Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδικά θέματα: Καθαρό εμβαδόν χώρου


ge_liakos

Recommended Posts

όχι, δεν το αφαιρείς γιατί αλλιώς ορίζεται το στηθαίο κ αλλιώς η τοιχοποιία. (βλ. κτιριοδομικο)

Link to comment
Share on other sites

Η σκάλα κανονικά νομίζω πρέπει να μπει.

Τώρα το στηθαίο ακόμα και να μπορούσες να το αφαιρέσεις, εγώ το βάζω ότι λέει ώς η.χ. στην κάτοψη ή αν δε το γράφει, πάω διάγραμμα κάλυψης.

Έχω μία περίπτωση η.χ., στύλοι 0,50x0,50 και χαρακτηρισμένο η.χ. μέχρι το 0,25 των στύλων. Οι στύλοι δεν εξέχουν του περιγράμματος, της τοιχοποιίας που συνεχίζει. Δηλαδή εξωτερική πλευρά τοιχοποιίας και στύλου πάει περασιά στο 0,50. Εγώ το έβαλα όσο έλεγε το Δ.Κ. και κάτοψη - μέχρι και το 0,25 του στύλου δηλαδή. Η.χ. δεν τακτοποιούμε? και βάσει οικοδομικής αδείας? Ε, αυτό έχει λεν τα εγκεκριμένα σχέδια αυτό βάζω. Λέτε αν βάλω και το υπόλοιπο 0,25x3,14 να μου πουν κόψε και ένα παράβολο των 350Ε?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

γειά σας, επανέρχομαι στο θέμα μετά από λίγο καιρό... σε ισόγειο κλειστό χώρο στάθμευσης pilotis, είχε γίνει τακτοποίηση με Ν 3843/ 10. Μετατρέψανε το χώρο σε γκαρσονιέρα. Η οικοδομή είναι ημιτελής βέβαια, στα τούβλα.

Σήμερα πωλείται.

Με απασχολεί καθόσον υπάρχουν ανοίγματα στη γκαρσονιέρα και έχει τακτοποιηθεί το εμβαδόν της χωρίς τους εξωτερικούς τοίχους.

Σωστά - κατ ' εμέ - δεν μέτρησαν οι τοιχοποιίες στην τακτοποίηση τότε.

Ζητείται όμως σήμερα να δοθεί βεβαίωση μεταβίβασης ακινήτου και με απασχολεί .. σωστά δεν μέτρησαν οι τοίχοι. Οι τοίχοι όμως άλλα ανοίγματα δείχνουν και άλλα φτιάχτηκαν. Μπορεί με το 4178 σήμερα να δοθεί βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

ίσως να μην έγινα καλά κατανοητός.

Αναφέρομαι οτι στην τοιχοποιία σήμερα εμφανίζονται ανοίγματα που δεν δείχνει η οικοδομική άδεια.

Λογικό βέβαια καθώς το "διαμέρισμα" θέλει παράθυρα, η "κλειστή" θέση στάθμευσης θέλει γκαραζόπορτα.  :smile:

Εμένα η έκδοση βεβαίωσης μου ζητήθηκε, δεν ξέρω τον χρόνο δημιουργίας των τοιχοποιιών. Μόνο οτι το 11 τακτοποιήθηκε το "εσωτερικό" του χώρου για άλλη χρήση όπως  έλεγε τότε.

Θα την δίνατε?

Δεν θυμάμαι ο 3843 να έλεγε τοίχοι που δεν άλλαξαν τα ανοίγματα, τοίχοι έλεγε όσο θυμάμαι γενικά. Η δυνατότητα για την τακτοποίηση δεν υπάρχει, άλλα χρέη πληρώνονται με τα έσοδα αγοράς.

Αποτελεί ερώτημα αν θα δινόταν η βεβαίωση?

Αναζήτησα την παράγραφο 3843 που έλεγε για τοιχοποιίες, δεν μπόρεσα να την βρω. Περάσαν 7 χρόνια κιόλας :smile:

Ζόρικα τα πράγματα και risky..

