Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περαίωση


ssouanis

Recommended Posts

ΥΓ Μιας και γράφαμε ταυτόχρονα με τη nikoletta, διευκρινίζω ότι η απάντησή μου απευθύνεται στον Giorgos1987.

Οι φοροτεχνικοί προσέφυγαν για την έκτακτη εισφορά που επιβλήθηκε στους ιδιιώτες πέρυσι τον Δεκέμβρη και ΟΧΙ για το νόμο της περαίωσης.

 

υπήρξαν γύρω στα μέσα Νοεμβρίου κάποια δημοσιεύματα σε online εφημερίδες (και σε αρκετές "σοβαρές") που ανέφεραν για μία προσφυγή των φοροτεχνικών κατά της περάιωσης για τους λόγους που προανέφερα, ότι δηλαδή η περαίωση είναι αντίθετη στο άρθρο 4 του Συντάγματος ως προς την ισότητα των πολιτών διότι εξαιρούνται από το μέτρο κάποιες κατηγορίες πολιτών. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αποδοκιμάζουν την περαίωση στο σύνολό της, το αντίθετο διεκδικούν φαντάζομαι κατά αυτόν τον τρόπο και την ένταξη άλλων φορολογούμενων πολιτών στο μέτρο αυτό.

Όλα αυτά ΑΝ ισχύουν τα δημοσιεύματα βέβαια...

 

>>> Συγγνώμη για το διπλό μήνυμα ψάχνω να βρω πως καταργείται

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές τα Μέσα Ενημέρωσης κάνουν λάθη και, ειδικά, σ' αυτή την περίπτωση, α) δεν είναι δυνατόν να "ωριμάσει" τόσο γρήγορα προσφυγή κατά ενός νόμου που ψηφίστηκε πριν από 1 μήνα περίπου, β) το άρθρο 4 του Συντάγματος αφορά στην ισότητα των Ελλήνων έναντι του νόμου και είναι ο βασικός λόγος της προσφυγής των φοροτεχνικών κατά του νόμου της έκτακτης εισφοράς (Δεκέμβρης 2009) και γ) ο νόμος της περαίωση προσφέρει κάποια πρόσθετη δουλειά στους φοροτεχνικούς και δεν νομίζω ότι θα ήθελαν να προσφύγουν κατ' αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν οι εκλογές στο οικονομικό επιμελητήριο για τις 12/12/2010, οπότε μάλλον για " uπαρξιακούς " λόγους έγινε η συγκεκριμένη προσφυγή από κάποια των οργανώσεων του χώρου.

 

SOTHRIS σ'ευχαριστώ πολύ. Είναι πάντως πάρα πολύ άδικο αυτό το μέτρο να σου παίρνουν λεφτά έτσι, γιά πλάκα και να μην μπορείς ούτε στα έξοδά σου να τα καταχωρίσεις.

 

 

 

Φoρολογικά θεωρείται φόρος εισοδήματος (η τεχνική ορολογία είναι "διαφορές φορολογικού ελέγχου προηγουμένων χρήσεων" ) και ο φόρος εισοδήματος δεν ήταν ποτέ εκπεστέα δαπάνη.

Link to comment
Share on other sites

Φoρολογικά θεωρείται φόρος εισοδήματος (η τεχνική ορολογία είναι "διαφορές φορολογικού ελέγχου προηγουμένων χρήσεων" ) και ο φόρος εισοδήματος δεν ήταν ποτέ εκπεστέα δαπάνη.

 

Μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου όμως Σωτηρη, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται! Δεν το'ξερα να κάνω οικονομία και να κρατάω καβάτζα σε ειδικό λογαριασμό! Και όταν λέμε ότι "η φορολόγηση γίνεται σε ετήσια βάση" (κύριο επιχείρημα των "πολέμιων", ειδικά προς τους μηχανικούς όταν διαμαρτυρόμασταν για την κατάργηση των συντελεστών), αυτό θα ισχύει πάντοτε. Όχι μόνο όπου μας συμφέρει (συμφέρει το κράτος, τον γυαλαμπούκα κλπ.)... Για αυτό και θα συνεχίσει το "σφυροκόπημα" και ενίοτε μάλιστα τέτοια καραγκιοζιλίκια θα καπαπίπτουν στα δικαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ψάρεψες αυτό και εγώ αυτό

Μετά από αναζήτηση στο υπουργείο βρήκα την ανακοίνωση για την απόφαση του Κουσελά, με την οποία δόθηκε χθες το βράδυ παράταση για την περαίωση μέχρι 28.12.2010.

