Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά υπολογιστή για σχέδιο


inthedark

Recommended Posts

Εμένα από την εταιρία μου έδωσαν αυτό με την Quadro 2000M και είναι πραγματικά κτήνος. Δεν χρειάζεσαι desktop για να κάνεις 3d rendering ή να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε βαριά εφαρμογή, μπορείς να το κάνεις και σε λάπτοπ απλά θα δώσεις αρκετά περισσότερα χρήματα για το ίδιο αποτέλεσμα. Το συγκεκριμένο με τον i7, την Quadro, 16gb ram και 512gb SSD κόστισε κάπου στις 2000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεσαι desktop αλλα ομως χρειαζεσαι τα περιφεριακα του:

μεγαλη οθονη και πληκτρολογιο, ποντικι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα από την εταιρία μου έδωσαν αυτό με την Quadro 2000M και είναι πραγματικά κτήνος. Δεν χρειάζεσαι desktop για να κάνεις 3d rendering ή να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε βαριά εφαρμογή, μπορείς να το κάνεις και σε λάπτοπ απλά θα δώσεις αρκετά περισσότερα χρήματα για το ίδιο αποτέλεσμα. Το συγκεκριμένο με τον i7, την Quadro, 16gb ram και 512gb SSD κόστισε κάπου στις 2000 ευρώ.

Ναι απλά μπορείς να το κάνεις πιο φτηνά! Σε κάτι τέτοιο αναφερόμουν και του είπα το 7510 ;)

 

δεν χρειαζεσαι desktop αλλα ομως χρειαζεσαι τα περιφεριακα του:

μεγαλη οθονη και πληκτρολογιο, ποντικι

Οθόνη γτ το ποντίκι θα το αγοράσεις και στο laptop ενώ το πληκτρολόγιο είναι φτηνό.

Link to comment
Share on other sites

Καληςπερα.

Ορθή επιλογή εταιρείας, ακούω καλα σχόλια και εμενα το επόμενο dell θα ειναι.

Χωρις να ειμαι ο ειδικός Στα render στο γραφείο, θα σου πω τη γνώμη μου οτι αν κανεις 3d συχνά με Max κλπ (δε μιλάμε για απλα σκίτσα στο sketch up) μαλλον κακώς πας προς laptop, γιατι προκειμένου να πετύχεις ταχύτητα και λειτουργικότητα ενός σταθερού θα ανέβεις πολύυυυυ σε κοστος.

Όπως τα λέει ο sarcs, και να συμπληρώσω ότι δεν θα φτάσεις ποτέ σε επιδόσεις σταθερο.

Η Dell έχει εκπληκτικό service, για το business κομμάτι μιλάω.

Θυμάμαι μια φορά που δεν δούλευε καλά η gpu σε ένα desktop precision, ο τεχνικός ήρθε (την άλλη μέρα πρωί)έχοντας μαζί του όλα τα ανταλλακτικα (mb, μνήμη, psu κλπ) για ένα ίδιο μηχάνημα, μόνο το case δεν είχε φέρει.Τελικα ήταν το καλώδιο της οθόνης...

Ειδικά τα precision δεν χαλάνε ποτέ.

Τώρα άμα θες φορητό τα precision είναι μονόδρομος, η κάρτα που σου έγραψαν πιο πάνω είναι κορυφαία για φορητούς σταθμούς εργασίας, και όχι λόγω απόδοσης ( που έχει πολύ καλή) έτσι και αλλιώς βέβαια όλα τα προγράμματα που θες δουλεύουν directx, το opengl των quadro δεν σε νοιάζει.Εχει χαμηλή κατανάλωση και χαμηλή θερμοκρασία που στο κουτί ενός φορητού έχει μεγάλη σημασία.

Το κόστος βέβαια είναι μεγάλο, αλλά σε σχέση με τα 15 χιλιάρικα που κοστίζει το software...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ακομα το precision?(σε desktop)αν οχι ποιο ειναι εφάμιλλο.Στειλε π.μ.

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. αν πάρω το laptop precission 7510 (σειρά 7000), 15'', μπορεί να συνδεθεί με άλλη οθόνη εκτός από dell? στην περίπτωση που θέλω να δουλέψω σε μεγαλύτερη οθόνη?

(π.χ οθόνη LG). 

επίσης με επεξεργαστή i5 είμαι οκ? ή να πάρω i7?

και ποια η διαφορά της σειράς 5000 (5510)  και 3000€ (3510) που βλέπω στην ιστοσελίδα?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να συνδεθεί (νομίζω έως 3 παράλληλες οθόνες) και επεξεργαστή i7 οπωσδήποτε (6820HQ και είσαι οκ). Μιας και θα τα δώσεις πάρε 16gb ram (2x8) και ssd οπωσδήποτε (παίρνει και Μ.2 SSD αν έχεις ανάγκη τρομερές ταχύτητες). Επίσης, απέφυγε τους HDD διότι είναι μηχανικοί δίσκοι καταναλώνουν πολύ ρεύμα και ζεσταίνουν το μηχάνημα. Δεδομένου ότι θα έχεις τετραπύρηνο επεξεργαστή (μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος άρα υψηλότερες θερμοκρασίες) θέλεις το μηχάνημα σου να δουλεύει άψογα. Η κύρια διαφορά των καρτών quadro με τις GTX είναι ότι οι πρώτες έχουν βασιστεί πάνω σε επαγγελματικά προγράμματα όπως το autodesk και είναι φτιαγμένες από καλύτερη ποιότητα υλικών για μεγαλύτερη αντοχή διότι είναι επαγγελματικές. Δεν έχουν διαφορετική κατανάλωση ρεύματος νομίζω με την αντίστοιχη GTX. Ναι η Dell έχει πολύ καλό service αλλά σχετικά με τα laptop πάντα θέλει και λίγο τύχη. Αν θες το εξηγώ αυτό.

