Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού


maggiora

Recommended Posts

MPower ναι ολοι εχουν δικαιωμα να πανε στα βαπορια.Παρε το πτυχιο σου και γενικα καποια χαρτια που θα σου ζητησουν και πηγαινε.Αν και λιγο δυσκολο να σε παρουν αλλα να πας να το ψαξεις.Το θεμα δεν ειναι αν εχεις δικαιωμα να πας το θεμα ειναι ειναι να πας εκει[στο βαπορι εννοω]και να αντεξεις τα του βαποριου.Η αεν και η καθε σχολη τει,ιεκ κτλπ σου δινουν την μαθηση τον πρωτον βηματων απο εκει και περα αν με το καλο πας στο βαπορι εκει θα παρεις την γνωση τα του βαποριου...και να ρωτας να μαθαινεις στα βαπορι να ρωτας τα παντα[εστω και αν γινεσαι ενοχλητικος καποιες φορες απο τις πολλες ερωτησης].και να μην φοβασαι την μουτζουρα να εισαι μεσα σε καθε δουλεια σε καθε επισκευη για να παρεις γνωσης.Να χωνεσαι μεσα στην μουτζουρα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΟΙ δοκιμοι που προερχονται απο ΤΙΣ ακαδημιες επιδοτουνται ενω για σενα θα δωσουν μισθο ολοκληρο η εταιρεια.Ενας μηχανικος απο ΤΕΙ ή Πολυτεχνειο μπορει να εργαστει σε καραβι σαν δοκιμος απο για ενα χρονο μετα Γ μηχανικος Β και Α!!!!

Η εξελιξη ειναι γρηγορη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

επειδή δεν θέλω να σου "χαδέψω" τ'αυτιά, είσαι σε λάθος συλλογισμό...

Καταρχήν εδώ δεν υπάρχουν μηχανικοί εμπορικού ναυτικού "παλιοί" ώστε να σου δώσουν τις πληροφορίες που θέλεις, να ψάξεις αντίστοιχο forum, υπάρχει..

Για συνέχεια θα σου έλεγα να πας να δεις τα ταξίδια και να κάνεις από μόνος σου την σύγκριση δουλειάς-μισθού ώστε να καταλήξεις εάν αξίζει...

Με τέτοια ανεργία που υπάρχει θα σου έλεγα ότι είσαι τυχερός που έχεις αυτή τη διέξοδο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι φοιτητής Μηχανολογίας ΤΕΙ. Στο 8 εξάμηνο έχω την πρακτική μου άσκηση. Έχω την δυνατότητα σαν μηχανολόγος από ΤΕΙ να κάνω την πρακτική μου (εξάμηνο) σαν δόκιμος μηχανής στην ακτοπλοία (κατά κύριο λόγο) και τελειώνοντας την να βγω ως Γ' μηχανικός ; Ή δεν αναγνωρίζεται αν δεν είσαι από ΑΕΝ ; Αν γνωρίζει κάποιος ας με ενημερώσει :) Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος στην ομάδα σας κ ήδη βλέπω αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα στο forum (δυστυχώς όχι αρκετά για τον κλάδο μου με την στενή έννοια αλλά δεν πειράζει). Θα ήθελα να ρωτήσω, άλλοι μηχανικοί πέρα από τους ΜΜ ή τους Ναυπηγούς μπορούν να αποσχοληθούν σε καράβια ή θα πρέπει να δώσουν πρώτα κατατακτήριες σε σχολή με μηχανολογικό αντικείμενο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να αναφέρει τι ισχύει και για τους μηχανικούς του Πολεμικού Ναυτικού?

Είμαι μηχανικός από ΣΝΔ με 15 χρόνια πλεύσιμη εμπειρία σε καράβια του στόλου, υποπλοίαρχος

Τι γίνεται με την περίπτωση μας αν θέλει κάποιος να εργαστεί στο εμπορικό ναυτικό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.