 

Δεν τους φτάνουν τα 600 εκ. ζεστά που κατατέθηκαν μέχρι χθες (μάλλον πολύ περισσότερα πρέπει να είναι) και 1 δις συνολικά, ψάχνουν για ακόμη περισσότερα, αφού πιάνει το κόλπο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα καταπέσουν στα δικαστήρια (άλλωστε και οι δικαστές θα πρέπει να πληρωθούν και επομένως το δημόσιο θα πρέπει με τη σειρά του να έχει έσοδα ) αλλά οι "πάσης φύσεως περαιώσεις" θα υπάρχουν και θα διαιωνίζονται εκτός και αν η δημόσια διοίκηση γίνει ικανή να ελέγχει όσους πρέπει (και όχι να έχει θεωρητικό στόχο όλους του φορολογούμενους) στο χρόνο που πρέπει (και να μη σωρεύονται υποθέσεις) και με τον τρόπο που πρέπει ( ανάλογες κυρώσεις πραγματικές). Από την προσωπική μου πείρα (με βάση όσα καθημερινά βλέπω διάφορες υπηρεσίες του ΥΠ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ) δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος. Θέλει δουλειά (και αλλαγή νοοτροπίας). Παρόμοια ισχύουν και για τα ασφαλιστικά ταμεία (ΙΚΑ)...

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που η περαίωση ΔΕΝ είναι υποχρεωτική (...και πολύ "όμορφα" σχεδόν όλα τα ΜΜΕ παρέλειψαν να το αναφέρουν) δεν καταλαβαίνω γιατί να προσφύγει κανείς στο δικαστήριο.

Αν κάποιος δεν επιθυμεί να την πληρώσει δεν έχει καμία κύρωση, απλά υπάρχει πιθανότητα να δεχθεί έλεγχο.

Από την άλλη εάν πληρώσει την περαίωση δεν σημαίνει ότι αυτόματα "έλαβε άφεση αμαρτιών" και ότι δεν πρόκειται να ξαναδεχθεί έλεγχο για τα έτη που αφορά η περαίωση.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λέτε, όσοι έχετε διαβάσει τον νόμο περί περαιώσεως, λέει πουθενά μέσα οτι όσοι λάβουν σημείωμα περαίωσης και δεν πληρώσουν θα ελεγχθούν ? Ή έτσι το λένε προφορικά στο υπουργείο για να φοβήσουν τους φορολογούμενους και να πάνε να πληρώσουν, εμένα μου ήρθε σημείωμα περαίωσης στο όνομα του πατέρα μου που δεν ζεί, είχε κατάστημα πολύ παλιά και το έκλεισε πολύ πριν το 2000, δεν έχουμε ούτε βιβλία ούτε τίποτα.. θα έρθουν οι ράμπο για έλεγχο βιβλίων στο σπίτι ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους φτάνουν τα 600 εκ. ζεστά που κατατέθηκαν μέχρι χθες (μάλλον πολύ περισσότερα πρέπει να είναι) και 1 δις συνολικά, ψάχνουν για ακόμη περισσότερα, αφού πιάνει το κόλπο.

 

Παλιά νέα (για 14/12 τουλάχιστον που το είχα ακούσει εδώ και μερικές μέρες). Πιάνει το κόλπο γιατί τσιμπήσατε και πάτε και πληρώνετε. Τέλος πάντων από κάποιο σημείο και μετά, εκτός από πρακτικό ζήτημα (δεν πρόκειται να πάω να δανειστώ για να πληρώσω τις περαιώσεις τους) αρχίζει να γίνεται και ζήτημα περηφάνειας. Πλήρωσα περισσότερα από όσα τους όφειλα σαν φόρο, κατά συνέπεια δεν τους δίνω άλλα. Το συζητάμε όμως σε άλλα 2 θέματα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.