 

Η διαφορά του 7510 με τη σειρά 5000 είναι ότι η τελευταία προσπαθεί να προσδώσει περισσότερη φορητότητα δλδ πιο χαμηλό βάρος μικρότερο μέγεθος κτλ. Φυσικά και σου προτείνω το 7510. 

 

Εδώ μπορείς να δει και κάποιο review αρκετά καλό. Γενικά να διαβάζεις σχόλια χρηστών => Αντικειμενικότητα.

 

Καλό θα ήταν το καλοκαίρι να προμηθευτείς και μία βάση ψύξης καλή εκτός αν δουλεύεις σε γραφείο με καλό κλιματισμό. Όχι και χωρίς αυτά θα δουλεύει αλλά δεν θα το ζορίζεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Apostolos-4. ναι τί εννοείς τύχη για την εξυπηρέτηση σε laptop?  θα επικοινωνήσω κατ' ευθείαν με τα κεντρικά της dell hellas, στο τηλ που βλέπω στη σελίδα, πρέπει να έχω υπόψη μου κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Όχι η εξυπηρέτηση είναι άψογη! Απλά όταν παίρνεις laptop η μητρική, η κάρτα γραφικών (δεν είμαι σίγουρος και για τον επεξεργαστή) δεν αλλάζουν. Αν σου χαλάσουν πέρα από την εγγύηση μετά έχεις πρόβλημα. Ειδικά οι μητρικές όλων λάπτοπ δεν έχουν κάποια συγκεκριμένη μάρκα και δεν βρίσκονται μετέπειτα στην αγορά. Δηλαδή κάθε λάπτοπ έχει τη δική του ξεχωριστή μητρική φτιαγμένη αποκλειστικά για αυτό! Βέβαια για αυτό αγοράζεις dell precision που έχουν καλή ποιότητα στα τσιπ κτλ που χρησιμοποιούν (πολύ πολύ μικρό ποσοστό τους θα χαλάσει μετά τα 3 χρόνια εγγύησης) και για αυτό σου λέω να το προσέχεις από άποψη θερμοκρασίας (βέβαια πριν καεί ο επεξεργαστής σβήνουν από μόνα τους). Απλά επειδή εγώ το βλέπω ότι ως επαγγελματίας θα κάνεις μια μικρή επένδυση αξίζει να σου κρατήσει όσο περισσότερο καιρό γίνεται.

 

Ελπίζω λίγο να σε βοήθησα στις αναζητήσεις σου γιατί και εγώ έψαχνα να αγοράσω laptop εδώ και 3 μήνες και κυκλοφορεί πολύ σαβούρα.

 

Τέλος, δες αν σου κάνει και αυτό εδώ.

 

Επειδή είναι εκθεσιακό και έχει ανοιχθεί στις 7/10/2016 έχει εγγύηση έως τις 7/10/2019.

Επίσης έχει επεξεργαστή Intel Xeon E3-1535M που είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε laptop. 16 gb μνήμης υπεραρκετά (είναι στα 2133 Mhz, η δεύτερη πιο γρήγορη γιατί μόλις τώρα άρχισε να κυκλοφορεί στα 2400), απλό SSD 256Gb. Γενικά αυτοί οι δίσκοι δεν προσφέρονται για απλή αποθήκευση αρχείων όπως φωτογραφίες κτλ και αν τους γεμίσεις πάνω από 70% χάνουν το πλεονέκτημα τους. Οπότε αν δεν σου φτάνει μπορείς να πάρεις καινούργιο πιο μεγάλο ή έναν 2ο M.2 SSD. Επίσης έχει τη μπαταρία των 91Whr γιατί κυκλοφορεί και με 60Whr.

Μοναδικό μελανό σημείο βρίσκω την Quadro 1000M και ίσως ότι δεν έχει θύρα thunderbolt. Αν πάντως σου κάνει πέρα από αυτών των δύο στο προτείνω γιατί η τιμή είναι πολύ καλή. Δες τι προγράμματα ακριβώς θέλεις να δουλεύεις και σύγκρινε.

Link to comment
Share on other sites

Mε βοήθησες αρκετά. το πρόγραμμα που θα δουλεύω είναι το 3d studio max design και το Autocad Architecture (3d) και ίσως και Archicad. Ίσως η κάρτα γραφικών είναι το πιο σημαντικό. δεν μπορώ να αντιληφθώ τώρα τη διαφορά του  Quadro 1000M και  Quadro 2000M καθότι τώρα θα αρχίσω να δουλεύω τα προγράμματα....θα δω τι θα μου πουν και στο τηλέφωνο κατά την πώληση...

 

Aνάμεσα σε καρτες γραφικών:

Α. AMD FirePro w5170M με μνήμη κάρτας 2048 ΜΒ

Β. nVidia Quadro M1000M 2GB

Γ. AMD FirePro w5170M 2GB

 

ποια είναι η καλύτερη? 

 

Επίσης στην Β. περίπτωση μπορώ να αναβαθμίσω μετά σε Quadro 2000M ?

 

ΥΓ (μιλάμε για τον dell precision 7510)

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.