Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περαίωση


ssouanis

Recommended Posts

Με αφορμή το επίκαιρο και επίμαχο θέμα της περαίωσης και, κυρίως, της καταληκτικής ημερομηνίας (18.11.2010) που ισχύει η διαδικασία αυτή, ανεξάρτητα εάν παραταθεί αυτή με αφορμή τις δύο συνεχείς εκλογικές διαδικασίες, μέσα στην περίοδο της περαίωσης, θεωρώ αναγκαίο να επισημάνω ένα σοβαρό, κατά την άποψή μου, θέμα που μπορεί να αντιμετωπίσουν ορισμένοι μηχανικοί.

 

Αναφέρομαι στους μηχανικούς εκείνους που έχουν συνάψει σύμβαση εκτέλεσης έργου ή παροχής υπηρεσιών, με κάποιο φορέα ή εταιρεία, και χρησιμοποιούσαν τον μειωμένο συντελεστή κέρδους για τον υπολογισμό των καθαρών αποδοχών και όχι τον υψηλό συντελεστή (60%), προσαυξημένο κατά 20%.

 

Πιστεύω ότι, όσοι υπάγονται σ' αυτή την κατηγορία, πρέπει να σκεφτούν σοβαρά το κλείσιμο της εκκρεμότητας αυτής με την περαίωση αντί να αντιμετωπίσουν τον κίνδυνο του επανελέγχου οπότε θεωρείται σίγουρο ότι η φορολογική αρχή θα τους υπαγάγει στον αυξημένο συντελεστή, καταλογίζοντας και τα σχετικά πρόστιμα, σε περίπτωση ελέγχου. Προτείνω να συμβουλευτούν και λογιστή για το θέμα αυτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στους μηχανικούς εκείνους που έχουν συνάψει σύμβαση εκτέλεσης έργου ή παροχής υπηρεσιών, με κάποιο φορέα ή εταιρεία, και χρησιμοποιούσαν τον μειωμένο συντελεστή κέρδους για τον υπολογισμό των καθαρών αποδοχών και όχι τον υψηλό συντελεστή (60%), προσαυξημένο κατά 20%.

πολύ ευστοχη παρατήρηση ΜΑΚΑΡ

 

έχω να κάνω 2 σχόλια

  • θεωρώ πως αν στη συμβαση γράφουν πως "χρησιμοποιείται ο εξοπλισμός του δικού τους γραφειου" είναι καλυμμένοι και με τον μειωμένο συντελεστή
  • επίσης αν η εταιρια ή ο φορέας έχουν διαφορετική δραστηριότητα (Πχ εμπόριο ρούχων) επίσης δεν υπαρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

@terry

Έχει ανακοινωθεί ότι έχουν σταλεί τα σημειώματα σε όλους και, μάλιστα, σχολιάζονται στις τηλεοράσεις και στις εφημερίδες ότι έχουν σταλεί σε πολλούς οι οποίοι είτε δεν έχουν διακόψει επίσημα (στη ΔΟΥ) το επάγγελμα είτε έχουν πεθάνει είτε ....

Επομένως, από τη συζήτηση αυτή, προκύπτει ότι, και εκείνοι που σκοπεύουν να συνταξιοδοτηθούν από το ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να φροντίσουν να ενημερώσουν τη ΔΟΥ, για να μην τους θεωρεί ενεργούς.

 

@myri

1. η άποψή μου είναι ότι, με τη μανία καταδίωξης των μηχανικών, που έχουν οι εφοριακοί, όταν (και εάν) θα ελέγξουν αυτόν που δεν ενέδωσε στην περαίωση, και περιλαμβάνεται σ' αυτή την κατηγορία, έστω και αν αναγράφεται στη σύμβαση η πρόβλεψη που αναφέρεις, ο εφοριακός-ελεγκτής θα θεωρήσει ότι έπρεπε να δηλωθεί ο υψηλός συντελεστής, θα καταλογίσει την (κατ' αυτόν, παράβαση και θα στείλει τον φορολογούμενο στο δικαστήριο να αποδείξει ότι ... δεν είναι ελέφαντας. Αυτό το θέμα το συζήτησα με φίλο εφοριακό και αποφάσισα να ενημερώσω όσους περιλαμβάνονται στην κατηγορία αυτή.

2. η δραστηριότητα του εργοδότη δεν νομίζω ότι επηρεάζει την παραπάνω σκέψη γιατί ο εφοριακός-ελεγκτής δεν έχει σχέση με τον εργοδότη αλλά με τον φορολογούμενο, στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Μα πως είναι δυνατόν να σε πάνε έσοδα – έξοδα από την στιγμή που οι συντελεστές προκύπτουν από την σχετική νομοθεσία για τους μηχανικούς..??

