Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά υπολογιστή για σχέδιο


inthedark

Recommended Posts

Για το 3DS MAX η nVIDIA προτείνει τουλάχιστον την Μ3000Μ. Δηλαδή μία κάρτα πολύ καλύτερη από αυτές που αναφέρεις. Αν κάποιος τυχαίνει να δουλεύει το πρόγραμμα αυτό με τη Μ1000Μ ή τη Μ2000Μ ας αναφέρει τη γνώμη του θα ήταν πολύτιμη.

 

http://www.nvidia.com/object/autodesk-design-suite-find-graphics.html

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι λάθος η αγορά φορητού.. Στο είπανε απ'έξω απ'έξω οι συνάδελφοι αλλά δεν τους έγραψες τον λόγο που θέλεις να είναι φορητό. Το καλό workstation στις μέρες μας είναι πάνω-κάτω όπως ένα καλό gaming pc. Χίλιες φορές ένα mini-itx build με καλό airflow, αν θες να το κουβαλάς πιο εύκολα, από οποιοδήποτε laptop. Προτείνω να ξεκινήσεις το ψάξιμο από το τι είναι το airflow, negative/ positive pressure, cpu/gpu rendering και μέχρι να καταλήξεις θα έχουν βγει και τα coffeelake να πάρεις φτηνό 6-πύρηνο :)

Φιλικά στα λέω επειδή έχω φάει τα νιάτα μου στο άθλημα.

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαισθάνθηκα από τη συζήτηση ότι δεν έχεις πραγματική ανάγκη από laptop και περισσότερο το θες για να είναι o υπολογιστής σου μαζεμένος και μια στο τόσο να το παίρνεις και μαζί σου σε καμιά δουλειά, γι'αυτό σου έγραψα την προσωπική μου γνώμη ότι δεν είναι ιδιαίτερα συνετή αγορά.

 

Μιας και δεν είσαι ακόμα power user, τα αρχιτεκτονικά προγράμματα που θες να χρησιμοποιείς μπορείς για αρχή να τα δουλέψεις χωρίς να έχεις υπερβολικά δυνατό computer.

 

Όταν θα εξελιχθείς σε δεινό χρήστη και θα φτιάχνεις σύνθετα σχέδια, ενδεχομένως τότε να χρειαστείς κάτι δυνατό. Το θέμα είναι πως εάν σου πάρει ένα ή και δύο χρόνια, θα έχουν σίγουρα βγει πολλαπλάσιας ισχύος μηχανήματα στα ίδια χρήματα. Οπότε κινδυνεύεις να "πετάξεις" χρήματα, γιατί στους υπολογιστές δεν είναι σωστό να μπεις στη λογική της "επένδυσης" αφού πέφτει ραγδαία η αξία. Συμπέρασμα: μην πάρεις κάτι "για να το' χεις" αλλά όταν πραγματικά θεωρείς ότι το χρειάζεσαι.

 

Στο rendering στατικών εικόνων (πολλώ μάλλον video = πολλές εικόνες) χρειάζεσαι πριν απ' όλα επεξεργαστική ισχύ και όχι κάρτα γραφικών. Την κάρτα τη θες να είναι καλούτσικη για να μπορείς να "γυρίζεις" το 3d μοντέλο σου άνετα και να εποπτεύεις τα πράγματα. Αν διαβάσεις τα σχόλια στα site του 3ds max και λοιπών θα δεις ότι μερικοί experts έχουν υπολογιστές με δύο επεξεργαστές στον ίδιο υπολογιστή για επιπλέον ισχύ. Τώρα τελευταία πάντως, οι κάρτες έχουν γίνει πολύ δυνατές ώστε έχει αρκετή πέραση το "gpu rendering". Ανεβαίνουμε όμως κατηγορία με κάτι τέτοιο, ειδικά όταν μιλάμε για 2 ή 3 κάρτες γραφικών που να δουλεύουν ταυτόχρονα.

 

Όλα αυτά, επεξεργαστές και κάρτες, όσο πιο δυνατοί είναι τόσο πιο πολύ ρεύμα καίνε και άρα εκπέμπουν θερμότητα. Σε ένα μικροσκοπικό κουτί όπως τα laptops, δεν είναι δυνατόν να εκτονωθεί η κατάσταση. Γι' αυτό και ο i7 ενός laptop στα 15W είναι μία κατά πολύ κουτσουρεμένη εκδοχή του desktop i7 των 95W. Δίνοντας 2000€ για ένα δυνατό laptop παίρνεις ουσιαστικά το εφάμιλλων δυνατοτήτων desktop του 500άρικου.

