Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδικά θέματα: Καθαρό εμβαδόν χώρου


ge_liakos

Recommended Posts

Ό,τι λέει ο νόμος...αφαιρούνται οι τοιχοποιίες που υπάρχουν στα σχέδια της άδειας. Οπότε αφαιρείς τους υπάρχοντες τοίχους, αλλά συμπεριλαμβάνεις νέες τοιχοποιίες.

 

Για διαστάσεις δε μου έχουν ζητηθεί και νομίζω στις περιπτώσεις περιπτώσεις δε ζητούνται. Κάποια στιγμή βέβαια νομίζω είχε αναφερθεί πως σε κάποια πολεοδομία ζητούσαν, αλλά δε θυμάμαι που και τι ακριβώς. Σχεδίασε τους νέους τοίχους αν υπάρχουν και διαγράμμισε με όποιον τρόπο θεωρείς πως θα καταστήσει το σχέδιο σαφές.

 

Το να αφησεις την επιφάνεια ασυμπλήρωτη δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει ή θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Θα γίνει σίγουρα έλεγχος των εγγράφων που θα προσκομίσεις ή θα ελεγχθεί η πληρότητα και μόνο αυτή αρχικά, ως συνήθως? Αν ελεγχθεί πληρότητα μόνο και τα παραδώσεις, πως θα συμπληρώσεις τα υπόλοιπα μετά?

Link to comment
Share on other sites

Στη περίπτωση της μεσοτοιχίας, νομίζω πως την προσθέτεις και αυτή στην επιφάνεια που δηλώνεις, αφού προστίθεται και στην επιφάνεια του Η/Χ που φαίνεται στην άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα να ρωτησω και εγω για μια περιπτωση που εχω.

Εχω μια piloti, οπου εχει κλεισει με τοιχοποιια, ενω μια μεσοτοιχια της pilotis, που υπηρχε με ενα καταστημα, εχει γκρεμιστει με σκοπο να γινει προεκταση του καταστηματος.

ποιο ειναι το εμβαδον προς τακτοποιηση για την piloti ?

ειναι το καθαρο εμβαδον του χωρου, αφαιρωντας την εξωτερικη τοιχοποιια και προσθετοντας τον τοιχο που ''εριξα'' ?

θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει σε αυτο?

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αν, σύμφωνα με τα σχέδια της οικοδομικής άδειας, η μεσοτοιχία που αναφέρεις είχε χτιστεί σε βάρος των τετραγωνικών της pilotis τότε ναι, συνυπολογίζεις αυτά τα τετραγωνικά. Αν όμως, η μεσοτοιχία ανήκει στα τετραγωνικά του καταστήματος - σύμφωνα με την άδεια πάντα - δεν τα υπολογίζεις αυτά τα τετραγωνικά. Την εξωτερική τοιχοποιία την αφαιρείς ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση Pilotis που στα εγκεκριμένα σχέδια δεν έχουν σχεδιαστεί οι εξωτερικές τοιχοποιείες, υπάρχει η δυνατότητα αφαίρεσης της επιφάνειας των υποστυλωμάτων;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σας...

Ηταν η πρωτη τακτοποιηση που κανω και γενικα η ολη διαδικασια μου πηρε καιρο... Αστειο...εεε???

Ηταν και η περιπτωση αρκετα μπερδεμενη, και στην πολεοδομια δεν με βοηθησε κανενας, οχι οτι ξερουν δηλαδη αλλα τελος παντων!!!

Οπως και να εχει σας ευχαριστω παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Μετράει στο εμβαδό προς τακτοποίηση?

 

Σε περίπτωση εσωτερικής σκάλας η οποία οδηγεί στο υπογειο και καταλήγει σε μικρό διάδρομο κλεισμένο με τοίχους περιμετρικά (και η είσοδος στο χωρο του υπογείου που αλλαξε χρήση γίνεται με μια πορτα), η σκαλα και αυτος ο διάδρομος θα μετρήσουν?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση Pilotis που στα εγκεκριμένα σχέδια δεν έχουν σχεδιαστεί οι εξωτερικές τοιχοποιείες, υπάρχει η δυνατότητα αφαίρεσης της επιφάνειας των υποστυλωμάτων;

 

Έχω παρόμοια περίπτωση αδιαμόρφωτου ισογείου και θα προσμετρήσω υποστηλώματα και τοιχία στην συνολική επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι περισσότεροι συνάδελφοι που έχω ρωτήσει βάζουν στους Η/Χ τα τετραγωνικά του διαγρ. Κάλυψης χωρίς να αφαιρέσουν τυχών εξωτερικούς τοίχους. Το ίδιο συμβουλεύουν και σε ορισμένες πολεοδομίες λέγοντας ότι αν αφαιρεθούν θα υπάρχει πρόβλημα στο συμβόλαιο μιας μελλοντικής πώλησης η γον. Παροχής του διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω προτείνει εδώ και πολύ καιρό. Δεν έχει και μεγάλο νόημα στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. Τι γλυτώνεις; Μισό τ.μ.; Άντε 1;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.