Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γωνιακά μπαλκόνια


 

Recommended Posts

Βασικά καλά έκανες και την ανέβασες γιατί η προηγούμενη εικόνα μάλλον δεν θα ανοίγει λόγω αλλάγης πλατφόρμας του Φόρουμ.

Την ίδια ακριβώς έχει και ο Leonhart-Monning στο βιβλίο του "Η τέχνη του οπλισμού", σελ. 109.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

δεν μπορούμε να κάνουμε απο την π6 στην π3 να σπάνε οι διανομής και να έρχεται ο οπλισμός πάνω? φυσικά και αλλαγή οπλισμοί διανομής.

 

λέω τώρα :P φοιτητής ακομα είμαι μην με μαλώσετε

Link to comment
Share on other sites

Παίδες παρακολουθώντας τις τροχιές των κυρίων ροπών, μια όπλιση μορφής βεντάλιας δεν σας κάθεται καλύτερα στο μάτι? Εγω πάντως έστω και διαισθητικά την προτιμώ.

Link to comment
Share on other sites

"Κάθεται" καλύτερα στο μάτι αλλά οι τροχιές αυτές που λές εμένα μου δείχνουν πλάκα διέριστη στηριζόμενη σε γωνία. Εξ ού και ο άνω οπλισμός κάθετα στον άνω του κάθε προβόλου.

Link to comment
Share on other sites

Η βεντάλια δεν ενδύκνεται σαν οπλισμός (και κατασκευαστικά και λειτουργικά).

Δημιουργεί πρόβλημα στην γωνία που περνάνε τα σίδερα (επειδή αναλογικά υπάρχει ποιο πολύ σίδερο από ότι σκυρόδεμα)

Μετά είναι και το πρόβλημα με τις διαστάσεις. Αν έχεις μεγάλο γωνιακό πρόβολο πως θα οπλίσεις με την βεντάλια ? Αν η ροπή σου είναι μεγάλη με τον οπλισμό βγάζεις ένα ποσοστό σε cm², (Φ12/12.5 για παράδειγμα) με την βεντάλια πως θα το κάνεις ? Έπειτα αν είναι μεγάλος ο πρόβολος πως θα απλώσεις την βεντάλια ? Αναγκαστικά θα έχεις πύκνωση στην γωνία και μόνο σίδερο και καθόλου σκυρόδεμα. (Και μιλάμε για αρνητική ροπή, θα στην σπάσει την πλάκα σαν γυψοσανίδα, ή θα σου βγάλει σίγουρα ρωγμές και με τον καιρό θα ανοίξει) Μετά εγώ δεν έχω δει σε βιβλιογραφία τέτοιου είδους όπλισης. Αν κάνω λάθος παρακαλώ να με ενημερώσετε.

Τέλος αν δείτε τις τροχιές στον πρόβολο είναι ακτινωτές και με την βεντάλια σαν οπλισμός αν τοποθετηθεί θα είναι παράλληλος σε αυτές τις τροχιές...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάει για βεντάλια που όλα τα σίδερα ενώνονται σε ένα σημείο...

Οι ισοϋψείς των ροπων είναι κυκλικές με κέντρο την ¨μυτη¨των δοκών και τα σίδερα είναι κάθετα σε αυτές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.