Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού


maggiora

Recommended Posts

καλησπερα και παλι πολλα διαβασα και πραγματικα γελασα οι φιλλιπινοι παιδια του πολυτεχνειου και ολων των σχολων μιλανε καλυτερα αγγλικα απο τους ελληνες δυστυχως λυπαμαι που το λεω επισης δεν υπαρχει εμβολο διαμετρου 1.5 μετρου μηχανη με ιπποδυναμμη 84000κιλοβαττ υπαρχει ας κανονισουμε μια συναντηση ενα καφε και να μιλησουμε πιο διεξοδικα!!!!!!

 

δεν ξερω διαβασα για καποιο συναδελφο psynoa που υπαρχει εδω μεσα οτι οταν γινεσαι Α μηχανικος ειναι καλυτερη η ζωη στο πλοιο εκεει γελαω πιο πολυ ειλικρινα συγνωμη θα ηθελα να ρωτησω ποσα χρονια ταξιδευεις και τι ειδικοτητα εχεις

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!Είμαι νέο μέλος στην κοινότητά σας!!!Είμαι μαθητής 3ης τάξης Λυκείου και σκέφτομαι σοβαρά μέσω Πανελλαδηκών Εξετάσεων να δηλώσω τις σχολές Ε.Ν Μηχανικών!Διάβασα όλο το θέμα που εχει αναρτηθεί και μου κάληψε πλυθόρα αποριών!!!Θα ήθελα να σας ρωτήσω όμως τα εξής!!!

1)Πόσο εύκολο είναι να προσαρμοστεί κανείς στη Ναυτική Ζωή?

2)Πώς είναι η ζωή εκτός ωρών εργασίας στο πλοίο?

3)Καθώς η τεχνολογία και οι αυτοματισμοί εξελήσωνται η εργασία του μηχανικού ελλατώνετε καθόλου ή έστω προσφέρει δουλειά σε Πίνακες Ελέγχου για παράδειγμα?

4)ΕίΣαι διαρκώς στο μηχανοστάσιο?

5)Με το θέμα των χρημάτων που εξοικονομείς έξω δεν μπορείς να κάνεισ τη ζωή σου πρίν το επόμενο ταξίδι???Τέλος συνήθως πόσος χρόνος επιλέγετε απο τους μηχανικούς για ξεκούρασει απο το πέρας ενός ταξιδίου στο επόμενο?Συγνωμη για τίς πολλές και ίσως αφελείς ερωτήσεις!!!!Αλλά είμαι νέος και είναι απόφαση ζωής!!!Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Γειά σας και απο εμένα, είμαι μηχανολόγος απο ΤΕΙ με εμπειρία 2 χρόνια στην βαριά βιομηχανία και 1 στην εκπαίδευση.

Πριν 2 βδομάδες πήρα το ναυτικό φυλλάδιο στα χέρια μου(λογο ανεργίας εχω αρκετό χρονο).Οι αναφορές σας και οι ερωταπαντήσεις ειναι αρκετά ενδιαφέρουσες, ειδικά απο τους φίλους του φόρουμ που εχουν εμπειρία σε πραγματικές καταστάσεις πάνω στα πλοία. Ακόμα δεν εχω πάρει την απόφαση,αλλα ισως να κανω και γω την αρχή μου ως δόκιμος μηχανικός. Καλή συνέχεια στο θέμα και καλή απόφαση όσο αφορά τον επαγγελματικό προσανατολισμό.

Link to comment
Share on other sites

ποσο δυσκολο ειναι μηχανολογος μηχανικος να γινει βοηθος αρχιμηχανικου σε ναυτιλιακη?και εαν ειναι δυσκολο τοτε

 

1.βοηθαει καποιο μαστερ πανω σε ναυτιλιακα?

2.εαν ταξιδεψει σαν τριτος για κανα χρονο θα μπορεσει με αξιωσεις μετα να χτυπησει πορτες σε ναυτιλιακες?

 

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

ποσο δυσκολο ειναι μηχανολογος μηχανικος να γινει βοηθος αρχιμηχανικου σε ναυτιλιακη?και εαν ειναι δυσκολο τοτε

 

1.βοηθαει καποιο μαστερ πανω σε ναυτιλιακα?

2.εαν ταξιδεψει σαν τριτος για κανα χρονο θα μπορεσει με αξιωσεις μετα να χτυπησει πορτες σε ναυτιλιακες?

 

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!

