Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Καθαρό εμβαδόν χώρου


ge_liakos

Recommended Posts

Η παράθεση που έκανα έχει να κάνει με προηγούμενη δημοσιευση οτι δεν δεχονται φακέλους επειδή εγινε αφαίρεση της τοιχοποιίας. Το οτι δεν ελέγχουν ούτε αυτά που πρέπει (πχ. αμοιβές, φεμ κλπ.) είναι άλλο θέμα και προφανώς δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

Το θέμα με το εμβαδόν είναι σοβαρό όμως. Δεν γίνεται ο καθένας να κάνει ότι θέλει αναλογα με το πως ξυπνάει το πρωι. Και μπορεί να λέμε "ε δεν πειράζει για ενα τοιχο σιγα τη διαφορα",ομως με την κατάσταση που επικρατεί σήμερα ακόμα και 50Ε επιπλέον μπορεί να είναι σημαντικά για κάποιους.

 

Προσοχή, για όποιον ενδιαφέρει:

 

στην Πολεοδομία Δήμου Κοζάνης αποφάσισαν (στο άσχετο) από Οκτώβρη να μην δέχονται αφαίρεση τοιχοποιίας. Προφανώς υπάρχει ανακολουθία με παλαιότερες περαιωμένες υποθέσεις (τις οποίες με αυτόν τον τρόπο τις βαπτίζουν, εμμέσως πλην σαφώς, άκυρες) αλλά ας μπούνε στον κόπο να ρωτήσουν εγγράφως το υπουργείο (η απαιτούμενη αίτηση από πλευράς ενδιαφερομένου πάντως έγινε).

 

Το θέμα δεν είναι τόσο τί επιλέγεις αλλά αν διατηρείς την ίδια γραμμή από την αρχή μέχρι το τέλος.

 

Σήμερα ρώτησα στην Πολεοδομία Δημου Κοζάνης και το εμβαδόν των τοόχων αφαιρείται κανονικά. Η μόνη περίπτωση που δεν υπάρχει αφαίρεση είναι σε περίπτωση κλεισμένης πυλωτής όπου οι τοίχοι δεν προυπήρχαν αλλα έγιναν μετά.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ρώτησα στην Πολεοδομία Δημου Κοζάνης και το εμβαδόν των τοίχων αφαιρείται κανονικά...

 

Για να το αξιολογήσω πρέπει να μάθω το εξής: ποιος απάντησε? Διότι τη μη-αφαίρεση την επιβεβαίωσε (τότε) η διευθύντρια της Πολεοδομίας (κα. Π.)! Να το αλλάξανε...πάλι?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι μετά από επί τόπου αυτοψία τμήματος πυλωτής προέκυψε εμβαδομέτρηση <25m². Ωστόσο εάν κάνω το περίγραμμα βάσει σχεδίων μου προκύπτει εμβαδό >25m². Δυστυχώς πρόκειται για τις οριακές περιπτώσεις όπου εκατοστά του m² εκτοξεύουν το πρόστιμο προς τα επάνω κατά 1000€. Εάν το δείξω ελάχιστα μικρότερο και είμαι τόσο γκαντέμης ώστε να έρθει έλεγχος για το συγκεκριμένο χώρο πάει σαν αυθαίρετο μόνο το κομμάτι που υπολείπεται ή όλος ο χώρος? Μιλάμε ότι η διαφορά είναι 20 cm σε μία πλευρά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα...στην αυτοψία με μέτρηση δικία σου είναι μικρότερο των 25μ2, ενώ στα σχέδια της αδείας ειναι μεγαλύτερο απο 25μ2. Τότε θα συμφωνησω να το δείξεις όσο είναι πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, εχω το εξής πρόβλημα:

 

σε φάκελο τακτοποίησης η/υ χώρου που κατέθεσα το εμβαδόν που δήλωσα δεν περιλαμβάνει ενα τμήμα τοίχου (σύνορο με μπαλκόνι) της τάξης του 1m2. Εχω δυνατότητα να αλλάξω τις δηλώσεις κ την τεχνική έκθεση και να ζητήσω επανυπολογισμό προστίμου (βγήκε αυθημερόν με την κατάθεση του φακέλου). Καποιος έχει αντιμετωπίσει παρομοιο θέμα?

 

Συγγνώμη για το διπλό ποστ, απαντώ μόνος μου στην προηγούμενη ερώτηση μου κατόπιν συννενόησης με την Πολεοδομία, ίσως να ενδιαφέρει κι άλλους συναδέλφους. Τοιχοι και στηθαία που φάινονται στην αρχική άδεια δε χρειάζεται να υπολογιστούν στα τμ του η/υ, το εμβαδόν του δαπεδου είναι αυτό που απαιτείται κατ'ελάχιστον.

 

Επίσης σε περίπτωση λάθους διορθώνονται τα τμ (και άλλες τυχόν παραλείψεις μου είπαν).

Link to comment
Share on other sites

Zboing!!!!!!!!!!!!!!!

Είναι σαν τους άλλους υπαλλήλους της πολεοδομίας, που αντί για ΤΖ έπαιρναν την ΤΕ για τον υπολογισμό του προστίμου!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαμός έχει να γίνει!!! Άντε να δούμε τι τ.μ. θα μετρηθούν σε κάθε υπόθεση και τι θα γίνει μετά σε περιπτώσεις μεταβιβάσεων κλπ που δε θα συμφωνούν τα τ.μ. της άδειας με των συμβολαίων....

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την νέα εγκύκλιο

 

Εγκύκλιος 19/26.11.2010 (κλικ)

 

"5. Στο εμβαδόν του χώρου, που υπάγεται στη ρύθμιση του ν. 3843/10 δεν

προσμετρώνται οι τοίχοι πληρώσεως, των οποίων η νομιμότητα εξασφαλίζεται από

τη σχετική οικοδομική άδεια.

 

ποίους ακριβώς θεωρεί τοίχους πληρώσεως η καλλιτέχνης και τι θα γινει με τους ηδη κατατεθημενους φακελους με τις αναλογες εντολες πληρωμης κλπ...?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ποίους ακριβώς θεωρεί τοίχους πληρώσεως η καλλιτέχνης και τι θα γινει με τους ηδη κατατεθημενους φακελους με τις αναλογες εντολες πληρωμης κλπ...?

 

Πραγματικό παράδειγμα: έχω περίπτωση υπογείων αποθηκών στις οποίες φαίνονται τοίχοι πληρώσεως (χωρίσματα σε επιμέρους αποθήκες). Οι αποθήκες χρησιμοποιούνται ως κατοικίες. Το εμβαδό της εσωτερικής αυτής τοιχοποιίας, αφαιρείται κατά τη ρύθμιση. Οι εντολές πληρωμής δε σε νοιάζουν. Ας λένε ό,τι εμβαδό θέλουν. Στατιστικό στοιχείο είναι το εμβαδό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.