Να ρωτήσω και κάτι? Υπάρχει περίπτωση κάποιου που δεν περαίωσε με την προηγούμενη περαίωση και του έκαναν έλεγχο???

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν διάβασες σωστά την επισήμανση που έκανα. Αναφέρεται σε όσους μηχανικούς έχουν σύμβαση με κάποιο φορέα-εργοδότη, δουλεύουν και παράγουν έργο ή υπηρεσίες στο φορέα-εργοδότη στο γραφείο τους και όχι στις εγκαταστάσεις, αλλά στις ετήσιες δηλώσεις έχουν χρησιμοποιήσει τον μειωμένο συντελεστή αντί του αυξημένου (60%), προσαυξημένου κατά 20%, όπως ορίζει η νομοθεσία.

 

Γι' αυτή την περίπτωση, και για τους λόγους που ανέφερα, θεωρώ ότι, οι μηχανικοί αυτής της κατηγορίας διατρέχουν τον κίνδυνο να τους ανεβάσουν στο ποσοστό 72%, οπότε, ενδεχομένως, είναι συμφερότερη η περαίωση.

Link to comment
Share on other sites

γι' αυτό το συζητάμε για να ξέρουμε τι ρίσκα παίρνουμε :)

και ποιές λύσεις υπάρχουν

 

2. η δραστηριότητα του εργοδότη δεν νομίζω ότι επηρεάζει την παραπάνω σκέψη γιατί ο εφοριακός-ελεγκτής δεν έχει σχέση με τον εργοδότη αλλά με τον φορολογούμενο' date=' στη συγκεκριμένη περίπτωση.[/quote']

το σκεπτικό είναι πως αν έκανα συμβαση για μεμονωμένη δουλειά με ένα πχ σουπερ μαρκετ

ο τυρέμπορας δεν έχει ούτε τον απαραίτητο εξοπλισμό, ούτε το απαραίτητο λογισμικό που έχω χρυσοπληρώσει

ωστε να με προσλάβει ως εξαρτημένη σχέση εργασίας

 

διαφορετικά δε θα αγοραζα ούτε εξοπισμό ούτε λογισμικο, θα έκανα και πολλά άλλα

και θα πλήρωνα τρέχοντας την περαίωση

-----

γενικώς δεν έχω να πληρώσω, δεν έκανα κάτι παράνομο

και αυτή τη στιγμή εχω άπειρο χρόνο να πάω σε όποιο δικαστήριο χρειαστεί

-----

επίσης είναι και θέμα εφορου το πόσο θα προχωρήσει το θέμα

----

τέλος έχω υπ'όψιν μου πως για τα 3 πρώτα χρόνια έναρξης

υπάρχει μια υποτυπώδης "ασυλία" - περίοδο προσαρμογής

εφόσον δεν πρόκειται για δόλο

Link to comment
Share on other sites

@terry

Έχει ανακοινωθεί ότι έχουν σταλεί τα σημειώματα σε όλους

 

 

Εγώ πάντως δεν έλαβα τίποτα ακόμα. Ούτε ο αδερφός μου (ελ. επαγγελματίας αλλά όχι Μηχανικός). Ορισμένοι λένε ότι δεν θα βγουν ούτε τα έξοδα αποστολής των εκκαθαριστικών. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

@myri

Είναι σωστός ο συλλογισμός σου, αλλά το θέμα δεν είναι εάν ο εργοδότης έχει ή όχι τον εξοπλισμό γραφείου, αλλά ο τρόπος που είναι πιθανόν να αντιμετωπίσει το θέμα ο ελεγκτής εφοριακός. Αυτή την παράμετρο θέλησα να επισημάνω, σε συνάρτηση με τον τρόπο που αντιμετωπίζουν, γενικά τους μηχανικούς, οι εφοριακοί. Και σας βεβαιώνω ότι, τη θεώρηση των μηχανικών ως προνομιούχων, με τους μοναδικούς συντελεστές, την έχω αντιμετωπίσει πολλές φορές στο παρελθόν από πολλούς εφοριακούς και όχι μόνον από έναν.

Link to comment
Share on other sites

μα γι' αυτό το συζητάμε :)

 

για το τι θα κάνουν αυτοί που δεν μπορούν ή δε θέλουν να πληρώσουν

να είναι προετοιμασμένοι μην τους έρθει κεραμίδα

----

ειδικά οι ελεγχτές έχω καταλάβει πως είναι από τους χειρότερους που κυκλοφορούν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.