Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσκύρωση κοινόχρηστου δημοτικού χώρου


et.mec

Recommended Posts

Αυτο το τριγωνακι του δημου,  καπως προεκυψε....δεν μπορει να ειναι ¨μονο του"

Πώς βρεθηκε ενα τριγωνακι εκει...???

Θεωρητικα, θα πρεπει να υπαρχει και υποχρεωση εκ ρυμοτομιας με τον . 625...

 

Και, οπως το δειχνεις,  δεν ειναι χωρισμενο σε δυο τμηματα,  στα ορια των δυο οικοπεδων που προσβλεπουν σε αυτο.

αρα δεν λεει η ΠΤ  ποιό τμημα και  με πόσα τμ προσκυρωνονται στο ενα και ποιό στο αλλο οικοπεδο.

 

Διατηρω τις επιφυλαξεις μου αν μπορουσε να βγαλει το κτισμα μπαλκονια προς την πλευρα της προσκυρωσης που δεν ειχε συντελεστει.

Θα το δεις με τους μηχανικους του  Δημου...

 

οπως σας ειπαν στην αρχη  "αρμοδιος ειναι ο Δημος"

με την εννοια οτι καποια στιγμη θα σας ζητησει αποζημιωση

 

δες, εάν εκτος απο προκυρωση εχει υποχρεωση και απο ρυμοτομιες...

 

και, εάν εχει γινει οικοδομη, και εχουν γινει συμβολαια, ολα τα πολεοδομικα θεματα  που το αφορουν,

πρεπει να αναγραφονται στο ιστορικο του οικοπεδου.

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ενα οικοπεδο ειναι Δημητρη,.απλα σε μπερδεψαν η γραμμοσκιαση του νεου φεροντος οργανισμου,το τριγωνακι προεκυψε διοτι οι Ο.Γ. αντι να ακολουθουν το περιγραμμα  του υπαρχοντος κτιριου ζικ ζακ,ενωσαν με μια γραμμη τις 2 ακραιες κορυφες του ακινητου κ ετσι παιρνουν μεσα το τριγωνακι απο τον υπαρχοντα δρομο ,το ιδιο ισχυει κ στη ΝΔ γωνια του κτιριου...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΩ ειναι ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΔΟΘΕΙ ΑΔΕΙΑ στο ακινητο ,αν ΔΕΝ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΣΚΥΡΟΥΜΕΝΑ?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να εκδοθεί άδεια δόμησης γιατί το οικόπεδο έχει ήδη το απαιτούμενο πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο και χωρίς να προηγηθεί η υλοποίηση της προσκύρωσης. Αυτό φυσικά δεν εξαλείφει την υποχρέωση των ιδιοκτητών να προβούν στην πράξη προσκύρωσης κάποτε απλώς την μεταθέτει για το μέλλον και θα πρέπει να επισημανθούν τα προσκυρούμενα τμήματα στο τοπογραφικό της άδειας και να περιγραφούν στην δήλωση μηχανικού και ιδιοκτήτη (υποθέτω αυτό εννοούσε ο υπάλληλος που σου είπε να το "πουν αν δεν θέλουν" οι ιδιοκτήτες και βέβαια να μην συμπεριλάβουν τα επιπλέον μέτρα στην δόμηση και κάλυψη).

Σε διαφορετική περίπτωση, αν δηλαδή η πλευρά της προσκύρωσης δημιουργούσε το μοναδικό πρόσωπο της ιδιοκτησίας, δεν θα ήταν δυνατή η έκδοση της άδειας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να εκδοθεί άδεια δόμησης γιατί το οικόπεδο έχει ήδη το απαιτούμενο πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο και χωρίς να προηγηθεί η υλοποίηση της προσκύρωσης. Αυτό φυσικά δεν εξαλείφει την υποχρέωση των ιδιοκτητών να προβούν στην πράξη προσκύρωσης κάποτε απλώς την μεταθέτει για το μέλλον και θα πρέπει να επισημανθούν τα προσκυρούμενα τμήματα στο τοπογραφικό της άδειας και να περιγραφούν στην δήλωση μηχανικού και ιδιοκτήτη (υποθέτω αυτό εννοούσε ο υπάλληλος που σου είπε να το "πουν αν δεν θέλουν" οι ιδιοκτήτες και βέβαια να μην συμπεριλάβουν τα επιπλέον μέτρα στην δόμηση και κάλυψη).

Σε διαφορετική περίπτωση, αν δηλαδή η πλευρά της προσκύρωσης δημιουργούσε το μοναδικό πρόσωπο της ιδιοκτησίας, δεν θα ήταν δυνατή η έκδοση της άδειας.

annafi,

ολα  πολυ σωστα...  [+1]

και μενει το ερωτημα για  το  πού θα πραγματοποιηθουν τα  "επι πλεον" τμ. που θα δικαιουται το οικοπεδο, μετα την προσκυρωση.

