..Και προς απάντηση του stayros ούτε και εγώ σαν τοπογράφος ΤΕ έχω δικαίωμα και ας έχω τις θεωρητικές γνώσεις να κάνω τριγωνισμούς, ελάχιστα τετράγωνα και εξαρτημένα σε όποιο σύστημα γουστάρεις..Οι δομικοί με μια τοπογραφία δεν έχουν καν το δικαίωμα τοπογραφικού..έχουν κενό στην γνώση και σαν να λέμε να κάνω εγώ στατικά χώρις να ξέρω αντοχή υλικών (πού δεν το ξέρω)...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε Σταύρο αν δεν καθίσουν ΤΕΕ , ΕΕΤΕΜ στο ίδιο τραπέζι τη λύση δε θα τη βρεί τρίτος(κράτος) . Πάντα θα γίνεται ένα ΣΤΕ που θα ακυρώνει Επ.Δ γιατί έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Σου το είπα και στο ξαναλέω, όσο οι φοιτητές φραπάρουν ασύστολα και δεν ασχολούνται με το ότι το πτυχίο τους δεν έχει καθόλου ΕΔ, ενώ ο τελευταίος αποφοιτος της Βουλγαρίας ή κολεγίου θεωρείται απόφοιτος πολυτεχνείου, λύση δε θα υπάρξει.

 

Η ΕΕΤΕΜ και το ΤΕΕ κοιτάνε το μαγαζάκι τους, και μας έχουν γραμμένους όλους, και διπλωματούχους και πτυχιούχους. Και τους 2 τους συμφέρει να παραμείνει έτσι η κατάσταση. Αν δεν γίνει μία εξέγερση από τα ΤΕΙ να τους ασκηθεί πίεση, 30 χρόνια από σήμερα πάλι για τα ΕΔ που δεν έχουμε θα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε georkats το τι υπογράφουμε οι δομικοί , έγινε το 1974 μετά την κατάργηση του ΠΔ334/1973 . Ετσι μοιράστηκαν τα δικαιώματα των υπομηχανικών του ΒΔ 762/1972 .

 

Αυτἠ ήταν η πρακτική και αυτό ισχύει μέχρι σήμερα , καταχρηστικά αφού δεν έχουν βγεί καινούργια ΕΔ .

 

Την εποχή εκείνη υπήρχε και πολύ χαμηλότερη τεχνολογία .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.