 

Επομένως, πριν φτάσουμε να συζητάμε αν είναι καλύτερη η Dell από την Apple ή η Intel από την AMD, είναι σκόπιμο να σταθμίσεις προσεκτικά τις προτεραιότητές σου σε συνδυασμό με το budget. Για παράδειγμα, πόση "φορητότητα" χρειάζεσαι και για ποιο σκοπό; Από ένα σημείο και μετά, η φορητότητα κοστίζει δυσανάλογα ακριβά ενώ και οι επιδόσεις πέφτουν.

 

Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι η τρέχουσα περίοδος δεν είναι ιδανική για αγορές, λόγω αναμενόμενων εξελίξεων στο τεχνολογικό μέτωπο.

 

Παρακάτω βάζω το δικό μου σύστημα, μου βγήκε λίγο πάνω από 2500€, με παρόμοια χρήση με την δική σου. Το επέλεξα με κριτήρια να είναι καλαίσθητο, σχετικά φορητό, αθόρυβο όταν δεν πιέζεται, ισορροπημένο και όσο πιο vfm γίνεται. Ενδεχομένως να σε καλύψει κάτι αντίστοιχο, σε συνδυασμό με ένα νορμάλ laptop.

 


Link to comment
Share on other sites

 

Επειδή διαισθάνθηκα από τη συζήτηση ότι δεν έχεις πραγματική ανάγκη από laptop και περισσότερο το θες για να είναι o υπολογιστής σου μαζεμένος και μια στο τόσο να το παίρνεις και μαζί σου σε καμιά δουλειά, γι'αυτό σου έγραψα την προσωπική μου γνώμη ότι δεν είναι ιδιαίτερα συνετή αγορά.
 
Μιας και δεν είσαι ακόμα power user, τα αρχιτεκτονικά προγράμματα που θες να χρησιμοποιείς μπορείς για αρχή να τα δουλέψεις χωρίς να έχεις υπερβολικά δυνατό computer.
 
Όταν θα εξελιχθείς σε δεινό χρήστη και θα φτιάχνεις σύνθετα σχέδια, ενδεχομένως τότε να χρειαστείς κάτι δυνατό. Το θέμα είναι πως εάν σου πάρει ένα ή και δύο χρόνια, θα έχουν σίγουρα βγει πολλαπλάσιας ισχύος μηχανήματα στα ίδια χρήματα. Οπότε κινδυνεύεις να "πετάξεις" χρήματα, γιατί στους υπολογιστές δεν είναι σωστό να μπεις στη λογική της "επένδυσης" αφού πέφτει ραγδαία η αξία. Συμπέρασμα: μην πάρεις κάτι "για να το' χεις" αλλά όταν πραγματικά θεωρείς ότι το χρειάζεσαι.
 
Στο rendering στατικών εικόνων (πολλώ μάλλον video = πολλές εικόνες) χρειάζεσαι πριν απ' όλα επεξεργαστική ισχύ και όχι κάρτα γραφικών. Την κάρτα τη θες να είναι καλούτσικη για να μπορείς να "γυρίζεις" το 3d μοντέλο σου άνετα και να εποπτεύεις τα πράγματα. Αν διαβάσεις τα σχόλια στα site του 3ds max και λοιπών θα δεις ότι μερικοί experts έχουν υπολογιστές με δύο επεξεργαστές στον ίδιο υπολογιστή για επιπλέον ισχύ. Τώρα τελευταία πάντως, οι κάρτες έχουν γίνει πολύ δυνατές ώστε έχει αρκετή πέραση το "gpu rendering". Ανεβαίνουμε όμως κατηγορία με κάτι τέτοιο, ειδικά όταν μιλάμε για 2 ή 3 κάρτες γραφικών που να δουλεύουν ταυτόχρονα.
 
