Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανολογικά σε προσθήκες σπιτιού


Fade2Black

Recommended Posts

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Μου δόθηκαν τα σχέδια ενός υπάρχοντος σπιτιού, στο οποίο ο πολ. μηχανικός έκανε δύο προσθήκες. Ένα δωματιάκι και μία αποθηκούλα (και έναν ημιυπάιθριο που νομίζω ότι δεν επηρεάζει) και μου είπε να του δω λίγο τα μηχανολογικά (θερμομόνωση, υδρ., αποχ., πυρασφάλεια) βάσει των νέων αυτών προσθηκών.

-Καταρχάς ύδρευση και αποχέτευση δεν έχει προστεθεί κάποια βρύση ή είδος υγιεινής στα νές δωμάτια, οπότε να υποθέσω ότι δεν πρέπει να κάνω κάτι;

- Για την θερμομόνωση και την πυρασφάλεια κάνω κανονικά την μελέτη τους από την αρχή;

 

Συγνώμη αν είναι κουτές οι ερωτήσεις αλλά είμαι εντελώς αρχάριος και θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να με βοηθήσετε!

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Για την ύδρευση όπως το περιγράφεις δε φαίνεται να χρειάζεται κάτι.

 

Για την αποχέτευση έλεγξε μήπως προκύπτουν τίποτε αλλαγές που αφορούν τα όμβρια , όσον αφορά την παθητική την φτιάχνεις από την αρχή μιας έστω και τυπικά αλλάζουν τετραγωνικά /θωρητικός πληθυσμός και ίσως αναλογία ανοιγμάτων στους προσανατολισμούς και μέγιστα μήκη απροστάτευτης διαφυγής.

 

Τώρα για τη θερμομόνωση κατά την προσωπική μου άποψη το σωστό είναι να περάσεις από την παλιά θερμομόνωση του κτιρίου όλα τα στοιχεία (δομικά, παράθυρα κλπ) και να φτιάξεις μια καινούργια θερμομόνωση που να εξετάζει το κτίριο συνολικά.

 

Έχω συναντήσει βέβαια και περιπτώσεις που συνάδελφοι ελεγκτές δε δέχτηκαν στον έλεγχο αυτόν τον τρόπο και ζήτησαν μελέτη θερμομόνωσης μόνο για το κομμάτι της προσθήκης.

 

Τώρα το κατά πόσο στέκει μια μελέτη μόνο για την προσθήκη αυτό είναι άλλη ιστορία.....

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα σε ευχαριστώ πολύ MECH! Λίγο πολύ αυτό που λες και εσύ μου φαίνεται πιο λογικό. Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

για την θερμομόνωση της προσθήκης εξετάζεις μόνο τους χώρους που έκανες προσθήκη.

 

Αν πας για όλο το κτήριο μπορεί πολύ απλά να μην περνάει αφού μπορεί το υπόλοιπο να είναι προ κανονισμού.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμομόνωση και η παθητική πυροπροστασία είναι αρχιτεκτονικά και όχι μηχανολογικά.

Η θέρμανση και η ενεργητική είναι μηχανολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Για τη θερμομόνωση, αν η προσθήκη επικοινωνεί με εσωτερική πόρτα με το υπάρχουν κτίριο, κάνεις μελέτη για όλο το κτίριο. Αν είναι ανεξάρτητος χώρος, πχ. προσθήκη ορόφου, ή αποθήκη στην περίπτωσή σου, κάνεις μελέτη μόνο για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για τις υπόλοιπες απαντήσεις, τώρα τις είδα.Επειδή πήγα στην πολεοδομία σήμερα και ρώτησα κάτι πράγματα, μου είπε ο εκεί αρμόδιος ότι για την θερμομόνωση χρειάζεται όντως μόνο για τις προσθήκες όπως είπε ο deathlock. Επίσης parth μου είπε ότι αν έχω αποθήκες δεν χρειάζονται θερμομόνωση. Αυτός δηλαδή μου είπε να μην κάνω.

 

Τέλος και βασικότερο μου είπε ότι αν το σπίτι είναι πριν το 1989 δεν χρειάζεται να γίνει καμία μελέτη. Επάνω σε αυτό θέλω να ρωτήσω κάτι. Το σπίτι είναι όντως παλιότερο, αλλά η τελευταία του άδεια είναι το 1993, οπότε και είχαν γίνει πάλι κάποιες τροποποιήσεις. Εγώ τι πρέπει να κάνω;;; Ποια άδεια λαμβάνω υπόψη;

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και σας βρήκα και είστε και τόσο εξυηπηρετικοί να ρωτήσω και κάτι άλλο. Αν το σπίτι έχει έναν τοίχο πέτρινο πώς τον εκφράζω στη θερμομόνωση στα δομικά στοιχεία;

Link to comment
Share on other sites

Fade2Black

 

Αναφέρεις στο πρώτο post για σχέδια υπάρχοντος σπιτιού χωρίς να το περιγράφεις πχ ισόγειο,μεζονέτα κλπ. Δεν αναφέρεις τους τίτλους των αδειών, την παλιά και αυτήν του 1993, απ΄όπου θα κατανοούσαμε περισσότερα πράγματα, παρακάτω λες ότι ο ΠΜ έκανε 2 προσθήκες και προφανώς εννοείς μία που περιλαμβάνει (δωμάτιο, αποθηκούλα, ΗΧ.) χωρίς να αναφέρεις αν η προσθήκη είναι κατ επέκταση ή καθ΄ύψος.

 

Γιατί τα αναφέρω όλα αυτά;

 

Για την επόμενη πιθανή ερώτηση (όχι εδώ!)

Όσο πιο συγκεκριμένοι είμαστε τόσο πιο καλό αποτέλεσμα θα έχουμε!

 

Πάντως μην αγχώνεσαι παθ.πυροπροστασία και θερμομόνωση θέλεις όπως σου είπαν οι συνάδελφοι, εκτός αν έχουμε προσθήκη καθ΄ ύψος σε παλιό κτήριο (προ απαίτησης παθ. πυρ/σίας) με το ίδιο κλιμ/σιο που δεν απαιτείται τότε η παθ. πυροπροστασία.

 

ΥΓ. Λένε ότι μία σωστά τοποθετημένη ερώτηση περιέχει και την απάντηση μέσα της!

Σου εύχομαι κάθε επιτυχία στο ξεκίνημά σου αλλά και στην πορεία σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.