Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα επίλυσης οδεύσεων και αποτύπωσης χάραξης


Recommended Posts

γεια και χαρα,

τι παιζει με την αγορά προγραμματος για επιλυση και αποτύπωση-χαραξη? εχετε να προτεινεται κατι ικανοποιητικό και σε λογική τιμή?εχω ακουσει για ενα σωρό προγραμματα και εχω μπερδευτει...

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να προβώ σε άμεση αγορά τοπογραφικού λογισμικού και θα ήθελα να ακούσω απόψεις για τα XRTC4 και TAXYMETRIA ή οποιοδήποτε άλλο έχετε υπόψην, αξιόπιστο και οικονομικό.

Συγκεκριμένα για το XRTC4 τι έχει ακουστεί?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

γεια και χαρά.. θα ηθελα να με βοηθήσετε οσον αφορά την αγορά πακέτου προγράμματος επίλυσης-ραπορταρισματος και τοπογραφικών εργαλείων. ευχαριστώ

 

περα απο το verm, το οποίο είναι αρκετά ακριβό πρόγραμμα εχω υπ΄όψη μου το ggcad. υπάρχει κάποιος που το γνωρίζει για να μου πεί μια γνώμη? ή οποιοδήποτε άλλη πληροφορία - συμβουλή για software επίλυσης είναι καλοδεχούμενη...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου clyde.

Επειδή κι εγώ στην ίδια φάση βρίσκομαι, προσπαθώ να σχηματίσω μια άποψη και ο ίδιος.

Από ότι έχω καταλάβει όλα περίπου τα ίδια παρέχουν ονομαστικά (αναγνώριση όδευσης, επίλυση, συνόρθώσεις δικτύων, μετατροπές συν/νων, οπισθοτομίες κλπ. ) τουλάχιστον.Η ευκολία και η φιλικότητα προς τον χρήστη είναι που μετράει.

Στο γραφείο που εργαζόμουν είχαμε το ΑΠΟΔΟΣΗ, την τελευταία έκδοση το οποίο μου φάνηκε καθόλου φιλικό προς τον χρήστη. Πολλές κινήσεις για να κάνεις απλά πράγματα, ανεξήγητα κολλήματα και γενικά δεν μου έκανε κλικ.Η τιμή του είναι κάτι λιγότερο από 1500 ευρώ μαζί με το σχεδιαστικό του περιβάλλον, το οποίο όμως σε τελική φάση απαιτεί και autocad, δεν είναι αυτονομο. Εχω δοκιμάσει επίσης το ΤΑΧΥΜΕΤΡΙΑ που μου φάνηκε σαφώς ανώτερο, φιλικότερο με πιο ωραίο στο μάτι περιβάλλον εργασίας.Η τιμή του κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα.

Το GGCAD παλαιότερα που είχα ρωτήσει, στοίχιζε περίπου 2500 μαζί με το σχεδιαστικό πακέτο με μοντέλο εδάφους κλπ.

Παρακαλώ κι εγω, όποιος έχει πληροφορίες για ggcad και XRTC 4 ας γράψει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

ggcad kai ggtop είναι καλα είναι full προγράμματα για αποτύπωση και για σχέδιο πόλις πράξη εφαρμογης κλπ.Το verm είναι απο τα παλια προγραμματα όμως δεν αξίζει τον κόπο τόσα λεφτά .Ο τύπος που το πουλάει την έχει δεί,αν και δέν πρόκειται για κάτι το εξαιρετικό.Υπάρχουν προγράμματα σήμερα πολύ καλά και κάνουν την ίδια ακριβός δουλεια πχ Ταχυμετρια που είναι ενα πολύ απλό και ευκολο στην χρήση προγραμμα Xrtc και αλλα.Εγώ έχω το ggtop είναι αρκετα καλό θα ήθελα όμως να το εξελίξει λιγάκι ακόμα. Όπως επίσης το manual του θέλει να γραφεί καλύτερα διότι αν και το πρόγραμμα είναι αρκετα ευκολο το manual είναι κακογραμμένο.Για να το χειριστής είναι θέμα το πολύ 1 ώρας .Πιστεύω ότι αν ο προγραμματιστησ του το του προσαρμόση κάτι πραγματάκια μικρά ακόμα θα είναι απο τα κορυφαία προγράμματα .Οταν εννοώ προσαρμόση εννοώ να το αυτοματοποιήση λιγάκι παραπάνω ωστε απλά να ελέγχεις κάποια στοιχεία και όχι να τα πληκτρολογης.Πάντος είναι αρκετα καλό είμαι ευχαριστημενος.

Ενα επίσης πολύ καλό προγραμμα είναι το Pythagoras βελγικής προέλευσης με αυτόνομο σχεδιαστικό.Φοβερό πρόγραμμα όμως δεν ξέρω κατα πόσο κάνει για σχέδια πόλις και πράξη εφαρμογής.Πάντος εμένα με εντυπωσίασε ,το manual του τουλάχιστον στο βέλγιο που το είδα ήταν εξολοκλήρου με video έχουν κάνει φοβερή δουλειά τα άτομα δεν ξέρω όμως κατα πόσο θα σας εξηπηρετούσε εδώ στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δουλεύω με το Ταχυμετρία και το Toporest και είμαι αρκετα ευχαριστημένος. Η τιμή του πακέτου είναι αρκετά λογική, και να σημειώσω οτι το Toporest κάθεται πάνω στο cad.Εχώ δει επίσης τα geocalc και ggcad. Το geocalc δεν με ενθουσίασε ενω το ggcad μου φάνηκε αρκετά καλό....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μήπως είναι η ώρα να σκαλίσουμε κανα βιβλίο και να γράψουμε κανένα excelάκι? Τζάμπα λεφτά μας τρώνε οι εταιρίες και από εξυπηρέτηση: μόνο τη συνδρομή να εισπράττουν τους νοιάζει...

 

Στο κάτω κάτω απλη τριγωνομετρία είναι!

 

Όσο για το ραπορτάρισμα, όλα τα total station δίνουν προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος εάνυ υπάρχει κάποιο free λογισμικό το οποίο να ραπορτάρει σημεία από αρχείο κειμένου? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φιλε DIMITRIS80 κοίτα στα downloads. Αν δεν σου κάνει κάτι από αυτά υπάρχει το coordin το οποίο το είχα παλιά. Αν το έχεις ανάγκη πες μου να το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.