Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσκύρωση κοινόχρηστου δημοτικού χώρου


et.mec

Recommended Posts

είναι δύο λωρίδες τριγωνικού σχήματος καθ' όλο το μήκος του προσώπου του οικοπέδου και στις δυο πλευρές που έχει πρόσωπο σε δρόμο. Επομένως και το % εξ αδιαρέτου στο οικόπεδο, της ιδιοκτησίας που μεταβιβάζεται, θα αφορά στο ποσοστό από το οικόπεδο που έχει τις χωρίς τις προσυρώσεις εμβαδό?

Επίσης δημιουργείται πρόβλημα με το υποθηκοφυλάκειο γιατί στη δήλωση του 651 ο τοπογράφος δεν αναφέρει ότι κατα την έκδοση της αδείας το οικόπεδο ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο. Αφού υπάρχει άδεια τι το νοιάζει το υποθηκοφυλάκειο? Μάλλον θέλει να γίνεται σαφές ότι καλώς οικοδομήθηκε και ότι η πράξη είναι μεταγενεστερη της έκδοσης της αδείας. Υπερβολή δεν είναι? Μιλάμε για οικοδομή 50 χρονών.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

διοτι....

"εις εκαστην μεταβιβαση"

επισυναπτεται τοπογραφικο με την δηλωση του ν 651

 

χωρις αυτο δεν μπορει να συνταχθει  συμβολαιο...

και δεν ειναι μονον το υποθ/κειο

 

η συμβ/φος  τι  λεει????

Link to comment
Share on other sites

αφου ειχε παρει αδεια....προφανως ηταν οικοδομησιμο ...τόοοτε

 

Και σημερα το οικοπεδο  ειναι αρτιο και οικοδομησιμο

 

Η  πραξη τακτοποιησης, η αλλαγη του ρυμοτομικου,η καταργηση του δρομου  και οι προσκυρωσεις προεκυψαν αργοτερα...

αν θελησουν να γκρεμισουν και να ξαναχτισουν...εκει θα πρεπει να εχουν λυσει  το θεμα των προσκυρωσεων...

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για 600τμ οικόπεδο, σήμερα δεν είναι οικοδομήσιμο, θα καταστεί όταν γίνει η προσκύρωση. 

Το θεμα των προσκυρωσεων πρέπει να έχει λυθεί εάν πρόκειται για οποιαδήποτε έκδοση άδειας δόμησης - κατεδάφιση, χρωματισμοί όψεων(αν απαιτείται άδεια δόμησης), κλπ.

Η απορία μου είναι γιατί απαιτεί το υποθηκοφυλάκειο να αναγράφεται στη δήλωση ότι κατά το χρόνο ανεγέρσεως ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο.

Με αυτή τη λογική στις δηλώσεις του 651 όλοι οι τοπογράφοι να υποχρεώνονται, εάν έχει κτισθεί το οικόπεδο, σε οποιοδήποτε τοπογραφικό για μεταβίβαση, να αναγράφουν όχι μόνο ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο αυτή τη στιγμή ένα οικόπεδο, αλλά και ότι ήταν, όταν οικοδομήθηκε. Πράγμα που δεν το έχω συναντήσει ποτέ. 

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

αυτο λεει ο 651

 

..Αρθρον 5.- 1. Εις πάσαν δικαιοπραξίαν έχουσαν ως αντικείμενον
μεταβίβασιν λόγω πωλήσεως οικοπέδου ή αγροτεμαχίου μετά ή άνευ
κτισμάτων επισυνάπτεται εις το πωλητήριον συμβόλαιον τοπογραφικόν
διάγραμμα, υπογραφόμενον υπό των συμβαλλομένων και του συντάσσοντος
τούτο μηχανικού ή υπομηχανικού εις το οποίον αναγράφονται τα μήκη των
πλευρών, τα όρια προς τας ομόρους ιδιοκτησίας, τα ονόματα των γνωστών
ιδιοκτητών των ως και το εμβαδόν του πωλουμένου ακινήτου. Επί του
διαγράμματος δηλούται υπευθύνως υπό του συντάσσοντος τούτο μηχανικού ή
υπομηχανικού εάν επί του μεταβιβαζομένου επιτρέπεται ή ού η
ανοικοδόμησις κατά τας κειμένας πολεοδομικάς διατάξεις. Εάν το
μεταβιβαζόμενον αποτελή τμήμα μεγαλυτέρας εκτάσεως, βεβαιούται εις το
αυτό σχεδιάγραμμα υπό του μηχανικού ή υπομηχανικού εάν και το
εναπομένον εις τον πωλητήν πληροί ή όχι τους όρους δομήσεως.

 

Επομενως,

το διαμερισμα εχει χτισθει σε αρτιο και οικοδομησιμο οικοπεδο...συμφωνα  με τους τοτε ορους δομησης.

