Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρησιμότητα laptop σε φοιτητή


Caestiel

Recommended Posts

Αθήνα - Μυτιλήνη 30 λεπτάκια με το αεροπλάνο. Το πιο ξεκούραστο ταξίδι που κάνω εδώ και 10 χρόνια περίπου. Εμένα με ενδιαφέρει αν μέσα στη σχολή το λαπτοπ είναι απαραίτητο και με κάλυψες επαρκώς.

Ευχριστώ.

 

Κάποιος άλλος ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα προγράμματα σχεδίου είναι "βαριά" ; με laptop ι3 την βγάζω; επίσης από ότι είδα προτιμάτε desktop λόγω ευκολίας χρήσης..υπάρχει κανένας ιδιαίτερος λόγος κατά τις σπουδές μου ώστε να αγοράσω laptop;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι της άποψης του road warrior.

 

Πετάω το (macbook) laptop στο sleeve και μετά στην τσάντα που πέρνω μαζί μου. Έπειτα κατεβάζω με την σύνδεση του πολυτεχνείου, τρέχω όμως στο δικό μου σύστημα και τις δικές μου εφαρμογές, δεδομένου ότι στους Η/Υ της σχολής δεν μπορώ να εγκαταστήσω ότι θέλω. Από την άλλη δεν έχω τρελές απαιτήσεις για σχεδιαστικά ή άλλα εξειδικευμένα προγράμματα λόγω αντικειμένου (λχ είναι πολύ πιο σημαντικό για μένα να μπαίνω δωρεάν μέσω του κόμβου του TUC στο sciencedirect).

 

Στο σπίτι συνδέω το laptop με το monitor-τηλεόραση (ήτοι tv που υποστηρίζει μεγάλες αναλύσεις) και έλυσα το πρόβλημά μου. Ναι δεν είναι η πιο οικονομική λύση αλλά ήμουν και είμαι διατεθημένος να κόψω από αλλού.

 

 

ΥΓ: όπως φαίνεται και απ'το προφίλ μου είμαι φοιτητής στο Τ.Μηχ.Ο.Π. @ TUC οπότε με κάθε επιφύλαξη τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν εργάζεσαι σε διαφορετικά μέρη (φοιτητικό σπίτι, πατρικό, εξοχικό, σε φίλους, στην σχολή) ο φορητός είναι μονόδρομος.

 

Αν εργάζεσαι κυρίως στο σπίτι και έχεις άλλον υπολογιστή στο πατρικό ή όπου αλλού πιθανόν να εργαστείς, καλύτερα σταθερό.

 

Αν πάρεις φορητό, σου προτείνω να πάρεις επιπλέον κανονική οθόνη-ποντίκι-πληκτρολόγιο. Η μεγάλη οθόνη στο σχέδιο μετράει πολύ. Το ποντίκι και το πληκτρολόγιο θα σε προστατέψουν από πιθανά προβλήματα υγείας που οφείλονται σε κακή στάση του σώματος.

Link to comment
Share on other sites

είμαι μία ανάσα πριν το πτυχίο και το έχω αρκετά φρέσκο το θέμα και έχω και γεύση από τις απαιτήσεις της σχολής.

αρχικά εγώ πήρα έναν σταθερό Η/Υ, αλλά κάπου στο 3ο αγόρασα και λάπτοπ.

κακά τα ψέματα, στη σχολή με τους υπολογιστές που έχει, μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου (σε εμάς στο ΑΠΘ μένει το ΤΟΠΟΛΑΜΠ και πολλές ώρες ανοιχτό και βόλευε), οπότε ο σταθερός στο σπίτι ήταν εντάξει, έκανα τη δουλειά μου. το λάπτοπ το πήρα για να το έχω στα ταξίδια, να το παίρνω μαζί μου στη μαμά πατρίδα όπου δεν είχα τότε εκεί υπολογιστή, και κυρίως γιατί μου έλυνε τα χέρια στις εργασίες, ομαδικές και μη, που μαζευόμασταν σε ένα σπίτι και δουλεύαμε ταυτόχρονα.

 

με απλά λόγια.. σίγουρα θα θελήσεις να δουλέψεις σε άλλα σπίτια, μαζί με άλλους, για χαβαλέ ή για συνεργασία, και αν έχεις στη μυτιλήνη σταθερό υπολογιστή, τότε να πάρεις λάπτοπ. μπορείς να πας σε διάφορα καταστήματα και να πάρεις προσφορές.βρίσκεις καλά μηχανήματα σε καλές τιμές.μία οθόνη 15" είναι πολύ βολική και ως προς το μέγεθος (για τη μεταφορά) και για τη δουλειά σου. φυσικά, πάντα όσο μεγαλύτερη η οθόνη τόσο καλύτερα όταν κάνεις τοπογραφικά, αλλά,15" είναι ιδανικό πιστεύω να μπορείς να το μεταφέρεις κιόλας..! ;)

άποψή μου με βάση την προσωπική εμπειρία μου στο θέμα :)

 

καλές σπουδές! ελπίζω η σχολή να αποδειχθεί αυτό που ήθελες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.