Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαστασιολόγηση με το Pvsyst


sonick

Recommended Posts

Γεια χαρά!

'Ηθελα να ρωτήσω, για μια διαστασιολόγηση που έκανα με το pvsyst,για φ/β σύστημα 100KWp,με επιλογή πανέλων conergy powerplus 230p και inverter sma sunny mini central 11000TL, ενώ απο τους υπολογισμούς που έκανα με το χέρι μου προκύπτουν 24 πανέλα σε κάθε σειρά και 2σειρές ανά inverter σε σύνολο 9 inverter,το Pvsyst μου εμφανίζει οτι η τάση ανοιχτοκύκλωσης υπερβαίνει την μέγιστη τάση εισόδου του inverter.H Voc κάθε σειράς πρέπει να είναι εντος ορίου MPPT(335V-500V) ή κάτω της μέγιστης τάσης εισόδου του inverter(700V) ?Οπότε επιλέγω τελικά άλλο πανέλο;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H Voc κάθε σειράς πρέπει να είναι εντος ορίου MPPT(335V-500V) ή κάτω της μέγιστης τάσης εισόδου του inverter(700V)

Και τα δύο. Ο inverter sma sunny mini central 11000TL έχει δυνατότητα 5 παράλληλων στοιχειοσειρών, γιατί χρησιμοποιείς μόνο τις δύο;

Δες το ΙMPP των πανέλων σου για 5 στοιχειοσειρές, αν το ξεπερνάς(μάλλον ναι) πάρε 4 ή 3. Δες να είσαι μέσα σε Voc και Vmpp.

Δεν χρειάζεται να αλλάζεις πανέλα, παίξε λίγο με το pvsyst να πετύχεις αυτό που θέλεις.

Ας πούμε 3 στοιχειοσειρές με 17 πανέλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα 24 πάνελ ανά string δεν είναι δυνατόν να ισχύει διότι με ένα απλό πολλαπλασιασμό με την Voc φεύγεις πάρα πολύ.

 

Στην εικόνα pvsyst.jpg φαίνεται ότι με τα πάνελ και το inverter που έχεις επιλέξει μπορείς να έχεις 9 Inverter και 16 πάνελ ανά string.

 

Αυτή είναι και η λύση που προτείνει το Sunny Design (δωρεάν πρόγραμμα της SMA) και το οποίο φαίνεται στην εικόνα sunny_design.jpg.

 

Επίσης, το Inverter σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις 5 string παράλληλα, αλλά δεν είναι απαραίτητο να τα χρησιμοποιήσεις όλα. Το σημαντικό είναι ανάλογα με τα Watt του πάνελ που έχεις επιλέξει & το Voc του (άρα και το ρεύμα που μπορεί να δώσει), να μπορεί να 'παίζει' το inverter στην 'καλή' περιοχή του.

 

Σε κάθε inverter λοιπόν έχεις 3 string παράλληλα, το οποίο βολεύει διότι έχεις και αυτόματα προστασία από σφάλματα ανάστροφου ρεύματος.

post-26390-13188724625_thumb.jpg

post-26390-131887246268_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@sonick δοκίμασε να πειραματιστείς πρώτα με πιο απλά software για να καταλάβεις συσχετισμούς Voc, Vmpp κτλ Προτείνω αυτό της Kaco. Είναι απλό και εύκολο και παράλληλα βοηθάει πολύ με τους πειραματισμούς. Της SMA δεν προτεινεται για πειραματισμούς καθώς πρέπει να ανατρέχεις πίσω σε tabs κτλ για να κάνεις αλλαγές...

Link to comment
Share on other sites

H Voc κάθε σειράς πρέπει να είναι εντος ορίου MPPT(335V-500V) ή κάτω της μέγιστης τάσης εισόδου του inverter(700V)

Και τα δύο.

 

Η Voc, στην ελάχιστη αναμενόμενη θερμοκρασία των πανέλων, πρέπει να είναι μικρότερη της μέγιστης επιτρεπτής τάσης του inverter.

Link to comment
Share on other sites

Τα 24 πάνελ ανά string δεν είναι δυνατόν να ισχύει διότι με ένα απλό πολλαπλασιασμό με την Voc φεύγεις πάρα πολύ.

 

Στην εικόνα pvsyst.jpg φαίνεται ότι με τα πάνελ και το inverter που έχεις επιλέξει μπορείς να έχεις 9 Inverter και 16 πάνελ ανά string.