Όλα αυτά, επεξεργαστές και κάρτες, όσο πιο δυνατοί είναι τόσο πιο πολύ ρεύμα καίνε και άρα εκπέμπουν θερμότητα. Σε ένα μικροσκοπικό κουτί όπως τα laptops, δεν είναι δυνατόν να εκτονωθεί η κατάσταση. Γι' αυτό και ο i7 ενός laptop στα 15W είναι μία κατά πολύ κουτσουρεμένη εκδοχή του desktop i7 των 95W. Δίνοντας 2000€ για ένα δυνατό laptop παίρνεις ουσιαστικά το εφάμιλλων δυνατοτήτων desktop του 500άρικου.
 
Επομένως, πριν φτάσουμε να συζητάμε αν είναι καλύτερη η Dell από την Apple ή η Intel από την AMD, είναι σκόπιμο να σταθμίσεις προσεκτικά τις προτεραιότητές σου σε συνδυασμό με το budget. Για παράδειγμα, πόση "φορητότητα" χρειάζεσαι και για ποιο σκοπό; Από ένα σημείο και μετά, η φορητότητα κοστίζει δυσανάλογα ακριβά ενώ και οι επιδόσεις πέφτουν.
 
Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι η τρέχουσα περίοδος δεν είναι ιδανική για αγορές, λόγω αναμενόμενων εξελίξεων στο τεχνολογικό μέτωπο.
 
Παρακάτω βάζω το δικό μου σύστημα, μου βγήκε λίγο πάνω από 2500€, με παρόμοια χρήση με την δική σου. Το επέλεξα με κριτήρια να είναι καλαίσθητο, σχετικά φορητό, αθόρυβο όταν δεν πιέζεται, ισορροπημένο και όσο πιο vfm γίνεται. Ενδεχομένως να σε καλύψει κάτι αντίστοιχο, σε συνδυασμό με ένα νορμάλ laptop.
 

 

 

Μην μου πεις οτί τους Crucial τους έχεις βάλει σε Raid θα με στείλεις! Πολύ decent μηχάνημα, θα σε βγάλει μια 5ετία σαν mobo-cpu, η gpu αναλόγως των απαιτήσεών σου θα σε βγάλει κι αυτή για 3-5 χρόνια. Το μόνο που μπορεί να έκανα διαφορετικό, ίσως να έβαζα 4χ4gb ram έτσι για το εφφέ. Κατά τα άλλα πολύ δυνατό!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Meremeti για ποιο λόγο να βάλεις πάνω από 2ΤΒ σε SSD; Κατά τα άλλα τρομερό! Με τους drivers που δεν έχεις quadro δεν έχεις θέμα; Βλέπω πολλοί τα τρέχουν σε κάρτες GTX θα ήθελα να μου πει κάποιος την εμπειρία του περί αυτο και αν χρειάστηκε να αλλάξει κάτι. Διαφωνώ με το γεγονός μόνο ότι αν δώσεις 2000€ για laptop παίρνεις έναν desktop στα ίδια χαρακτηριστικά στο 500άρικο διότι ήσουν λίγο υπερβολικός ;)  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ανέβασα το δικό μου ως παράδειγμα, επειδή μου είπε ότι το σκέφτεται τελικά για νέο desktop, ώστε να πάρει μια πρώτη ιδέα για τα επιμέρους εξαρτήματα που θα χρειαστεί και το κόστος τους. Επίσης για να γίνει μια άμεση σύγκριση του τι μπορεί περίπου να πάρει στα λεφτά ενός επαγγελματικού laptop.

 

Αν αλλάξουμε 2-3 πράγματα (π.χ. ssd+hdd, gtx1060 3gb, οθόνη 1200p) τότε γύρω στα 1500€ έχει ένα πολύ καλό socket 1151, που είναι τo workstation του "φτωχού" και με το οποίο θα μπορεί να δουλέψει άνετα σε σχέση με το παλιό σύστημα που έχει τώρα.

 

Στο μέλλον που θα έχει κατασταλλάξει στις απαιτήσεις του και θα 'χουνε βγει zen-x299-optane κλπ κλπ μπορεί να το πουλήσει και να πάει σε κάτι ακόμα καλύτερο.

 

Εκτός αν γυρίζει από εργοτάξιο σε εργοτάξιο και θέλει να τρέχει βαριά προγράμματα εν κινήσει. Ή δουλεύει σε εταιρεία με πολιτική 'bring-your-own'. Εκεί μάλιστα.

