Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φυσικός φωτισμός χώρου κύριας χρήσης (απαιτούμενα ανοίγματα)


mantzaras

Recommended Posts

Ξέρω ότι δεν γίνεται, αλλά μπήπως υπάρχει κάποια εξείρεση κάτι. Σε Υπνοδωμάτιο επιτρέπεται ο μοναδικός φωτισμός και αεριδμός να γίνεται από ανοίγματα στον φωταγωγό?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας,

 

έχω μια απορία σχετικά με το Άρθρο 11 του κτιριοδομικού κανονισμού.

 

5.1.3. Μετρούνται τα εμβαδά μόνο των τμημάτων των υαλοπινάκων που βρίσκονται σε ύψος άνω του 1,20μ. από το δάπεδο του χώρου.

 

Στο κτίριο που εξετάζω (ανεγέρθη το 1951) όλα τα παράθυρα βρίσκονται σε ύψος χαμηλότερο από 1.2μ από το δάπεδο. Βάσει της παραγράφου 5.1.3 αυτό σημαίνει πως θα μετρήσει στους υπολογισμούς μόνο όσο κομμάτι τζαμιού βρίσκεται πάνω από 1.2μ από το δάπεδο ενώ το υπόλοιπο θ'αγνοηθεί?

 

Επίσης σωστά καταλαβαίνω ότι δε μετράει στον υπολογισμό για το φυσικό φωτισμό/αερισμό όλο το κούφωμα αλλά μόνο η επιφάνεια του τζαμιού?

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Edited by Scarpa
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας,

 

έχω μια απορία σχετικά με το Άρθρο 11 του κτιριοδομικού κανονισμού.

 

5.1.3. Μετρούνται τα εμβαδά μόνο των τμημάτων των υαλοπινάκων που βρίσκονται σε ύψος άνω του 1,20μ. από το δάπεδο του χώρου.

 

Στο κτίριο που εξετάζω (ανεγέρθη το 1951) όλα τα παράθυρα βρίσκονται σε ύψος χαμηλότερο από 1.2μ από το δάπεδο. Βάσει της παραγράφου 5.1.3 αυτό σημαίνει πως θα μετρήσει στους υπολογισμούς μόνο όσο κομμάτι τζαμιού βρίσκεται πάνω από 1.2μ από το δάπεδο ενώ το υπόλοιπο θ'αγνοηθεί?

 

Επίσης σωστά καταλαβαίνω ότι δε μετράει στον υπολογισμό για το φυσικό φωτισμό/αερισμό όλο το κούφωμα αλλά μόνο η επιφάνεια του τζαμιού?

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ

κι εγώ την ίδια απορία έχω....μπορεί κάποιος να απαντήσει;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 3/4/2017 at 1:02 ΜΜ, Ioanna Ntina said:

κι εγώ την ίδια απορία έχω....μπορεί κάποιος να απαντήσει;

Η παράγραφος 5.1.3,  έχει καταργθηθεί με το ΦΕΚ 535Β/1989.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με το θέμα του φυσικού φωτισμού - αερισμού κύριας χρήσης σε νέα κτίρια.

Ο ΝΟΚ λέει στο άρθρο 11 ότι διαμπερή ανοίγματα και κατακόρυφα φρεάτια δεν μετράνε στην κάλυψη ανεξαρτήτως διάστασης φτάνει να είναι από το έδαφος μέχρι πάνω. Αυτό σημαίνει προφανώς ότι ένας φωταγωγός διαστάσεων 1,20 * δ δεν μτράει στην κάλυψη - είναι ακάλυπτος χώρος. 

Στο άρθρο 14 γράφει μετά ότι "..χώροι κύριας χρήσης καλύπτουν τις προϋποθέσεις φυσικού φωτισμού και αερισμού εφόσον έχουν ανοίγματα προς ακάλυπτους χώρους ή ελεύθερο ανοιχτό χώρο ελάχιστης διάστασης δ κάθετα προς την πλευρά των ανοιγμάτων."

Δηλαδή με λίγα λόγια μπορώ να έχω ένα υπνοδωμάτιο μέσα στην κάτοψη μου αν βλέπει κάθετα σε φωταγωγό μόνο 1,20 * δ ? Αν ναι, τότε τι νόημα έχει το αίθριο γενικά στον ΝΟΚ σαν όρος, τι προσφέρει ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, επειδή σε σχέση με των φωτισμό υπάρχει γενικά σύγχυση θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να παραθέσει μια λίστα των πιθανών συνθηκών; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.