Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Καθαρό εμβαδόν χώρου


ge_liakos

Recommended Posts

Ναι, γιατί σκέψου το εξής: Αν υπάρχει δυνατότητα να κάνεις νόμιμα χώρο κύριας χρήσης στο υπόγειο, τότε εκτός από το χώρο μετρά η σκάλα και ο διάδρομος για να φτάσεις σε αυτό το χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Στον Πειραιά μου το περάσανε κανονικά τον η/χ που μετρούσε στον Σ.Δ. και δηλώθηκε μαζί με τον η/χ που δεν μετρούσε...συνάδελφος όμως μου είπε πως σε αντίστοιχη περίπτωση δική του στην Πολεοδομία Αθηνών (Σωκράτους) του είπαν να μην το μετρήσει...η κάθε Πολεοδομία τα δικά της...

 

Τι σημαίνει πρακτικά οτι ο η/χ προσμετρά στον ΣΔ? Στο πινακάκι της κάτοψης που αναφέρουμε Ημιυπαίθριοι δεν αναγράφουμε το εμβαδο του παραπάνω χώρου?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρει η χρήση και όχι το αν μετράει ή όχι στην δόμηση.

Άρα στην ρύθμιση θα μπει όλο το εμβαδό του Η/Χ, αφού όλο άλλαξε από Η/Χ σε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρει η χρήση και όχι το αν μετράει ή όχι στην δόμηση.

Άρα στην ρύθμιση θα μπει όλο το εμβαδό του Η/Χ, αφού όλο άλλαξε από Η/Χ σε κάτι άλλο.

 

ναι αλλά έτσι θα μου βγει να ρυθμίσω 32,25μ2 η/χ ενώ στην κάτοψη στο πινακάκι έχει 30μ2 (δεν έχει αναγράψει εκει τα 2,25 που λεει οτι προσμετρουν στο σ.δ.)

Link to comment
Share on other sites

Στην κάτοψη στο πινακάκι που λες, δεν ήταν αναγκαστικό να γράψει τα τμ του η/χ που μετρούν στην δόμηση. Εκεί λογικά έχει χωρίσει τ.μ που μετρούν στη δόμηση και τμ που δεν μετρούν...Τα 2.25 τμ του η/χ πρέπει να τα χει υπολογίσει στη δόμηση λοιπόν...

 

Το θέμα είναι λίγο περίεργο...ο η/χ που μέτρησε στη δόμηση μέτρησε μάλλον λόγω μεγαλύτερου βάθους απ' ότι μήκους του η/χ. Τώρα αν το ξαναμετρήσεις για τη ρύθμιση θα βγάλεις με τη διαίρεση εμβαδον/Σ.δ μια επιφάνεις οικοπέδου μεγαλύτερη απ' οτι πρέπει (αυτό έκανα κ εγώ στη δική μου περίπτωση).

 

Επί της ουσίας δεν είσαι λάθος πουθενά...και το πρόστιμο βγαίνει παραπάνω και προσφέρεις στο περιβαλλοντικό ισοζύγιο...λέμε τώρα...Ο μόνος που ζημιώνεται είναι ο πελάτης, αλλά για 2.25 τμ είναι μικρή επιβάρυνση....

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά έτσι θα μου βγει να ρυθμίσω 32,25μ2 η/χ ενώ στην κάτοψη στο πινακάκι έχει 30μ2 (δεν έχει αναγράψει εκει τα 2,25 που λεει οτι προσμετρουν στο σ.δ.)

 

Τότε είναι λάθος αυτό που γράφει στην κάτοψη, στο πινακάκι που λες

 

δεν βρίσκω κάτι λάθος, ως παράλειψη θα μπορούσε να χαρακτηριστεί

αυτό που ίσως θα έπρεπε να διευκρινιστεί είναι

ΗΧ που προσμετράται στη δόμηση (ΣΤΟΑ είναι ο σωστός χαρακτηρισμός)

ΗΧ που δεν προσμετράται στη δόμηση

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό λέω. Είναι λάθος να γράψει στην κάτοψη πως Η/Χ είναι μόνο τα 30μ².

Σωστό είναι να γράψει Εηχ=32,25 μ² (2,25 προσμετρά στην δόμηση)

Link to comment
Share on other sites

Σημειωτέον, το τμήμα του Η.Χ. που έχει συμπεριληφθεί στη δόμηση βάσει της Ο.Α. έχει και αυτό "κλείσει" παρανόμως εφόσον δεν έχει προηγηθεί αναθεώρηση ή νέα άδεια - είναι λοιπόν αυθαίρετο και μόνο μέσω της συγκεκριμένης διαδικασίας μπορεί να αποκτήσει κάποια νομιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.