 

Ενδιαφερον θα ειναι να ξερουμε τι εχουν γραψει μεσα  στα συμβολαια ως  προς το

"ελευθερο απο καθε βαρος...ρυμοτομιας" και ποιά  "ειδικη"  αναφορα γινεται στο θεμα της "προσκυρωσης¨"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

πολυ κατατοπιστικα ολα αυτα,αλλα αν στο μελλον οι ιδιοκτητες δεν θελησουν τη προσκυρωση .ποια ειναι η διαδικασια απο εκει κ περα,?

Link to comment
Share on other sites

θα  σας βγαλει μια ωραια αποφαση για καθορισμο τιμης μοναδος αποζημιωσης ο Δημος

και θα σας τα εισπραξει "κανονικα και με το νομο"

 

μαζι με τυχον ρυμοτομιες...για  τις οποιες  δεν ειπες αν ειδες...

 

[να πατε  στον Δημο  να κανετε αιτηση συμβιβαστικης τιμης μοναδας...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 23/6/2014 at 9:08 ΜΜ, dimitris GM said:

αφου ειχε παρει αδεια....προφανως ηταν οικοδομησιμο ...τόοοτε

 

Και σημερα το οικοπεδο  ειναι αρτιο και οικοδομησιμο

 

Η  πραξη τακτοποιησης, η αλλαγη του ρυμοτομικου,η καταργηση του δρομου  και οι προσκυρωσεις προεκυψαν αργοτερα...

αν θελησουν να γκρεμισουν και να ξαναχτισουν...εκει θα πρεπει να εχουν λυσει  το θεμα των προσκυρωσεων...

σε αυτή την περίπτωση, που ήταν άρτιο & οικοδομήσιμο, εκδόθηκαν Ο.Α. και μετά προέκυψε η ανάγκη προσκύρωσης μια λωρίδας καταργηθέντος δρόμου

σήμερα είναι άρτιο (έτσι κ αλλιώς αφού έχω εμβαδόν) είναι και οικοδομήσιμο, γιατί έχω πρόσωπο σε ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ;;; Είναι όμως κοινόχρηστη η λωρίδα αυτή πλέον;;

και εν τέλει στο τοπογραφικό δίνουμε αρτιότητα οικοδομησιμότητα και αναφέρουμε την υποχρέωση προσκύρωσης .... τ.μ. ή καλύτερα δίνουμε αρτιότητα και αναγράφουμε πως οικοδομησιμότητα έχουμε μετά την προσκύρωση του τμήματος;;

Link to comment
Share on other sites

αναφερεσαι  θεμα απο το 2014...

τεσπα

βγηκε μια αδεια αλλα, στη συνεχεια,  προεκυψε θεμα  καταργησης οδου που μοιρασθηκε και προσκυρωθηκε   εκατερωθεν στα όμορα.

Γιατι να εξακολουθει να ειναι "κοινοχρηστη" αυτη η λωριδα????

 

Αν ετσι εχει το ιστορικο,

Αρα εχεις ενα μεγαλυτερο, αρτιο, που θα καταστει οικοδομησιμο  μετα την αποζημιωση και μεταγραφη του προσκυρουμενου.

Πρόσωπο δεν ειχες?  Και πώς εκδοθηκε η πρωτη αδεια?

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έχω οικόπεδο, προερχόμενο από Διανομή, που ήταν άρτιο κ οικοδομήσιμο, είχα απαιτούμενο εμβαδό και απαιτούμενο πρόσωπο. Οπότε εκδόθηκαν οι Ο.Α. χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. 

Στη συνέχεια έρχεται η πολεοδομική μελέτη που μου δίνει όρια Οικοδομικού τετραγώνου που διαφοροποιούν το Ο.Τ. στο σύνολο του.

Συγκεκριμένα μετατοπίζουν το Ο.Τ. με αποτέλεσμα ανάμεσα στο οικόπεδο μου και στην ρυμοτομική γραμμή να υπάρχει πλέον μια λωρίδα 0,35 μ. η οποία προ πολεοδομικής μελέτης ήταν δρόμος. Αυτή η λωρίδα πρέπει να προσκυρωθεί, σωστά;

Η ερώτηση μου είναι αν είμαι άρτιος και οικοδομήσιμος και εκκρεμεί η προσκύρωση ή είμαι άρτιος αλλά όχι οικοδομήσιμος μέχρι να γίνει και η προσκύρωση της λωρίδας;;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.