Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φυσικός φωτισμός χώρου κύριας χρήσης (απαιτούμενα ανοίγματα)


mantzaras

Recommended Posts

Επειδή έχω μπερδευτεί με την ερμηνεία του αρθρ.11 του Κτιριοδομικού παρακαλώ διορθώστε με αν δεν εχω κατανοήσει σωστά κάτι.

Έστω υπνοδωμάτιο κτιρίου κατοικίας καθαρού εμβαδού 10m². Τότε υπάρχει απαίτηση φυσικού φωτισμού από ανοίγματα εμβαδού 9m²(=90%Ε). Δεδομένου ότι οι τυπικές μπαλκονόπορτες είναι ύψους 2,20m τότε για για φυσικό φωτισμό του δωματίου απαιτούνται μπαλκονόπορτες συνολικού μήκους 9/2,2=4,09m.

Επειδή μου φαίνεται υπερβολικό για ένα τυπικό υπνοδωμάτιο να απαιτούνται 2 πόρτες των 2m, μήπως κάνω κάποιο λάθος στα παραπάνω?

Η παραπάνω επιφάνεια είναι εσωτερική διάσταση αφαιρουμένης της ντουλάπας, αλλά περιλαμβάνει την επιφάνεια που θα καταλαμβάνουν τα υπόλοιπα έπιπλα (κρεβάτι, κομοδίνα, διάδρομοι).

Στο καθαρό εμβαδό αφαιρείται τίποτε άλλο??

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο και λίγο σχετικό ; :

Στους χώρους υγιεινής (κοινώς τουαλέτες) , είναι υποχρεωτικό να υπάρχει άμεσος φωτισμός ; Δηλαδή , με άλλα λόγια , μπορώ να μην εξασφαλήσω καθόλου άμεσο φωτισμό και να πω ότι θα φωτίζεται μόνο τεχνιτά ; Δεν μου έχει τύχει σε μένα , αλλά το ρωτάω διότι το έχω δει πολλές φορές σε σχέδια άλλων αρχιτεκτόνων (τα οποίο μάλιστα και εγκρίθηκαν από την Πολεοδομία) .

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν εγκρίνει σχέδια χωρίς φωτισμό. Δεν θεωρούνται χώροι διημέρευσης.

Δεν ξέρω τι απαιτήθηκε από τον μηχανολόγο για τεχνητό αερισμό.

Link to comment
Share on other sites

τι να ζητάει, κάνα κανάλι θα ζητάει. Σωτά το μέγεθος των ανοιγμάτων πρέπει να είναι 1/10 επί του χώρου όπου σαφώς αφαιρούνται ντουλάπες αλλά το κουφό, μια φορά μου ζήτησε να μετρήσω κουζίνα σε χώρους κύριου φωτισμού, άμα λέει μαγειρεύεις παστίτσιο..χα χα άσε μας κυρά μου κι άμα με πιάσουν δυσκοίλια μήπως θες να σου μετρήσω και το μπάνιο.

 

(πάντως της το μέτρησα, κόντρα θα πάς στους πολεοδόμους τώωωωρα? Αμα βιάζεσαι να βγάλεις την άδεια...)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εννοείς ότι η κουζίνα δεν είναι χώρος κύριου φωτισμού.

 

Άρα μπορώ να ανοίξω παράθυρο κουζίνας μόνο σε φωταγωγό;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, η νομοθεσία λέει ότι χώρος κύριου φωτισμού είναι ο χώρος όπου παρεβρίσκεσαι πάνω απο δύο ώρες. Η κουζίνα? Θα πρέπει να ρωτήσεις στην πολεοδομία όπου υπάγεσαι να το μάθεις.

 

Ενδέχεται βέβαια ....οι διάφοροι ελεγκτές που θα ανατρέξεις να έχουν διαφορετικές γνώμες, γι αυτό καλό να προτρέξεις στον προϊστάμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.