Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος τοπογραφικού άδειας από πολεοδομία


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους,

 

Έχω αναλάβει την οικοδομική άδεια για μία τετραόροφη οικοδομή και έχω το εξής πρόβλημα:

 

Στο τοπογραφικό της άδειας το οικόπεδο αναφέρεται ως 1010 μ2 ενώ στο κτηματολόγιο από λάθος του ιδιοκτήτη 880,0 μ2, και τα υπόλοιπα 130 μ2 ως μια λωρίδα πλάτους 2,0 μ και μήκους 65μ χωρίς ΚΑΕΚ, η οποία συνορεύει πλέον με όμορη ιδιοκτησία.

 

Τα συμβόλαια που περιγράφουν τους τίτλους ιδιοκτησίας του και τα τοπογραφικά που τα συνοδεύουν περιγράφουν το οικόπεδο σωστά ως 1010,0 μ2.

 

Ο τοπογράφος της πολεοδόμίας ισχυρίζεται πως από την στιγμή που η διαφορά του τοπογραφικού της άδειας διαφέρει σημαντικά από το απόσπασμα του κτηματολογίου δεν μπορέι να το υπογράψει.

 

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν η πολεοδομία είναι από κάποια διάταξη υποχρεωμένη να τσεκάρει το τοπογραφικό σε σχέση με το κτηματολόγιο και αν είναι σωστό να μην υπογράφει το τοπογραφικό εξαιτίας της διαφοράς αυτής.

Μέχρι τώρα γνώριζα πως αν το τοπογραφικό σου αναφέρει τις ιδιοκτησίες και αν αυτές συμφωνούν με τα αντίστοιχα συμβόλαια η πολεδομία δεν είναι υποχρεωμένη να κάνει έλεγχο τίτλων, πόσο μάλλον να τσεκάρει κτηματολόγιο και εφόσον το οικόπεδο πληρεί τους όρους (άρτιο κ οικοδομήσιμο κτλ) είναι υποχρεωμένη να εκδώσει την οικοδομική άδεια.

 

Τέλος σημειώνεται ότι ακόμα και με τα 880,0 μ2 το οικόπεδο παραμένει άρτιο και οικοδομήσιμο, όμως δεν είναι μία αποδεκτή λύση την στιγμή που χάνουμε 130,0 μ2.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι το συμβόλαιο έχει την μεγαλύτερη αξία, διότι από 'κει φαίνεται όλο το ιστορικό του οικοπέδου.

 

Στο κτηματολόγιο εξάλλου, επιτρέπουν μεγάλες αποκλίσεις, νομίζω και έως 10% του εμβαδού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Σε ένα οικόπεδο έχω 2 κάθετες ιδιοκτησίες και 7 οριζόντιες επί της μίας καθέτου (ιδίων ιδιοκτητών)και προβαίνω σε άδεια νομιμοποίησης.Εν συνόλω έχω 9 ΚΑΕΚ.

Για τον έλεγχο τοπογραφικού τι πρέπει να υποβάλλω;

Φύλλο και απόσπασμα όλων των ΚΑΕΚ η αρκεί ένα του γεωτεμαχίου;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

ρε παίδες 2 ερωτήσεις

 για την ε.α.δ

1. απαιτείται στο έντυπο της και η σφραγίδα και η υπογραφή του τοπογράφου μηχανικού ή μόνο των λοιπών μηχανικών? 

και

2. επειδή η α.ε.δ αναφέρεται σε κάθετη (η άλλη κάθετη είναι κτισμένη από το 2000)

απαιτείται στο τοπογραφικό  και η υπογραφή του ιδιοκτήτη της κτισμένης?

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι , υπογραφή και σφραγίδα και του τοπογράφου 

2. Υπ. Δήλωση ότι έλαβε γνώση για την έκδοση της νέας α.ε.δ. ( και φυσικά και των τυχόν υπερβάσεών του που εμφαίνονται στο τοπογραφικό)

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την συμμετοχή σου!

Συγνώμη αλλά στο β' ερώτημα μου δεν κατάλαβα την απάντηση σου

Εννοείς ότι  ο ιδιοκτήτης  που ζητά ά.ε.δ για την μία άκτιστη κάθετη

πρέπει να πάρει και την υπογραφή του ιδιοκτήτη της κτισμένης άλλης καθέτου?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

...και συνεχιζω την ερωτηση του φιλου κανα

 

...."απο την στιγμη που με το αρθρο 25 του 4178, δεν λαμβανεται υποψη το τι και ποσα εκανε  η χτισμενη α΄καθετη..."?

 

[Αρκει η συσταση να εχει γινει μεχρι 28-7-2011]

Link to comment
Share on other sites

και από τη στιγμή που βάσει ΝΟΚ ισχύουν και τα εξής

α) Σε περίπτωση που έχει συσταθεί κάθετη ιδιοκτησία και οι οικοδομές των συνιδιοκτητών απέχουν μεταξύ τους την προβλεπόμενη από τον παρόντα νόμο απόσταση, τότε το ποσοστό του ελευθέρου χώρου pilotis ελέγχεται για κάθε οικοδομή ξεχωριστά.

          β) Σε περίπτωση που οι οικοδομές εφάπτονται στο καθορισμένο κοινό όριο της κάθετης συνιδιοκτησίας, τότε το ποσοστό του ελευθέρου χώρου pilotis ελέγχεται επί του ενιαίου πλέον κτιρίου   των συνιδιοκτητών.

 

δηλαδή ο ΝΟΚ  αφήνει στον προς ανέγερση ιδιοκτήτη

να επιλέξει εκείνος τη θέση της οικοδομής 

 

ενώ αντίθετα αν η ΥΔΟΜ μου ζητά την υπογραφή του ιδιοκτήτη της κτισμένης

εκείνος μπορεί να μου την αρνείται επιβάλλοντας τη θέση της οικοδομής μου

χωρίς κανένα λόγο

Δεν είναι λίγο κουφό! 

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει αντιληπτό τι μου ζητά η ΥΔΟΜ

 

Μου ζητάει  την παρακάτω  δήλωση (που αναφέρεται στις προδιαγραφές του τ.δ εντός σχεδίου)
να την υπογράψουν και οι ιδιοκτήτες της κτισμένης κάθετης


Δήλωση ιδιοκτήτη, όπου οι κύριοι ή οι έχοντες νόμιμο δικαίωμα δηλώνουν ενυπογράφως στο τοπογραφικό διάγραμμα και ευθύνονται για την ακρίβεια των δηλουμένων ορίων των οικοπέδων τους και για την ύπαρξη και την αιτία του δικαιώματος τους να ζητήσουν την έκδοση άδειας δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.