Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού


maggiora

Recommended Posts

Αν μπορειτε πειτε περισσοτερα για την ζωη του Γ Μηχανικου.

 

Μπορει ενας Α Μηχανικος να γινει Πλοιαρχος???????

 

Ποια η θεση του στην ιεραρχια στο πλοιο??

 

Για εσας που ειστε σε πλοιο οι υπερωριες σας πληρωνονται??

 

Ποσο ειναι εφικτο να τηρεισεται αυτα που λεει η ΠΕΜΕΝ στο συμβολαιο σας???(Αναλυτικη μισθοδοσια κλπ)

 

Αγαπητε Λυκο σαφως και η ζωη στο καραβ ειναι δυσκολη και πας συνειδητοποιημενος εκει

δεν πας γ πλακα.Και δεν ακατορθωτο υπαρχουν και ποιο σκληρα επαγγελματα οπως η οικοδομη αν εχεις δουλεψει και γνωριζεις.

 

Ευχαριστω γ καθε βοηθεια εκ των προτερων

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει ειδική νομοθεσία για τους δοκιμους μηχανής?????(γενικότερα τι ισχύει για δοκιμους??)

Ευχαριστώ

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Chilon

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΑΝ εισαι Α μηχανικος δεν γινεσαι καπετανιος

ΠΕς μου τη πτυχιο εχεις να σου πω που θα πας για δοκιμος σιλβερ

Ασε την ΠΕΜΕΝκαι τα σωματεια μην τα ανακατευεις ειναι σαπια

 

Mιας και μπηκα στο χωρο θα χορεψω κυριε Σιλβερ

Θα σε ρωτησω κατι που απλα γουσταρεις να δουλεψεις στα καραβια ναι η οχι

Εχεις αναγκη απο δουλεια ναι η οχι

Ασε τις νομεθεσιες για αλλες δουλειες ξεχνα την πεμεν και σωματεια

Εδω μιλαμε για ναυτιλιακες εταιριες που ειναι κολλοσοι και μου μιλας για συμαβασεις και ωραρια ξεχνα σπανια αλλα το ωραριο σε ενα ποντοπορο πλοιο δεν υπαρχει διοτι εισαι μεσα στο καραβι εξι μηνες.

 

Μιλησες για οικοδομη οχι ειναι δυσκολη πιο δυσκολη απο την θαλασσα αν νομιζεις το απογευματακι θα πας για καφεδακι και το βραδακι σπιτακι με κρασακι ενω στο καραβι που θα πας μετα το περας ωραριου

ειμαι Β μηχανικος παιρνω καθαρα καθε μηνα ΣΤΟ ΚΑΡΑΒΙ 8500 ΕΥΡΩ νομιζουν με πληρωνουν για την εμπειρια και την δουλεια μου οχι φιλε σιλβερ αλλα γιατι πηζω και φαινεται στο τονο που σου μιλαω νομιζω εχω 7 χρονια πλευσιμα και λεω 7 χρονια νεκρος απο ζωη !!!!!!

 

Γλυκια η θάλασσα αλλα μην της ζητησεις χρηματα θα στα δωσει αλλα το ανταλλαγμα θα ναι διπλασιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λύκε φαντάζομαι επειδή δεν γνωρίζω πολλά πράγματα στο χώρο σου,ότι είσαι στην ποντοπόρο ναυτιλία.

Πόσο εύκολο είναι να μεταπηδήσεις στην ακτοπλοία?

Εκεί φαντάζομαι ότι είναι λίγο πιο νορμάλ οι συνθήκες..

Link to comment
Share on other sites

οπα παιδια δεν κανετε κ την ποιο δυσκολη δουλεια του κόσμου μην τρελαθούμε κ γιά τα λεφτά που πέρνετε μιά χαρά....

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Καλήσας μέρα,,, θα ήταν προτιμότερο να κ ποιό ευγενικό από μέρος σας να μπορείτε να δώσετε μία απάντηση στην ερώτηση αν μπορει ένας μηχανικός από ΤΕ η ΕΜΠ να εργαστεί σε κάποιο καράβι κ όχι να επιμένετε κ να επαναλαμβάνετε για το πώς ειναι η΄ζωή στο καράβι ο καθένας έχει νού κ γνώση....ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, θεωρώ ότι είμαστε όλοι ενήλικες και (υποτίθεται) μορφωμένοι άνθρωποι.

Ας χρησιμοποιούμε εκφράσεις που αρμόζουν σε κοινότητα επιστημόνων και όχι σε καφενείο ή γήπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Θεμα 10ν

Οπως ειπα μπηκα λιγοπιο βαθια στο θεμα και μιλησα για την ζωη στο καραβι γιατι θελω να δωσω στον αλλον να καταλαβει τα ποσα σκληρα και απανθρωπα μας κανει η θαλασσα!Επισης το αν κανουμε καποια δουλεια δυσκολη η οχι θα σου απαντησω οτι διαχειριζομαστε μια περιουσια καθαρη να σου πανω απο 10 εκατ.ευρω στην ελαχιστη των περιπτωσεων!!!

 

Θεμα 2ον

Ενας μηχανικος απο ΤΕΙ ή Πολυτεχνειο μπορει να εργαστει σε καραβι σαν δοκιμος απο για ενα χρονο μετα Γ μηχανικος Β και Α!!!!