Προφανως  στο μελλον για την ανοικοδομηση θα απαιτηθει να συντελεστουν και οι προσκυρωσεις.

[ ...ισως και για λοιπες εργασιες...οπου θα απαιτειται ΟΑ...δεν το γνωριζω...]

 

 επομενως, αφου  απο τον 651 απαιτειται, νομιζω οτι η βεβαιωση εχει το περιεχομενο

 

"η οικοδομη ανοικοδομηθηκε με την υπ΄αριθ....ΟΑ και το οικοπεδο με στοχεια ....εμβαδου....ηταν αρτιο και οικοδομησιμο....και μετα την εκδοση της......ΠΤ, δυναμει της οποιας προσκυρωθηκαν τμηματα με στοιχεια..... και ..... ......, προκειμενου να εκδοθει ΑΔ , απαιτειται η  συντελεση των προσκυρωσεων"

 

Νομιζω οτι ετσι καλυπτεται η απαιτηση του νομου.

Link to comment
Share on other sites

Μα το τώρα μας ενδιαφέρει, οι κείμενες διατάξεις για τώρα όχι για πριν 50 και 60 χρόνια.  Και έστω δεν ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο ή δεν ήταν μόνο οικοδομήσιμο, τότε, τι θα κάνει το υποθηκοφυλάκειο θα ακυρώσει τις μετεγγραφές όλων των οριζόντιων ιδιοκτησιών  :ph34r: ?? Αφού βγήκε άδεια είχε αρτιότητα και οικοδομησιμότητα. Νομίζω υπερβολές για παλιές άδειες. Απαίτηση κενού περιεχομένου και ουσίας από υποθ/κειο.

Έχει δει κανείς σε τοπογραφικό οικοπέδου για μεταβίβαση Ο.Ι. σε καινούρια σχετικά οικοδομή, στη δήλωση πέραν του αρτίου και οικοδομησίμου του οικοπέδου, ότι και όταν κτίστηκε ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο? Αμφιβάλλω, αυτό δηλαδή το δέχεται ότι ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο όταν χτίστηκε?? είναι για γέλια νομίζω. Όχι πως διαφωνώ ότι η δήλωση καλό είναι να είναι όσο το δυνατόν εμπεριστατωμένη, αλλά δεν βλέπω το λόγο να ζητάται τι ίσχυε όταν χτίστηκε. Δεν βλέπω κανένα πρακτικό νόημα, ούτε φαίνεται από τη νομοθεσία να προκύπτει τέτοια υποχρέωση. 

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

συναδελφοι καλημερα,θα ηθελα τη γνωμη σας κ την αντιστοιχη νομοθεσια αν ξερει καποιος,στο εξης προβλημα .που προεκυψε κατα τη εκδοση αδειας δομησης

Σε σχεδιο πολης εγκεκριμενο με τις διαταξεις1 κ 2 του ΝΔ της 17.7.23,

κατα μηκος προσωπου ακινητου εχω μια λωριδα δρομου προσκυρωτεα στο ακινητο ,για την οποια κατα την εκδοση της αδειας δομησης δεν εγινε ουτε προσκυρωση,ουτε αρση ασυμφωνιας ουτε τροποποιηση του σχεδιου πολης στο σημειο.

Σε ερωτηση μου στο τοπογραφο της ΥΔΟΜ πως γινεται να εκδοθει η αδεια χωρις την τακτοποιηση της λωριδος,μου απαντησε οτι αν ο ιδιοκτητης δεν την συμπεριλαβει στην ιδιοκτησια του κ πει !!!!!!(που να το πει?),οτι δεν  θελει  τη λωριδα τοτε δεν υπαρχει προβλημα!!!!!! κ αρμοδιος ειναι ο δημος για τη προσκυρωση..

Αν οντως ειναι ετσι τοτε η λωριδα εχω την εντυπωση οτι δημιουργει ενα οικοπεδο μη αριο....

Link to comment
Share on other sites

εχεις προσκυρωση καταργηθεντος δρομου...μισος σε εσενα και μισος στον απεναντι με το νδ 690/49

Προσωπο εχεις απο αλλου

Αρα χτιζεις...νομιζω ομως οτι προς εκεινη την πλευρα δεν μπορεις να εχεις ανοιγματα..."νομιζω"

 

Ο Δημος εχει δικαιωμα να ζητησει αυτος τον καθορισμο τιμης μοναδος για το τμημα αυτο

 

 

υγ

δεν εχει ξαναγινει να μην θελει καποιος να παρει την προσκυρωση και να χτιζει χωρις αυτην.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη καλημερα,δεν προσκυρωνεται ολος ο δρομος αλλα λωριδα του δρομου,το ερωτημα μου ειναι πως μπορει να εκδοθει αδεια χωρις προηγουμενως να γινει τροποιοηση,η αρση ασυμφωνιας η προσκυρωση..

kaldel Model (1).pdf

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.