Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περαίωση


ssouanis

Recommended Posts

Ορισμένοι λένε ότι δεν θα βγουν ούτε τα έξοδα αποστολής των εκκαθαριστικών. :mrgreen:

 

 

Aστους να λένε, η πραγματικότητα είναι ότι η πλειοψηφία προσέρχεται στο ταμείο.

 

 

και αυτή τη στιγμή εχω άπειρο χρόνο να πάω σε όποιο δικαστήριο χρειαστεί

 

 

 

Υπόψιν ότι σε περίπτωση προσφυγής στα διοικητικά δικαστήρια απαιτείται πέραν του χρόνου και ορισμένο κόστος (αμοιβές δικηγόρων, παράβολα, βεβαίωση στην ΔΟΥ ποσοστού της φορολογικής διαφοράς).

Link to comment
Share on other sites

είχα την εντύπωση πως πας σε φορολογικό δικαστήριο

 

επιπλέον το ξαναλέω "ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος"

ότι και να μου βάλουν θα είναι λιγότερο από 3500

 

άσε που έχω κλέισει και αρκετές χρήσεις

εννοείται πως έχει γίνει προσάυξηση

κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ω Σώτερ!

 

Είχα κάνει τις προηγούμενες περαιώσεις μέχρι το οικ. έτος 2007 (χρήση 2006)

Χθες μου ήρθε το μαγικό χαρτί και έχουμε:

οικ. έτος 2008 (για 2007 ) σύνολο οφειλής 700 €

οικ. έτος 2009 (για 2008 ) σύνολο οφειλής 350 € (είχα κάνει, για πρώτη φορά αυτοπεραίωση)

οικ. έτος 2010 (για 2009) σύνολο οφειλής 700 € παρ΄όλο ότι είχα κάνει πάλι αυτοπεραίωση.

Δεν έπρεπε και εδώ να είναι 350;;; Ή "παίζει" κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νόμιζα πως δεν θα κάνει πολύς κόσμος περαίωση, αλλά όλοι όσοι το συζητάω (από διάφορα επαγγέλματα και μηχανικοί) τελικά θα τρέξουν να κάνουν...

Εγώ πάντως επιμένω πως δεν θα κάνω (ακόμα δεν έχει έρθει τίποτα πάντως)

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά τους μηχανικούς που έχουν επιλέξει τον χαμηλό συντελεστή αλλά συνεργαζόντουσαν με φορείς ή εταιρείες (είμαι και εγώ ένας από αυτούς αλλά να διευκρινισθεί ότι είχα σχεδόν παράλληλη συνεργασία με δύο ή και τρεις εταιρείες) είναι σχεδόν βέβαιο ότι στην συντριπτική πλειοψηφία ο συντελεστής έχει συζητηθεί με τον εφοριακό είτε στο στάδιο της υποβολής της φορολογικής δήλωσης, είτε στο στάδιο του δευτέρου επανελέγχου (οσον αφορά τις ηλεκτρονικές δηλώσεις) και έχει γίνει αποδεκτός.

Link to comment
Share on other sites

@maestro

Μπορείς να είσαι βέβαιος ότι, σε περίπτωση ελέγχου, αφού δεν θα έχεις δεχτεί την περαίωση, θα μπορέσεις να επικαλεστείς, στον ελεγκτή, αυτή την κουβέντα με τον υπάλληλο που παρέλαβε τη δήλωσή σου, και δεν θα σε "στείλει" στο δικαστήριο να αποδείξεις ότι δεν ήσουν "υπάλληλος", όχι με τη μία αλλά με όλες τις εταιρείες που συνεργαζόσουν;

 

Συνάδελφοι, όπως λέει και η myri, οι ελεγκτές είναι από άλλη πάστα, και εάν πέσεις στην περίπτωση θα τραβιέσαι για πολύ. Διακινδυνεύεις το ρίσκο; Αυτή, άλλωστε, είναι και η φιλοσοφία ΚΑΙ αυτής της κυβέρνησης που επανέφερε την περαίωση, ως εισπρακτικό και ΜΟΝΟΝ μέτρο, ενώ την είχε καταγγείλει, ως αντιπολίτευση.

Link to comment
Share on other sites

από την άλλη άσχετα με την περαίωση, η εφορία, μπορει να σε ελένξει όπτε θέλει

κοινώς δεν ξεφευγεις ότι και να γίνει

----

πάντως δεν νομίζω πως έχει δικαίωμα να ελένξει όλες τις χρήσης

έλεγχος γίνεται για συγκεκριμένη χρήση

Link to comment
Share on other sites

Aστους να λένε, η πραγματικότητα είναι ότι η πλειοψηφία προσέρχεται στο ταμείο.

 

Από συναδέλφους σου είναι οι πληροφορίες μου. Και περιγράφουν το ακριβώς αντίθετο. Παίζει βέβαια σίγουρα ρόλο και το είδος της πελατείας του καθενός σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.