Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά υπολογιστή για σχέδιο


inthedark

Recommended Posts

Συνάδελφε πρώτα από όλα καλό θα είναι να κάνεις επεξεργασία της δημοσίευσης αν θέλεις να προσθέσεις κάτι. Δεύτερον, οι σειρές καρτών που αναφέρεις δεν έχουν καμία σχέση η μια με την άλλη. Μπορεί να φαίνεται ότι η quadro έχει παρόμοιες επιδόσεις με την geforce αλλά αυτό δεν αφορά τα προγράμματα CAD για τα οποία ο επεξεργαστής της quadro έχει εξειδικευθεί. Πάντως αυτό με το μπέρδεμα των χρωμάτων μετά από rotate-orbit δεν μου έχει ξανατύχει ακόμα και στα "περίεργα" παραδείγματα οικοδομών που έχει στα samples το architecture. Ας μην σου πω καλύτερα τί κάρτα και τί επεξεργαστή έχω... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για να μην ανοιγω νεο θεμα

 

Εχω ενα νεο φορητο ΗΡ με windows 7....

Δεν ειχε κανενα cd στη συσκευασια.

Πως μπορω να κανω ενα recovery cd για περιπτωση format???

Link to comment
Share on other sites

τα τελευταία χρόνια υπάρχει ένα πάρα πολύ χρήσιμο εργαλείο που λέγεται google.

 

θα το βρεις εδώ www.google.com

 

εκεί μπορείς να πληκτρολογήσεις λέξεις που σε ενδιαφέρουν ή φράσεις που περιέχουν το αντικείμενο του ενδιαφέροντός σου

 

π.χ. ροδόπουλος, γόνατο

 

εγώ για το θέμα σου έβαλα "hp laptop creating recovery discs windows 7"

 

και πήρα αυτό το αποτέλεσμα

 

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c01867124&lc=en&cc=us&dlc=en

 

αν δεν σου κάνει μπορείς να επιλέξεις ένα από τα επόμενα αποτελέσματα που ταιριάζουν καλύτερα σε αυτό που ψάχνεις

Link to comment
Share on other sites

Terry συνήθως δεν χρειάζεται. Ολα αυτά που θέλει για το format βρίσκονται σε ένα κρυφό partition. Ψάξε στις οδηγίες κάπου γράφει πως κάνεις recover. Συνήθως πατας κάποιο απο τα F κατα την εκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο ge_liakos, πολλές φορές το recover είναι σε κρυφό partition και ενεργοποιείται πατώντας κάποιο πλήκτρο κατά την εκκίνηση του Η/Υ (στο post). Δες όταν κάνεις εκκίνηση τα κείμενα που γράφει το bios και ψάξε για κάτι του στυλ "Press F9 for Express recovery" ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να μην ανοιγω νεο θεμα

 

Εχω ενα νεο φορητο ΗΡ με windows 7....

Δεν ειχε κανενα cd στη συσκευασια.

Πως μπορω να κανω ενα recovery cd για περιπτωση format???

 

Δοκίμασε να κάνεις επανεκκίνηση και πάτα πολλές φορές το F11, πριν μπεις στα windows. Λογικά θα σου εμφανίσει το Recovery Manager.

Πάρε πρώτα backup γιατί ότι υπάρχει στο C θα διαγραφεί, θα σου κάνει το PC όπως βγήκε από το κουτί του.

 

Αν δεν πιάσει το F11 ούτε το F9 που είπαν οι συνάδελφοι, μπες στο site της εταιρείας και κατέβασε το εγχειρίδιο χρήσης για το μοντέλο που έχεις. Θα λέει εκεί την διαδικασία. Οι Acer έχουν την δυνατότητα για recovery και μέσα από τα windows (eRecovery το λέει), ίσως έχει και η HP αντίστοιχο πρόγραμμα.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Γειά σας. Θέλω να αγοράσω ένα φορητό υπολογιστή (ψάχνω για DELL κυρίως αλλά όχι δεσμευτικά) τον οποίο θα χρησιμοποιώ για 3d studio max, autocad architecture 3d και archicad. γνωρίζει κανείς να με βοηθήσει με κάποια συγκεκριμένα μοντέλα ώστε να εστιάσω (ειδικά αν έχει κάποιος αυτής της εταιρείας)?

Link to comment
Share on other sites

Καληςπερα.

Ορθή επιλογή εταιρείας, ακούω καλα σχόλια και εμενα το επόμενο dell θα ειναι.

Χωρις να ειμαι ο ειδικός Στα render στο γραφείο, θα σου πω τη γνώμη μου οτι αν κανεις 3d συχνά με Max κλπ (δε μιλάμε για απλα σκίτσα στο sketch up) μαλλον κακώς πας προς laptop, γιατι προκειμένου να πετύχεις ταχύτητα και λειτουργικότητα ενός σταθερού θα ανέβεις πολύυυυυ σε κοστος.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

...προκειμένου να πετύχεις ταχύτητα και λειτουργικότητα ενός σταθερού θα ανέβεις πολύυυυυ σε κοστος.

Συμφωνώ!

Κάποια πράγματα γίνονται μόνο σε desktop υπολογιστές...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Θέλω να αγοράσω ένα φορητό υπολογιστή (ψάχνω για DELL κυρίως αλλά όχι δεσμευτικά) τον οποίο θα χρησιμοποιώ για 3d studio max, autocad architecture 3d και archicad. γνωρίζει κανείς να με βοηθήσει με κάποια συγκεκριμένα μοντέλα ώστε να εστιάσω (ειδικά αν έχει κάποιος αυτής της εταιρείας)?

 

Βασικά για να τρέχεις όσα αναφέρεις με άνεση σε Dell θα χρειαστείς κάτι σαν το Precision 7510. Νομίζω ότι θα είναι το ιδανικό για εσένα διότι προσφέρει τα πάντα ως laptop. Βέβαια το κόστος ανεβαίνει πολύ. Ουσιαστικά θα δώσεις πάνω από 1500 - 2000€ για καινούργιο. Μιλάω για κατάσταση όπου δεν θα κουτσοδουλεύεις αλλά θα είσαι άνετος. Πάντως αν δεν το έχεις ανάγκη σε laptop ένα desktop όπως είπαν και οι υπόλοιποι θα ήταν ιδανικό.

 

Να προσέξεις όμως τα χαρακτηριστικά του γιατί το ίδιο μοντέλο όλες οι εταιρίες το βγάζουν με διαφορετικούς επεξεργαστές δίσκους κτλ με αποτέλεσμα να παίζει το κόστος. π.χ. ένα Precision 7510 είναι πιο φτηνό με τον 6700HQ και ένα 1ΤΒ HDD 5400rpm από ένα με 6820HQ και 256 M.2 SSD.

Edited by Apostolos-4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.