 

Αυτή είναι και η λύση που προτείνει το Sunny Design (δωρεάν πρόγραμμα της SMA) και το οποίο φαίνεται στην εικόνα sunny_design.jpg.

 

Επίσης, το Inverter σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις 5 string παράλληλα, αλλά δεν είναι απαραίτητο να τα χρησιμοποιήσεις όλα. Το σημαντικό είναι ανάλογα με τα Watt του πάνελ που έχεις επιλέξει & το Voc του (άρα και το ρεύμα που μπορεί να δώσει), να μπορεί να 'παίζει' το inverter στην 'καλή' περιοχή του.

 

Σε κάθε inverter λοιπόν έχεις 3 string παράλληλα, το οποίο βολεύει διότι έχεις και αυτόματα προστασία από σφάλματα ανάστροφου ρεύματος.

 

Ευχαριστώ καταρχάς για τις απαντήσεις.

Θέλω να επισημάνω οτι στην περίπτωση που αναφέρεις με 3 string παράλληλα όπως στην foto που επισυναπτείς,μου βγάζει την Vmpp(60 C) 502V άρα ελαφρά εκτός ορίου.Στην επιλογή του module έχω λίγο διαφορετικές τιμές απο σένα,δεν ξέρω γιατί, δηλαδή Vmpp =26.4V και Voc=41V.

Επίσης ισχύει οτι τα πανέλα ενός string μπορούν να δίνουν έως 20% μεγαλύτερη ισχύ απο την ονομαστική ισχύ των inverter;Αναφέρω παράδειγμα.Tα πανέλα που συνδέονται σε inverter 11KWp μπορούν να επιλεγούν με συνολική ονομαστική ισχύ έως 13,2ΚWp.Όμως τότε γιατί δίνεται στο εγχειρίδιο του inverter μέγιστη dc ισχύς 11,4kWp;

Link to comment
Share on other sites

Όμως τότε γιατί δίνεται στο εγχειρίδιο του inverter μέγιστη dc ισχύς 11,4kWp;

 

Υπάρχει πολύ καλή απάντηση μέσα στο πρόγραμμα που χρησιμοποείς (κλικ στο πάνω ερωτηματικό εκεί που καθορίζεις τα strings)

 

Εν συντομία:

Ο inverter δεν καταστρέφεται αν η ισχύς ΜPP των πανέλων είναι λίγο μεγαλύτερη από την ονομαστική του, διότι μπορεί να τα κάνει να δουλέψουν σε συνθήκες διαφορετικές από το MPP, δηλαδή με μικρότερη ισχύ.

 

Επίσης η ονομαστική ισχύς των πανέλων είναι πολύ δύσκολο να παρατηρηθεί.

 

Οπότε μπορείς να υποδιαστασιολογήσεις τον inverter με μικρή ή καθόλου παραχώρηση στην παραγόμενη ενέργεια των πανέλων. Μπορείς ίσως να έχεις κάποιο μικρό όφελος στην παραγόμενη ενέργεια λόγω καλύτερου βαθμού απόδοσης του inverter.

Link to comment
Share on other sites

 

Οπότε μπορείς να υποδιαστασιολογήσεις τον inverter με μικρή ή καθόλου παραχώρηση στην παραγόμενη ενέργεια των πανέλων. Μπορείς ίσως να έχεις κάποιο μικρό όφελος στην παραγόμενη ενέργεια λόγω καλύτερου βαθμού απόδοσης του inverter.

 

Mήπως εννοείς να υπερδιαστασιολογηθεί,αφού είναι δύσκολο να πετύχω την ονομαστική ισχύ των πανέλων,αρά μπορώ στην είσοδο του ιnverter να έχω ισχύ έως και 20% μεγαλύτερη της ονομαστικής του.Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ, όπως λες, να έχεις στην είσοδο του inverter μεγαλύτερη ισχύ από την ονομαστική του, το οποίο σημαίνει "υποδιαστασιολόγηση". Το ποσοστό (20%) μην το παίρνεις δεδομένο. Θέλει ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μπορεί να μου πεί κάποιος ποιο έμπειρος με τ τα ΦΒ και το pvsyst εάν είναι σωστά τα αποτελέσματα που μου βγάζει το πρόγραμμα ??

 

 

http://img853.images...20325213140.png

http://img689.images...20325213058.png

 

και η τελική εκτύπωση

http://imageshack.us/photo/my-images/809/20120325220805.png/

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.