Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Γωνιακά μπαλκόνια


 

Recommended Posts

1.πως τα προσομοιωνετε?

2.πως τα οπλιζετε στη γωνια?βενταλια?

3.ισχυει οτι το Fespa δεν μεταφερει το φορτιο του τμηματος που δημιουργειται απο την προεκταση των δοκων?

4.θεωρειτε απαραιτητη τη δημιουργια φορουσιων στη γωνια?

 

εδω η περιπτωση μου:

 

sxmc3.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. Έχω την αίσθηση ότι πρέπει να δώσεις από συνδεσμολογία πλακών "σύνδεση πλάκας Π6 αριστερά με την Π3" γιατί απ΄ ότι φαίνεται δεν είναι συνδεδεμένες.

2. Ναι, και συνήθως για μεγάλο πρόβολο δίνω:

ΑΝΩ Φ12/15, ΚΑΤΩ Φ10/20 και ΔΙΑΝΟΜΗ Φ8/25 ΑΝΩ-ΚΑΤΩ

3.........................................?

4. Δώσε διαστάσεις-μέγεθος μπαλκονιού για να γίνει πιο κατανοητή η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης sundance αν μου επιτρέπεις νομίζω πως στο συγκεκρινένο μοντέλο έχεις πρόβλημα επαρκών μηκών αγκύρωσης των οπλισμών των δοκαριών στους στύλους Κ5, Κ6, Κ9. Ακόμα και για τα 12αρια που χρησιμοποιείς νομίζω ότι 25 εκ. είναι λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Οι πρόβολοι έχουν πάχος 0,20μ σε όλο το πλάτος τους ή μόνο στη βάση και στο άκρο π.χ 0,15μ. Άν το πάχος είναι μεταβαλλόμενο κατά την έννοια του πλάτους των προβόλων τότε έχεις κατασκευαστικό πρόβλημα στη γραμμή επαφής.Δεν συμφωνώ με τον ilias ότι θα πρέπει να δώσεις σύνδεση ή σωστότερα συνέχεια πλακών στη γραμμή επαφής. Αλήθεια λέει πουθενά ο ΕΚΩΣ για βεντάλια ?

Link to comment
Share on other sites

1-3. Οπως και να τα προσομοιώσεις, το πρόγραμμα δεν θα πλησιάσει ούτε στο ελάχιστο την πραγματικότητα... Το θέμα σηκώνει τρελή συζήτηση....

2. Η βεντάλια είναι μια παλιά λύση. Κανονικά οπλίζεις τις Π3,Π6 μέχρι το Κ6. Συνέχισε κάτω απο την Δ6.1 και αριστερά απο την 7.1 ΕΖ. Κάθετα σε αυτές βγάζεις το διπλάσιο οπλισμό προβόλου.

4. Οχι

Link to comment
Share on other sites

Σάββα γιατί όχι σύνδεση Π6 με Π3?

Μήπως για δυσμενέστερη προσομοίωση?

Αφού στην πραγματικότητα θα είναι συνδεδεμένες.

 

acnt τη δίαταξη οπλισμών που τη στηρίζεις? ΕΚΩΣ 18.1.4.2 ?

Link to comment
Share on other sites

Ο οπλισμος τυπου βενταλιας ειναι πατεντα. Δεν τον εχω συναντησει πουθενα σε βιβλιογραφια ουτε τον ειχα διδαχτει στο πολυτεχνειο. Ο σωστος "by the book " τροπος οπλισμου ειναι με πυκνωση του διαμηκη οπλισμου παραλληλα προς τις δοκους που στηριζουν τους γωνιακους προβολους.

 

Αν τωρα τα πλατη των προβολων ειναι μεγαλα και δεν υπαρχουν αρχιτεκτονικοι περιορισμοι εγω θα εβαζα φουρουσια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον τρόπο όπλισης που προτείνει ο avgoust.

Ένα ακόμα θέμα που προκύπτει με το βέλος κάμψης της γωνίας των εξωστών και το απαιτούμενο ελάχιστο πάχος πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.