Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περαίωση


ssouanis

Recommended Posts

Καποια συμβουλη γιατι αυριο σκεφτομαι να πληρωσω για την περαιωση...?

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=237081&postcount=439

Ευχαριστω.

 

 

Λίγες οι πιθανότητες να έρθουν να σε ελέγξουν, εδώ δεν το έχουν κάνει για άλλους και άλλους με πολλές περισσότερες ανέλεγκτες χρήσεις...

Ωστόσο η απόφαση αυτή είναι αποκλειστικά δική σου, μπορείς να αντιδράσεις και να σκεφτείς γιατί να σας τα δώσω κερατιάτικα ας τα πάρετε από αυτούς που τα έχουν επιτέλους ή να δεχτείς να περαιώσεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για τα επόμενα 10 χρόνια που θεωρητικά μπορούν να σε ελεγξουν για την χρήση του 2009.

 

Πάντως για το πρακτικό του θέματος, αν πας στην τράπεζα αύριο επέλεξε καμιά συνοικιακή και όχι πολυ μεγάλη και νωρίς νωρίς όπως είπε χαριτολογώντας κάποιος συνάδερφος :smile: γιατί λόγω της στάσης εργασίας πολλές τράπεζες έκλεισαν σήμερα στις 11:30 και αύριο είναι Παρασκευή...

Link to comment
Share on other sites

Καποια συμβουλη γιατι αυριο σκεφτομαι να πληρωσω για την περαιωση...?

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=237081&postcount=439

Ευχαριστω.

 

Όσο και αν διαφωνώ να αφήνουμε δουλειές για την τελευταία στιγμή, θα σου έλεγα να περιμένεις μέχρι την Δευτέρα, γιατί αναμένεται να δοθεί και νέα παράταση, (της παράτασης) ίσως μέχρι τις 14-12-2010

http://www.capital.gr/tax/Article.aspx?id=1093577

Η απόφαση είναι δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν διαφωνώ να αφήνουμε δουλειές για την τελευταία στιγμή, θα σου έλεγα να περιμένεις μέχρι την Δευτέρα, γιατί αναμένεται να δοθεί και νέα παράταση, (της παράτασης) ίσως μέχρι τις 14-12-2010

http://www.capital.gr/tax/Article.aspx?id=1093577

Η απόφαση είναι δική σου.

 

 

1. H παράταση είναι επιβεβλημένη εκ των πραγμάτων γιατί οι ΔΟΥ αδυνατούν να εκδόσουν και αποστείλουν έγκαιρα τα σημειώματα περαιώσης,τα οποία δεν έχουν εκδοθεί ήδη από την ΓΓΠΣ.

2. Ομοίως υπάρχει το πρόβλημα της διόρθωσης των ήδη εκδοθέντων σημειωμάτων, σε όσες περιπτώσεις αυτά είχαν σφάλματα.

3. Επίσης και σε πολλά σημειώματα που θα εκδοθούν από τις ΔΟΥ θα υπάρχουν σφάλματα που θα θέλουν διόρθωση.

4. Αν πάλι έχεις αποφασίσει να πληρώσεις και το σημείωμα που έχεις είναι σωστό τι θα κερδήσεις από την καθυστέρηση ?

Link to comment
Share on other sites

Λίγες οι πιθανότητες να έρθουν να σε ελέγξουν, εδώ δεν το έχουν κάνει για άλλους και άλλους με πολλές περισσότερες ανέλεγκτες χρήσεις...

Ωστόσο η απόφαση αυτή είναι αποκλειστικά δική σου, μπορείς να αντιδράσεις και να σκεφτείς γιατί να σας τα δώσω κερατιάτικα ας τα πάρετε από αυτούς που τα έχουν επιτέλους ή να δεχτείς να περαιώσεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για τα επόμενα 10 χρόνια που θεωρητικά μπορούν να σε ελεγξουν για την χρήση του 2009.

 

Πάντως για το πρακτικό του θέματος, αν πας στην τράπεζα αύριο επέλεξε καμιά συνοικιακή και όχι πολυ μεγάλη και νωρίς νωρίς όπως είπε χαριτολογώντας κάποιος συνάδερφος :smile: γιατί λόγω της στάσης εργασίας πολλές τράπεζες έκλεισαν σήμερα στις 11:30 και αύριο είναι Παρασκευή...

 

Καταρχην σε ευχαριστω και σενα οπως και ολους οσοι απαντησαν στο μηνυμα μου.

Η αληθεια ειναι πως θα ξοδεψω ολο το μισθο μου για να περαιωσω (μιση χρηση τρομαρα μου), οποτε θα το σκεφτω λιγο ακομα και θα πραξω αναλογα.

Απο οτι ειδα απο το e-banking της eurobank (κι οπως απαντησαν και παραπανω) μπορω να πληρωσω το ποσο και μεσω αυτου.

Δεν ξερω παντως, αισθανομαι οτι με κλεβουν για κατι που δεν... οφειλω (ναι εκανα λαθος με το ΦΠΑ που δεν απεδωσα απο καποιες αγορες που ισως δε δικαιολογουνται, αλλα δεν κρατησα τιμολογια απο πολλα αλλα που ειχα το δικαιωμα)...

Link to comment
Share on other sites

Το ωραίο είναι ότι μου ήρθαν την ίδια ημέρα και η περαίωση (με λάθος φυσικά) και η επιταγή της επιστροφής φόρου. Τυχαίο??? Δε νομίζω!!!

Στα σοβαρά τώρα είμαι πολύ προβληματισμένος για το τί θα κάνω. Το πιθανότερο είναι να το ρίξω κορώνα γράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Το ωραίο είναι ότι μου ήρθαν την ίδια ημέρα και η περαίωση (με λάθος φυσικά) και η επιταγή της επιστροφής φόρου. Τυχαίο??? Δε νομίζω!!!

 

 

Nα νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ωραίο είναι ότι μου ήρθαν την ίδια ημέρα και η περαίωση (με λάθος φυσικά) και η επιταγή της επιστροφής φόρου. Τυχαίο??? Δε νομίζω!!!

Στα σοβαρά τώρα είμαι πολύ προβληματισμένος για το τί θα κάνω. Το πιθανότερο είναι να το ρίξω κορώνα γράμματα.

 

 

Να νομίζεις λέω και εγώ γιατί την επιστροφή ακόμα την περιμένω ενώ η περαίωση δεν άργησε καθόλου!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.