Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δουλεία φωτισμού και αερισμού


garmpisb

Recommended Posts

Σε ακίνητο στον παραδοσιακό οικισμό στην Πάρο, για το οποίο υπάρχει συμβόλαιο από το 1924, υπάρχει ένα παράθυρο στον τοίχο ο οποίος και αποτελεί το όριο του ακινήτου με την αυλή του γείτωνα. Ο γείτωνας ζητά να κλείσει. Έχετε υπ΄όψην σας πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω ?

Link to comment
Share on other sites

οι δουλείες εκτός της διόδου καταργήθηκαν με τον τελευταίο ΓΟΚ

δεδομένου όμως ότι αναφέρεσαι σε προηγούμενο χρόνο μπορείς δικαστικά να αναγνωρίσεις δουλεία με έκτακτη χρησηκτησία (> 20 έτη)

είναι νομικό και όχι τεχνικό θέμα

θα χρειασθείς την συνδρομή δικηγόρου απαραίτητα

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Εάν το παράθυρο έγινε κατά παράβαση της πολεοδομικής νομοθεσίας, τότε είναι παράνομο. Ακόμη και αν υπάρχει τόσα πολλά χρόνια, εφόσον βρίσκεται επί του ορίου είναι παράνομο. Εκτός και αν δεν αναγνωρίζεις το όριο αυτό και θεωρείς ότι εκτείνεται όσο η ελάχιστη απόσταση που επιτρεπόταν κατά τον χρόνο δημιουργίας.

Link to comment
Share on other sites

η δουλεία παραθύρων παρέχει το δικαίωμα στον δικαιούχο να έχει παράθυρα η ανοίγματα στον τοίχο του και η απόκτησή της ακυρώνει τον περιορισμό της απόστασης που καθορίζει η πολεοδομική νομοθεσία δηλ. αυτός που αποκτά την δουλεία μπορεί να έχει παράθυρα χωρίς την τήρηση της απόστασης

(Άρθρο 1120 του αστικού κώδικα , ΕφΠειραιά 643/81)

τα ξαναλέμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παράθυρα στο όριο ομόρων ιδιοκτησιών που υπάρχουν σε οικοδομές που κτίσθηκαν πριν το 1973 (προφανώς ο ΓΟΚ του 1955 τα επέτρεπε, ενώ ο ΓΟΚ 73 τα κατάργησε) κλείνουν μόνο με δικαστική απόφαση.

(Μου έτυχε περίπτωση προ 20ετίας που δεν μπόρεσε γείτονας σε χωριό, να κλείσει παράθυρα σε πελάτη μου -επικαλούμενος κάποια σχετική διάταξη που συμπεριλαμβάνεται στη δομική ενημέρωση, αλλά δεν έχω τον χρόνο να την βρω και να την επισυνάψω-και μάλιστα το δικαστήριο αποφάσισε να μετακινηθεί η ΝΕΑ οικοδομή ώστε να μην κλείσουν)

Link to comment
Share on other sites

διάβασα πρόσφατα τον ΓΟΚ 29 και γράφει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα σχετικά με τη δουλεία φωτός

 

δεν ξέρω αν υπάρχει και σε πρόσφατη εγκύκλιο αλλά όποιον τον ενδιαφέρει το θέμα τον προτρέπω να διαβάσει τον ΓΟΚ 29

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.