χμ χμ τι κάνομε τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Αν οι "τοίχοι" όπως λες φαίνονταν στα εγκεκριμένα σχέδια, τότε σωστά "δεν μέτρησαν" σε όσα δηλώθηκαν με τον 3843.

Χιλιοστά έχει "το διαμέρισμα" αυτό;;;;

Υποθέτω πως μάλλον έχει π.χ. 2 χιλιοστά κι έτσι αποτελεί ΟΙ του ακινήτου.

Ο αγοραστής το γνωρίζει "καλά" αυτό;;;;

Δηλαδή ότι, σήμερα θα δώσει τα ωραία του τα χρήματα ν' αγοράσει μια γκαρσονιέρα κι "αύριο" τα εγγόνια του δεν θα έχουν τίποτα......

Toυλάχιστον το "παζάρεψε" σωστά.....

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα δεν το κατάλαβα καλά το ερώτημα σου (;; ; ) Αλλά πες μου κάτι, στα λεγόμενα σου έρχομαι, η οριζόντια διαθέτει χιλιοστά... Δεν ξέρω λεπτομέρειες τι και πόσα.

Ο Τοίχος σαν γκαράζ τότε έδειχνε μόνο ένα μεγάλο παράθυρο. Ενω φτιάχτηκε  μια μπακλονόπορτα.

Ενα ερώτημα τίθεται, όσον αφορά δίδεται βεβαίωση, όσο τον τοίχο δείχνει η άδεια με χωρίς παράθυρα όμως φτιάχτηκε κατά την κατασκευή και τακτοποιήθηκε.

Εξαιρεί... ο 4178 σήμερα τα διαφορετικά ανοίγματα? Σωστά μπορώ να δώσω την βεβαίωση, που δεν είμαι σίγουρος. Eξαιρούταν πράγματι οι τοιχοποιίες της τακτοποίησης με 3843 όμως τι έλεγε για τα ανοίγματα? Οταν δεν είχαν αλλάξει?

Θα σας ευχαριστούσα για την κάθε βοήθεια, ήδη ευχαριστώ.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

κατ΄ αρχας  να δεις τον 3843  αρθρ. 5 επ.

 

https://www.e-nomothesia.gr/kat-periballon/oikodomes/n-3843-2010.html

 

κατα τα λοιπα,  αυτο που τακτοποιήθηκε τοτε,  ηταν η αλλαγη χρησης

χωρις να ξεχωριζει αν εγινε ενα μεγαλο παραθυρο ή μια πορτα, αφου, προφανως, δεν μπορει να εχει αλλαγη χρησης

αλλα να μην εχει παραθυρα ή κανονικη πορτα...

 

Τα τμ. θα τα ελεγξεις οπως ειπε ο ιασονας

 

Ομως, δεν απαντησες στο ερωτημα εάν αυτη η ΘΣΑ- ηδη γκαρσονιερα - εχει δικα της χιλιοστα σαν ανεξαρτητη ιδιοκτησια ή μηπως αποτελει παρακολουθημα άλλου διαμερισματος...

 

και τελος

παραμενει προς απαντηση το εξης  ερωτημα 

τι " αλλαγη χρησης εγινε με τον 3843" απο ΘΣΑ σε "κατοικια" σε μια οικοδομη η οποια ακομα και σημερα

ειναι στα τουβλα  μετα απο 6 χρονια

και πώς ηταν κατα την υπαγωγη στον 3843...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη επι των αυτων που λες

κατ΄ αρχας  να δεις τον 3843  αρθρ. 5 επ.

 

https://www.e-nomothesia.gr/kat-periballon/oikodomes/n-3843-2010.html

 

κατα τα λοιπα,  αυτο που τακτοποιήθηκε τοτε,  ηταν η αλλαγη χρησης

χωρις να ξεχωριζει αν εγινε ενα μεγαλο παραθυρο ή μια πορτα, αφου, προφανως, δεν μπορει να εχει αλλαγη χρησης

αλλα να μην εχει παραθυρα ή κανονικη πορτα...