 

Έτοιμο desktop πάλι δεν νομίζω ότι αξίζει τα επιπλέον λεφτά, μάλλον καλύτερα αγορά και συναρμολόγηση από ένα γνωστό κατάστημα.

 

Quadro είναι σαφώς προτιμότερο, αλλά τα λεφτά είναι πολλά και νομίζω δεν αξίζει για απλούς χρήστες όπως οι περισσότεροι από εμάς. Εξαρτάται από το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί κανείς, όπως άλλωστε και η επιλογή εταιρεάς (π.χ. sony vegas --> ati). Κυρίως η υποστήριξη και οι certified drivers κάνουν τη διαφορά. Ορισμένοι επαγγελματίες έχουν quadro για τα viewports και gtx μόνο για renderers στο ίδιο σύστημα. Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, ενώ με την (πολύ) παλιά μου μικρή quadro μου είχε βγει η πίστη.

 

Εγώ στη θέση του anavatis, αν αποφάσιζα να φτιάξω desktop, θα ξεκινούσα από την επιλογή μεγέθους και design κουτιού, καθώς και από το μέγεθος και την ανάλυση της οθόνης.

 

 

PS

Ναι, τους ssd τους έχω για πλάκα σε raid 0 :) (το χρησιμοποιώ για active project drive, δεν σώζω τίποτα εκεί μόνιμα)/ Μνήμες δεν έπαιρνε άλλες, έχουν μόνο δύο slots τα mini-itx (θα το πέρασες για micro) :)

 

Έχεις δίκιο Apostolos, είναι υπερβολή τόση χωρητικότητα σε ssd - όπως και ο Μ.2 άλλωστε, μόνο για το ψυχολογικό τον πήρα. Τους ssd τους βρήκα στο black friday στα 0,16€/gb (1.5ΤΒ με 240€) και ο λόγος που τους πήρα είναι για να είμαι τελείως αθόρυβος τα βράδυα (σε σχέση με τον σκληρό που είχα και μου είχε πάρει τα αυτιά).
Edited by Meremeti
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες. 

να πω ότι δεν θέλω τους υπολογιστές για εργοτάξιο. με ενδιαφέρει η καλύτερη δυνατή ποιότητα μελέτης παρουσίασης από το επίπεδο αρχιτεκτονικής ιδέας (3d, renderings, υλικά, φώτα, εξωτ. χώρος, κήπος, έδαφος, ευκολία στην περιστροφή και με καλή ποιότητα εικόνας, ίσως λίγο καλό βίντεο αλλά χωρίς να παιδεύομαι και να χάνω χρόνο, κτλ) μέχρι την κανονική μελέτη, εργασία στο γραφείο μου και εν μέρει σε γραφεία άλλων για παρουσίαση.

 

YΓ meremeti, εσένα o υπολογιστής σου ποιας εταιρείας είναι τελικά, δεν κατάλαβα από την λίστα των επιμέρους του συστήματος...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να προσθέσω εδώ πως ένας μηχανικός που χρησιμοποιεί πολλές ώρες τον υπολογιστή του, πέρα από το hardware του κουτιού θα πρέπει να επενδύσει ένα πολύ σημαντικό ποσό για αγορά μιας πολύ καλής οθόνης. Περνάμε πολλές ώρες μπροστά της και πρέπει να είναι ξεκούραστη και ευκρινής. Προτείνω μία επένδυση της τάξης των 400+ ευρώ για αγορά μιας καλής 27άρας. Βασικά χαρακτηριστικά για μένα που είμαι φανατικός gamer είναι η απόκρισή της να είναι στο 1ms, ο ρυθμός ανανέωσης στα 144hz και αν βρούμε καμία καλή προσφορά κοιτάμε το Panel να είναι τεχνολογίας IPS.

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι, να ρωτήσω κάτι συμπληρωματικά με όλα αυτά...σε pc  με τη νέα τεχνολογία υπάρχει δυνατότητα να απαλλαγεί κάποιος απ' όλα τα καλώδια? υπάρχει η ίδια τεχνολογία σε κάποια εταιρεία pc? να πω την αλήθεια αυτό το ζήλεψα σε κάποια γραφεία που είχαν μακ...βέβαια δεν ξέρω αν αναβαθμίζονται εύκολα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.