Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού


maggiora

Recommended Posts

Προσπαθηστε να βρειτε διεξοδο εξωτερικο....οι λαμαρινες ειναι για λιγους και για λιγο...

Όλα είναι σχετικά. Υπάρχουν πολλοί που είναι στις '' λαμαρινες '' και θα είναι χρονια. Κακά τα ψέματα σε αυτόν τον τομέα είμαστε αρκετά δυνατοί. Επειδή καταγομαι από ναυτική οικογένεια μπορώ να πω ότι συμφωνώ, η θάλασσα είναι πολύ δύσκολη, παρα πολύ δύσκολη,αλλα έχει και θετικά. Ένα από αυτά είναι οι μισθοί και οι προοπτικές. Εφόσον βέβαια διαθέτεις....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να δούμε έστειλα email σε [email protected] & [email protected] .

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας να γίνει κάποιος Γ' Μηχανικός στο Εμπορικό Ναυτικό, όντας απόφοιτος της σχολής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών της Πάτρας. Στην σελίδα του yen.gr υπάρχει μέσα ένα αρχείο pdf που τιτλοφορείται "Απόκτηση διπλώματος Μηχανικού Γ' τάξης Ε.Ν." με ημερομηνία 21/3/2016 που αναφέρει ότι:

"Θαλάσσια υπηρεσία 12 μηνών, κατευθυνόμενης εκπαίδευσης, με ειδικότητα μηχανής, σε μηχανοστάσια πλοίων που
κινούνται με μηχανές ισχύος πάνω από 450 ΚW και πτυχίο Μηχανολόγου ή Ηλεκτρολόγου Μηχανικού ιδρυμάτων
ανώτατης εκπαίδευσης, μετά από Απόφαση Επιτροπής άρθρου 35 παρόντος διατάγματος."

Παρόλα αυτά ακούω από πολλούς ότι η νομοθεσία άλλαξε και ότι πλέον δεν μπορούμε να γίνουμε Γ' Μηχανικοί, αλλά μας ζητείται να δώσουμε και μαθήματα στην ΑΕΝ. Μπορείτε να μου δώσετε μία σαφή απάντηση σχετικά με το αν απόφοιτος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ανώτατης σχολής μπορεί να αποκτήσει δίπλωμα Γ' Μηχανικού. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

*********** Κωνσταντίνος
Σχολή ΗΜΤΥ
Πανεπιστήμιο Πατρών

Link to comment
Share on other sites

Έκαναν forward το email μου εδώ: [email protected]

Βέβαια αν δεν έχεις σκοπό να κάτσεις μια ζωή στα καράβια, όπως εγώ, καλύτερα να πας ηλεκτρολόγος. Για να γίνεις Α' Μηχανικός εξάλλου από ό,τι ακούω πρέπει να ασπρίσουν τα μαλλιά σου, γιατι ναι μεν γίνεσαι σε έξι χρόνια θαλάσσιας υπηρεσίας, αλλά δεν ταξιδεύεις 12 μήνες, κάνεις και διαλύματα. Οπότε πάει 10 χρόνια πιστεύω +. Ενώ ηλεκτρολόγος γίνεσαι μετά από ένα χρόνο δίκιμος, κάθεσαι μία πενταετία να βγάλεις μερικά λεφτά και να αποκτήσεις και μία προϋπηρεσία και αν σαρέσει συνεχίζεις, αλλιώς κάνεις την ζωή σου στο εξωτερικό ή στην στεριά γενικότερα, μπορεί και Ελλάδα. Ποια η γνώμη σας;

Edited by Green Lantern
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η απάντηση μου ήταν σαφεστατη. Ένας ηλεκτρολόγος μηχανικός δε γίνεται. Παμε πάλι. Προς στιγμή ο νόμος σας έδωσε αυτό το δικαίωμα. Ο νόμος δεν εφαρμόστηκε ποτέ στη πράξη γιατί έχει ασαφειες. Δημιουργήθηκε μια ομάδα επιτροπής για να καθορίσει τα μαθήματα που θα δίνουν οι μηχανολογοι ΑΕΙ /ΤΕΙ στην αεν ώστε να πάρουν το δίπλωμα του 3ου. Δεν έχει αλλάξει το προεδρικό διάταγμα ακόμα αλλά απ ότι ακούγεται θα δίνουν μαθήματα μόνο οι απόφοιτοι ΤΕΙ. Και θα δίνουμε μαθήματα με την αιτιολογία ότι οι μηχανολογοι με τους αενιτες δεν έχουν ακριβώς τα ίδια μαθήματα,αρα με κάποιο τρόπο πρέπει αυτά τα μαθήματα να καλυφθούν. Οι ηλεκτρολογοι είναι άλλη ειδικότητα. Αποφάσισε η επιτροπή ότι δεν θα έχει το δικαίωμα να παίρνουν το δίπλωμα του τρίτου μηχανικού. Αυτά μου είπαν από την πεμεν που είχαν μέσα στην επιτροπή άνθρωπο. Νομίζω ότι κάνεις πλάκα ότι λες ότι έστειλες mail στο υπουργείο και περισσότερη πλάκα θα έχει αν περιμένεις να σου απαντήσουν. Μάλλον δεν πρέπει να έχεις κάποιον ναυτικό στην οικογένεια σου. Αν ξεκινήσεις με την λογική '' να κάτσω κάποια χρόνια '' δε θα βγάλεις ούτε δίμηνο όταν θα μπεις σε μηχανοστασιο.