 

Τα τμ. θα τα ελεγξεις οπως ειπε ο ιασονας

 

Ομως, δεν απαντησες στο ερωτημα εάν αυτη η ΘΣΑ- ηδη γκαρσονιερα - εχει δικα της χιλιοστα σαν ανεξαρτητη ιδιοκτησια ή μηπως αποτελει παρακολουθημα άλλου διαμερισματος...

 

και τελος

παραμενει προς απαντηση το εξης  ερωτημα 

τι " αλλαγη χρησης εγινε με τον 3843" απο ΘΣΑ σε "κατοικια" σε μια οικοδομη η οποια ακομα και σημερα

ειναι στα τουβλα  μετα απο 6 χρονια

και πώς ηταν κατα την υπαγωγη στον 3843...

έλενξα τον πινκ αναλογιων οικοδομης, η θεση έχει 6χιλ

Ειπε ο Ιάσονας : "Αν οι τοίχοι όπως λες φαίνονταν στα εγκεκριμένα σχέδια, τότε σωστά δεν μέτρησαν σε όσα δηλώθηκαν με τον 3843.

Χιλιοστά έχει "το διαμέρισμα" αυτό;;;; Που κολάει αυτό ;;;

Υποθέτω πως μάλλον έχει π.χ. 2 χιλιοστά κι έτσι αποτελεί ΟΙ του ακινήτου.

Ο αγοραστής το γνωρίζει "καλά" αυτό;;;;

Δηλαδή ότι, σήμερα θα δώσει τα ωραία του τα χρήματα ν' αγοράσει μια γκαρσονιέρα κι "αύριο" τα εγγόνια του δεν θα έχουν τίποτα......Πως στέκει ;

Toυλάχιστον το "παζάρεψε" σωστά..... " Δεν παζαρεύω Δημήτρη, ούτε κάνω βρωμοδουλειά, αν η ιδιοκτησία είναι τακτοποιημένη θα δοθεί βεβαίωση, αν δεν είναι ΟΧΙ

 

 

...           εδώ κολάτε εσείς            πιστευω βεβαια οτι αυτο με καλυπτει

"κατα τα λοιπα,  αυτο που τακτοποιήθηκε τοτε,  ηταν η αλλαγη χρησης

χωρις να ξεχωριζει αν εγινε ενα μεγαλο παραθυρο ή μια πορτα, αφου, προφανως, δεν μπορει να εχει αλλαγη χρησης

αλλα να μην εχει παραθυρα ή κανονικη πορτα..."

 

Πραγματικά Ιάσονα, πιστευω οτι η παράγραφος που εγραψες παραπανω δεν ισχύει καθολου!
 

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

σωστα σου ειπε ο ιασονας για τους τοιχους

αφου φαινονται στην αδεια ...δεν μετρανε  διοτι "φαινονται"...

 

[στον 3843 ειχαμε τρια εμβαδα

ενα τα μικτα [εστω 40] ενα τα καθαρα [εστω] 35 και ενα το χωρις τους εσωτερικους τοιχους, αφου υπηρχαν νομιμα]

 

χιλιοστα χρειαζεσαι γιατι ειναι ΟΙ και ηδη λες οτι εχεις 6 χιλιοστα.... αλλα δεν ειδες αν αποτελει παρακολουθημα αλλου χωρου της οικοδομης

 

[και γιατι λες ,..."υποθετω οτι εχει 2 χιλ. αφου ειπες οτι με βαση τον πινακα εχει 6 χιλ.?]

 

και θα απαντησεις εσυ στο ερωτημα 

 

Θα κανεις μια μεταβιβαση με εκεινη  την βεβαιωση με την τριτη σφραγιδα...

 

"ποσο  κατοικια   μπορει να ειναι 4 τοιχοι με τουβλα  στην πυλωτη της οικοδομης

  με ενα ανοιγμα "για πορτα στην πισω πλευρα..."

και πώς θα αποπερατωθει..."

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.