Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος ενσήμων


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο θα μου κοστίσουν ακόμα 440 ένσημα για να τελειώσω μια οικοδομή που εχει ξεκινήσει να χτίζετε απο το 1994 με αδεια 1994 αλλα δεν είχε ολοκληρωθεί?

 

Παίζει ρολο η ημερομηνία της άδειας με την τιμή των ενσήμων?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κάτι παραπάνω.. Το μέσο κόστος για το ένσημο του ΙΚΑ είναι 61,93 €, οπότε 440 Χ 62,93 = 27249,20 € . Υπολόγισε το κόστος του ΙΚΑ κάπου εκεί. Προηγείται όμως η αναθεώρηση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας,

 

Η αναθεώρηση της άδειας περιλαμβάνει και έλεγχο της οικοδομής? Το κόστος είναι στάνταρντ για αναθεώρηση η εξαρτάται απο κάτι?

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Aν η άδειά σας δεν είναι σε ισχύ, θα χρειαστείτε πρώτα αναθεώρηση.

 

Η αναθεώρηση της άδειας περιλαμβάνει και έλεγχο της οικοδομής? Το κόστος είναι στάνταρντ για αναθεώρηση η εξαρτάται απο κάτι?

 

Είναι πολύ πιθανόν η άδεια σας να είναι σε ισχύ. Μπορεί να έγινε αναθεώρηση επ αόριστον όταν ολοκληρώθηκε ο οικοδομικός σκελετός, αν ολοκληρώθηκε. Αυτό θα σας το πει ο μηχανικός σας ή θα το εντοπίσετε μόνος σας στο τελευταίο φύλλο του στελέχους αδείας που έχετε.

Εάν δεν είναι σε ισχύ, η αναθεώρηση απαιτεί αυτοψία από την οικία πολεοδομία. Για το πιθανό κόστος και την διαδικασία μιλήστε με τον μηχανικό σας. Εάν σκοπεύεται να συνεχίσετε τις εργασίες πρέπει να είναι ενήμερος.

Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομή εχει ως εξής-

 

Το υπόγειο πάρκινγκ εχει μετατραπεί σε συνεργείο αυτοκινήτων (άλλαγη χρήσης δεν εχει γίνει ακόμα κοιτάζω να την κάνω τώρα) το ισόγειο είναι ολοκληρωμένο με ηλεκτρικά και υδραυλικά και σοβάδες, μονο που δεν έχουν μπει πλακάκια.

 

Ο πρώτος και δεύτερος όροφος είναι σκελετός με τοιχοποιία τελειωμένη. Ηλεκτρικά, υδραυλικά σοβάδες και δάπεδα μένουν.

 

Για να τελειώσει ο πρώτος και δεύτερος όροφος χρειάζεται αναθεώρηση ή άδεια αποπεράτωσης? Για την αλλαγή χρήσης του υπογείου φαντάζομαι οτι τα νέα μέτρα δεν ζητάνε και αναθεώρηση άδειας?

 

Βεβαίως έχω και μηχανικό ο οποίος δέν με βοηθάει και πολύ γι'αυτό θέλω να ξέρω τι μου γίνεται.

 

Ευχαριστώ πολυ όλους για την βοήθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό θέμα είναι τυχόν άλλες αυθαιρεσίες.

Οι θέσεις σταθμευσης τι απέγιναν;

Aν δεν τρέξει ο συνάδελφος, δεν νομίζω ότι θα βγάλεις άκρη μόνος σου!

 

Φιλικά πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.