Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά υπολογιστή για σχέδιο


inthedark

Recommended Posts

πέρασα ΗΜΜΥ.Μπορείτε να μου πείτε περίπου τι υπολογιστή να αγοράσω και που να εστιάσω ώστε να ανταπεξέλθει στις ανάγκες των σπουδών μου ; πχ για autocad πόσο ισχυρό επεξεργαστή και κάρτα γραφικών χρειάζεται και ποιά άλλα προγράμματα θα χρησιμοποιώ κατά τις σπουδές; με Laptop την βγάζω;

Link to comment
Share on other sites

Σε intel core i7 860 2,8GHz με 8 GB Ram σε Win7 64bit προγράμματα όπως AutoCAD Architecture 2010, Inventor 2010 και 3DS Max design δεν μπορώ να πω ότι τρέχουν γρήγορα. Ιδιαίτερα αν το μοντέλο είναι κάπως μεγάλο.

Ερωτώ λοιπόν τους συναδέλφους που ασχολούνται με τα παραπάνω προγράμματα (ανεξαρτήτως έκδοσης) τι υπολογιστή νομίζετε ότι πρέπει να χρησιμοποιεί κάποιος ώστε να δουλεύει και όχι να περιμένει την απόκριση του προγράμματος :smile:

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε δεν νομίζω πλέον ότι τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή παίζουν

σημαντικό ρόλο

 

8 gb ram είναι σούπερ σε σχέση με άλλες εποχές αλλά τι 8 τι 4δεν

θα καταλάβεις διαφορά

 

το πως θα σετάρεις το σύστημα έχει να κάνει τη διαφορά

Link to comment
Share on other sites

[εκτός θέματος]

H ποιότητα του σχεδίου είναι, πολλές φορές, αντιστρόφως ανάλογη της ποιότητας του Η/Υ στο οποίο δουλεύτηκε το σχέδιο.

[/εκτός θέματος]

Link to comment
Share on other sites

O 860 είναι για socket 1156. Oι i7 σε Socket 1366 υποστηρίζουν tripple channel και έχουν 50% μεγαλύτερη ταχύτητα μεταφορά δεδομένων προς και από την μνήμη, άρα πάνε πιο γρήγορα.

 

Πάρε έναν γρήγορο SSD δίσκο, αν δεν έχεις ήδη. Ο Intel X25 είναι πολύ καλός (αυτόν έχω), αλλά έχουν βγει και καλύτεροι αν αντέχει η τσέπη σου.

 

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μεγάλη οθόνη, τουλάχιστον 24". Έχω 30" και βλέπω τρελή διαφορά σε χρόνο που γλιτώνω με το pan & zoom των σχεδίων. Επίσης έχω όλα τα απαραίτητα toolbar πρόχειρα. 21" είναι το ελάχιστο που θα πρότεινα, για φορητό ούτε συζήτηση.

 

Για προγράμματα CAD και 3D modelling είναι απαραίτητη κάρτα γραφικών για workstation και όχι για παιχνίδια. Οι κάρτες Radeon και GeForce είναι καλές για παιχνίδια αλλά δεν προσφέρουν σημαντική επιτάχυνση σε επαγγελματικές εφαρμογές. Οι κάρτες FirePro και Quadro προσφέρουν τρελή επιτάχυνση σε σύνθετα μοντέλα. Εννοείται ότι πρέπει να εγκατασταθούν και οι ειδικοί drivers των καρτών αυτών που προορίζονται για τις συγκεκριμένες εφαρμογές.

 

Την ώρα της δουλειάς απενεργοποίησε το ίντερνετ, το firewall και το antivirus. Θα αυξηθεί η παραγωγικότητα.

 

Από προσωπική πείρα, σε υπολογιστή 5ετίας με FireGL ένα βαρύ μοντέλο με τα materials και share ενεργοποιημένα έκανε 3D orbit πιο γρήγορα απ'ότι σε νέο υπολογιστή με απλή κάρτα γραφικών. Στην δεύτερη περίπτωση μάλιστα το μοντέλο γινόταν degrade σε wireframe κατά την κίνηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε intel core i7 860 2,8GHz με 8 GB Ram σε Win7 64bit προγράμματα όπως AutoCAD Architecture 2010, Inventor 2010 και 3DS Max design δεν μπορώ να πω ότι τρέχουν γρήγορα. Ιδιαίτερα αν το μοντέλο είναι κάπως μεγάλο.

Ντάξει δεν το λες και αργό. Έχω το ίδιο με 6GB αντι 8, μέχρι πριν λίγες μέρες είχα 4. Έκανε διαφορά.

Από κει και πάνω ανεβαίνουν κατακόρυφα οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες FirePro και Quadro προσφέρουν τρελή επιτάχυνση σε σύνθετα μοντέλα.

 

Το θέμα είναι ότι οι τιμές αυτών των καρτών είναι 1000+ ευρώ.

Η φθηνή Quadro FX580 συγκρίνεται με τη "απλή" GeForce GT260 που έχω. Αυτό τουλάχιστον διάβασα σε forum στο ιντερνετ. Για να δω διαφορά πρέπει να πάω σε μεγαλύτερα (και ακριβότερα) μοντέλα από τη σειρά Quadro.

Τελικά, πιστεύω ότι "πάσχω" από κάρτα γραφικών. Δεν μπορώ όμως να δώσω 2000 ευρώ για μια κάρτα γραφικών. Θα έρθουν και καλύτερες ημέρες...

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει δεν το λες και αργό.

 

Δυστυχώς, σε ορισμένες περιπτώσεις είναι αργό.

Έχω φτιάξει μια μεγάλη δεξαμενή στο AutoCAD Architecture και όταν κάνω rotate-orbit μου φεύγει η μαγκιά. Τα χρώματα χαλάνε, θέλει ξανά regen και όλη αυτή η διαδικασία με χαλάει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.