Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υποχρεωτική κατασκευή στέγης


Recommended Posts

Αν επιβάλλεται μόνο πάνω από το μέγιστο έχουν δικαίωμα να το ζητήσουν;

Τουλάχιστον έχω όπλα για να απαντήσω, δεν ξέρω αν αρκεί να ρισκάρω τη δουλειά της λύσης αυτής.

Πάντως είναι μια ερμηνεία που δεν είχε περάσει από το μυαλό μου, + 1 είναι λίγο.   

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Συνάδελφοι καλημέρα

Διώροφη οικοδομή με επικάλυψη πλάκα Ο.Σ. κατασκευής 1985 δεν ήταν υποχρεωτική η κατασκευή στέγης.

Σήμερα, πρόκειται να κατασκευάσω διώροφη  προσθήκη καθ΄επέκταση της υπάρχουσας και βάση Πολεοδομικού Σχεδίου

είναι υποχρεωτική η κατασκευή στέγης.

Σε αυτή την περίπτωση που δεν υπήρχε στο υφιστάμενο πρόβλεψη για φορτία στέγης, θα πρέπει να γίνει πλήρη κάλυψη

της οροφής παλαιού και νέου κτίσματος με στέγη;

Ευχαριστώ  

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι σου μιλάνε για το νέο, οπότε αν το νέο καταλαμβάνει το 50% της κάτοψης του τελευταίου ορόφου, ο τελευταίος νέος, αυτός θα έπρεπε να καλυφθεί με στέγη.

Ομως αν πχ έχεις 100τμ στον τελευταίο όροφο σου σήμερα και από πάνω κάνεις μια προσθήκη 75τμ και ακόμα πιο πάνω προσθήκη 50τμ. Δεν ξέρω αν επαρκεί να καλύψεις με στέγη μόνο τα τελευταία 50τμ.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, athanasanas said:

Συνάδελφοι καλημέρα

...

Κατ αρχάς. δες τα φορτία της πλάκας (πέραν του ι.β.) με τα οποία υπολογίστηκε το υπάρχον, και έλεγξέ το με φορτίο στέγης ώστε να δεις αν σε παίρνει.

Στη συνέχεια, εξετάζεις το σύνολο (παλιό και νέο) τόσο από μορφολογική όσο και από κατασκευαστική άποψη.  

Ίσως το κατασκευαστικό μέρος (απορροή ομβρίων) να είναι το πιο καθοριστικό.

Ρώτησε στην υπηρεσία μήπως η προσθήκη απαλλάσσεται από την υποχρέωση στέγης (το υπάρχον μάλλον απαλλάσσεται)

Και πράττεις ανάλογα 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Αγαπητοί συνάδελφοι, έχω περίπτωση οικοδομικής άδειας σε ισχύ σε εκτός σχεδίου περιοχή όπου η κατασκευή στέγης δεν είναι υποχρεωτική. 

Το ζητούμενο είναι η αποπεράτωση των όψεων ώστε να προχωρήσουμε στην παράταση της άδειας επ' αόριστον. Ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να μην την κατασκευάσει και να το αφήσει σαν ταράτσα μιας και η οροφή ορόφου είχε πρόβλεψη για πλάκα και η στέγη θα ήταν επικαθήμενη σε αυτή. 

Θα δώσει η πολεοδομία την παράταση ή θα έχουμε κάποιο θέμα?

 

Link to comment
Share on other sites

Παύλο, κάπου έπεσα πάνω σ ένα νέο νόμο σχετικό με τις παρατάσεις που το λεκτικό του ανέφερε ότι απαιτείται για την παράταση επ'αοριστον η στέγη όπου είναι αυτή υποχρεωτική. Συνεπώς δεν σημαίνει όπου οι όροι δόμησης την επιβάλουν και άρα δεν απαιτείται για τις άδειες που προβλέπεται μεν αλλά δεν ειναι υποχρεωτική από τα οριζόμενα της εν λόγω περιοχής, τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.