Νομίζω η απάντηση μου ήταν σαφεστατη. Ένας ηλεκτρολόγος μηχανικός δε γίνεται. Παμε πάλι. Προς στιγμή ο νόμος σας έδωσε αυτό το δικαίωμα. Ο νόμος δεν εφαρμόστηκε ποτέ στη πράξη γιατί έχει ασαφειες. Δημιουργήθηκε μια ομάδα επιτροπής για να καθορίσει τα μαθήματα που θα δίνουν οι μηχανολογοι ΑΕΙ /ΤΕΙ στην αν ώστε να πάρουν το δίπλωμα του 3ου. Δεν έχει αλλάξει το προεδρικό διάταγμα ακόμα αλλά απ ότι ακούγεται θα δίνουν μαθήματα μόνο οι απόφοιτοι ΤΕΙ. Και θα δίνουμε μαθήματα με την αιτιολογία ότι οι μηχανολογοι με τους αενιτες δεν έχουν ακριβώς τα ίδια μαθήματα,αρα με κάποιο τρόπο πρέπει αυτά τα μαθήματα να καλυφθούν. Οι ηλεκτρολογοι είναι άλλη ειδικότητα. Αποφάσισε η επιτροπή ότι δεν θα έχει το δικαίωμα να παίρνουν το δίπλωμα του τρίτου μηχανικού. Αυτά μου είπαν από την πεμεν που είχαν μέσα στην επιτροπή άνθρωπο. Νομίζω ότι κάνεις πλάκα ότι λες ότι έστειλες mail στο υπουργείο και περισσότερη πλάκα θα έχει αν περιμένεις να σου απαντήσουν. Μάλλον δεν πρέπει να έχεις κάποιον ναυτικό στην οικογένεια σου. Αν ξεκινήσεις με την λογική '' να κάτσω κάποια χρόνια '' δε θα βγάλεις ούτε δίμηνο όταν θα μπεις σε μηχανοστασιο.

Edited by vaggelis71
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά, χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα όσα λες, θέλω να ρωτήσω τις πλέον επίσημες πηγές, γιατί στην σελίδα του Γενικού Επιτελείου Ναυτικού μας έχει μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά, χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα όσα λες, θέλω να ρωτήσω τις πλέον επίσημες πηγές, γιατί στην σελίδα του Γενικού Επιτελείου Ναυτικού μας έχει μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο: ας πούμε ο Ηλεκτρολόγος ΕΝ θέλει θαλάσσια υπηρεσία 1 χρόνου για να γίνεις από δόκιμος. Αλλά για να βγάλεις το δίπλωμα θες και στρατό. Μπορείς να πας ναυτικό και να μετρήσει σαν υπηρεσία; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Φίλε Vaggelis69 έχω ναυτικό στην οικογένεια, ο πατέρας μου ήταν χρόνια μάγειρος.

 

Σχετικά με τους ηλεκτρολόγους έχουμε κανένα νέο;

Edited by Green Lantern
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Επιπροσθέτως, ευχαριστώ γιά την όποια τυχόν απάντηση. 

Είμαι απόφοιτος ΑΕΝ/Μηχανικών. 

Τις προϋποθέσεις τις γνωρίζω γιά την απόκτησή της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος του εργοδηγού μηχανικού όπου και επιθυμώ να αποκτήσω. 

Επομένως ή ερώτηση μου αφορά αυτήν, και θέλω να ρωτήσω, εάν μπορώ/υπάρχει η δυνατότητα, (με τη συμμετοχή μου στις αντίστοιχες εξετάσεις γιά την απόκτησή της εν λόγω άδειας) , να μην κάνω εγγραφή στο ΤΕΕ, και επομένως χάσω και τα εργασιακά μου δικαιώματα ως Μηχανικός του Εμπορικού Ναυτικού. 

Γιά να γίνω σαφέστερος, επιθυμώ "απλώς να έχω" (στην κατοχή μου) την άδεια του εργοδηγού, και να συνεχίσω να είμαι Μηχανικός του Εμπ. Ναυτικού. 

Μπορώ να έχω την άδεια, χωρίς να εγγραφώ στο ΤΕΕ, και παράλληλα να εξασκώ το επάγγελμά μου; 

Και -αν και όποτε- επιθυμώ να εξασκησω επαγγελματικό προσανατολισμό που αφορά την ανωτέρω άδειά, τότε και μόνο να εγγραφώ στο ΤΕΕ; 

Ή μήπως με τη συμμετοχή στις εξετάσεις, χάνω αυτομάτως τα επαγγελματικά μου δικαιώματα στο Εμπ. Ναυτικό; 

Ευχαριστώ. 

 

 

Edited by Vasileios87
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.