Αν και δεν είμαι καταλληλότερος να σ'απαντήσω,εχω ακούσει και διαβάσει απο άλλους φίλους τα εξής:

Ως δόκιμους δεν μας προτιμούν διότι δεν επιδοτούμαστε. Ενας φιλος που πηρε μια μια της ναυτιλιακες και αρχισε να χτυπα πορτες ακομα δεν εχει φυγει και περασαν 2 μήνες, θα ξαναπεράσει απο της ναυτιλιακές.Αν εχεις κάποιον φιλο που εχει εμπειρια και ξερει που να σε κατευθύνει σίγουρα σε γλυτώνει απο πολυ χαμένο χρόνο και ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

@ANEMONA

Και γιατί δεν κοιτάς για superintendent engineer? (υπεύθυνος για τη συντήρηση και την επισκευή της μηχανής των σκαφών μιας ναυτιλιακής εταιρείας και για την εποπτεία του ανθρωπίνου δυναμικού της). Ξέρω πολλούς μηχανολόγους που δουλεύουν στο τεχνικό τμήμα ναυτιλιακών εταιριών. Ταξίδια πολλά (για άλλους συναρπαστικό για άλλους όχι) κυρίως σε χώρες (ναυπηγεία) Κίνα, Κορέα για τα newbuildings. Χρόνος παραμονής εκεί μπορεί και 3 μήνες...Οταν είσαι Ελλάδα στο γραφείο, κινήσαι με τα ωράρια ναυτιλιακών (μπορεί να φύγεις 5 μπορεί και 10). Λεφτά παίρνεις αρκετά καλά αλλά αυτό με τα ταξίδια δεν παλεύεται από ένα σημείο και μετά (πχ αν έχεις οικογένεια ή θέλεις να κάνεις)

Link to comment
Share on other sites

επισης δεν υπαρχει εμβολο διαμετρου 1.5 μετρου μηχανη με ιπποδυναμμη 84000κιλοβαττ υπαρχει ας κανονισουμε μια συναντηση ενα καφε και να μιλησουμε πιο διεξοδικα!!!!!!

 

Wärtsilä-Sulzer RTA96-C

cylinder bore

960 mm (οκ οχι 1,5m αλλα 1..)

 

power

up to 5720 kW per cylinder, 80080 kW (108 920 bhp) altogether (για 4000kW θα τα χαλασουμε συναδελφε?) 8-)

 

δεν ξερω διαβασα για καποιο συναδελφο psynoa που υπαρχει εδω μεσα οτι οταν γινεσαι Α μηχανικος ειναι καλυτερη η ζωη στο πλοιο εκεει γελαω πιο πολυ ειλικρινα συγνωμη θα ηθελα να ρωτησω ποσα χρονια ταξιδευεις και τι ειδικοτητα εχεις

 

Να σημειωσω πως δεν εννοω οτι σταματας να δουλευεις και απολαμβανεις το ταξιδακι. Σαν Α' υπερδιπλασιαζοντε οι ευθυνες και πραγματικα σε πολλες καταστασεις χανεις και τον υπνο σου! Απλως μειωνετε η χειρονακτικη εργασια και ερχετε η χαρτουρα! Πραγμα που φυσικα δεν ειναι κανονας αλλα σε καλα οργανωμενες εταιριες με μεγαλα πλοια οπου το πληρωμα ειναι οσο πρεπει, ο πρωτος δεν εργαζεται χειρονακτικα εκτος αν αυτο απαιτειται!

 

Συναδελφε ειμαι Γ' μηχανικος και τωρα περνω και του Β'

 

Φιλικα...

Link to comment
Share on other sites

Επισης οποιος ενδιαφερεται μπορει να ενημερωθει πιο συγκεκριμενα και στο http://www.nautilia.gr εχει φορουμ που αφορα μονο το επαγγελμα για το οποιο συζηταμε.. Δεν θελω να κανω διαφημηση απλα νομιζω να βοηθησει περισσοτερο τα παιδια που ψαχνουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια θα ηθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει. Λοιπον τελειωσα φετος 3η λυκειου εδωσα πανελληνιες αλλα δν πιστεβω να τα εχω παει κ πολυ καλα :P Εβγαλα απολυτηριο με 12.3 κ πτυχιο ηλεκτρολογιας με 13 απο επαλ ομαδας Α κ εχω δηλωσει πρωτη σχολη μηχανικων εμπ. Ναυτικου. Εχω και το (proficiency michigan) Υπαρχει περιπτωση να μπω;:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.