Η εξελιξη ειναι γρηγορη

 

 

 

Στον φιλο γιωργο1980 ειλικρινα κανε δοκιμος μηχανης σεπλοια της αρεσκειας σου ακτοπλοια ποντοπορα δεν εχει ση μασια και μετα πηρες του Γ μηχανικου!!!!

Η πιατσα οπως την λεμε εμεις οι ναυτικοι μεγαλη , δουλεια οπου θες αν θες τωρα να ακουσεις μια συμβουλη πηγαινε σε φορτηγα πλοια !!!

Ειμαι στην διαθεση σου να σου πω εταιρειες που δεν θα διστασουν να σε παρουν διοτι οι δοκιμοι που προερχονται απο ΤΙΣ ακαδημιες επιδοτουνται ενω για σενα θα δωσουν μισθο ολοκληρο η εταιρεια (ενα ακομη ωραιο των ναυτιλιακων εταιρειων)

Επισης να σου πω για πληροφοριες καλυτερα να πας στον πειραια στην υπηρεσια ναυτικων μητρωων 2ας μεραρχιας 18.

Αν θεςπολυ περισσοτερα να ρωτησεις σε πμ θα ανταλαξουμε τηλεφωνα να σε κατευθυνω μιας και σε ενδιαφερει απο τι βλεπω το θεμα!!!!!

 

Κλεινω με το φιλο ΛΙΛΛΟ δεν κανω καμια σημαντικη δουλεια θα σου πω μονο αυτο για καταλαβεις ξεμπαρκαρισα απο το καραβι στις 24 σεπτεμβρη απο τις 10 σεπτεμβρη που ημουν στον στο πλοιο απο ενα ασχετο και χαζο st/by(η μηχανη ναναι σε ετοιμοτητα )αλλαξε ο οργανισμος συνηθεια να κοιμαμαι το βραδυ καιακομα και τωρα που σου μιλαω κοιμαμαι μονο μεσημερι απο τις 15.00 εως 19.00 ολο το βραδυ ειμαι βρυκολακας πες φιλε ΛΙΛΛΟ αξιζει το κοπο ολο αυτο για τα λεφτα που παιρνω???

 

Ολα δεν ειναι λεφτα ειναι και κατι που λενε ζωη!!!!Κι οταν λεω παιδια μακρια απο την θαλασσα δεν το λεω ετσι το λεωγιατι ειναι χαμενη ζωη και εγω οταν ξεκινησα αλλιως τα εβλεπα αλλα μετα???????

Οι μηχανικοι απο τις ΑΕΝ δεν εχουν αλλα επαγγελματικα δικααιωματα οπως αποΤΕ η ΕΜΠ και για αυτο ειμαστε εγκλωβισμενοι εκει!!!Υπογραφη δεν μπορουμε να βαλουμε ουτε για συντηρηση καυστηρα πολυκατοικιας!!!Ουτε σαν βοηθοι

 

Και παλι συγνωμη αν ειπα μια κουβεντα παραπανω!!!!!τιποτα δεν κανω ομως κακοπροαιρετα!!!

 

Γιωργο 1980 και παλι αν θες στειλε μου καποιο μνμ να μιλησουμε μεσω τηλ.και να μεσα σε σε ενα μηνα θα σαι σε δουλεια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Λυκε προ πτυχιου μου εποχη ημουν μαρμαρας-πετρας και το ωραριο μ ηταν 6-21 το βραδυ βεβαια μετα η οικοδομη πατωσε οποτε τοτε μπηκε σε χρηση το πτυχιο. Αν μπορεις δωσε μου ενα μεηλ σ να εποικοινωνησουμε η ενα τηλ να μιλησουμε να σε ρωτησω και πραγματα που θελω πιο συγκεκριμενα.

 

Στην ερωτηση σου απαντω οτι θελω να δουλεψω.

 

Ο εξοπλισμος που χειριζομαι τωρα εχει αξια 7.5 εως 8 εκ ευρω αλλα δουλευω τζαμπα.

 

Γι αυτο με ενδιαφερει να δουλεψω στην ακτοπλοια να μαζεψω μερικα χρηματα και να στησω μια δικια μ δουλεια.

 

Πρεπει καποια στιγμη να δουλεψουμε για παρτη μας.Εχω βαρεθει να ακουω εισαι καλος κλπ και να μην βλεπω φραγκο.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας.

 

Εχω βγαλει ιδιωτικη σχολη μηχανικων ε.ν. (του Ωναση στη Νεα Σμυρνη,η οποια εκλεισε πλεον).

Εχω 21 μηνες πλευσιμους σαν δοκιμος,14 σε γκαζαδικα και 7 σε ποσταλι.

 

Μπορειτε να μου πειτε τι χρειαζομαι ακριβως για να παρω το διπλωμα του γ` μηχανικου??

 

Ευχαριστω πολυ.

Πασχαλης.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πιό ειδικά φόρουμ όπως το nautilia.gr που θα σε βοηθήσουν .

Επίσης θα αρέσει σε όσους καραβολάτρες έχουμε εδώ :smile:

Link to comment
Share on other sites

Eρωτηση σαν αποφοιτος τεε βκυκλο τομεα μηχανολογικο μπορεις να μπαρκαρεις σαν δοκιμος μηχανικος?

 

Ενας αποφοιτος τεε β κυκλου μηχανολογικου τομεα μπορει να μπαρκαρει ως δοκιμος μηχανης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.