Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανασύσταση φακέλου


costassel

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Έχω την εξής περίπτωση, σε κτίριο του '75 έχει χαθεί ο φάκελος της οικοδομικής άδειας και υπάρχει μόνο το στέλεχος της οικοδομικής άδειας. Βρήκα από τα συμβόλαια της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησιας κατοψεις και τοπογραφικό. Για να προχωρήσω στην έκδοση της ηλεκτρονικής ταυτότητας πρέπει να κάνω ανασύσταση φακέλου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

7 λεπτά πριν, RON said:

Καλησπέρα σας,

Έχω την εξής περίπτωση, σε κτίριο του '75 έχει χαθεί ο φάκελος της οικοδομικής άδειας και υπάρχει μόνο το στέλεχος της οικοδομικής άδειας. Βρήκα από τα συμβόλαια της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησιας κατοψεις και τοπογραφικό. Για να προχωρήσω στην έκδοση της ηλεκτρονικής ταυτότητας πρέπει να κάνω ανασύσταση φακέλου?

Έχω έχω αναλάβει να βγάλω ηλεκτρονική ταυτότητα για ένα διαμέρισμα μόνο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, RON said:

... Για να προχωρήσω στην έκδοση της ηλεκτρονικής ταυτότητας πρέπει να κάνω ανασύσταση φακέλου?

Έχεις ξανακάνει ανασύσταση φακέλου και μάλιστα άδειας του 75 για να δεις τι γλύκα είναι??

Σου συνιστώ κάνε υπαγωγή στον 4495, με οικοδομική άδεια που έχεις (το στέλεχος) κάνε νεες κατόψεις και έχεις αυτές τις κατόψεις για τελικά εν ισχύ σχέδια.

Φυσικά η τελική απόφαση δική σου.

 

  • και... μη κάνεις διαδοχικές αναρτήσεις. Μπορείς να κάνεις έδιτ το κείμενο σου και να το συμπληρώσεις. (απο τους κανόνες του φόρουμ αυτό)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά στην ηλεκτρονική ταυτότητα δεν χρειάζονται όλα από την αρχή?εννοώ τοπογραφικό,διάγραμμα κάλυψης κλπ.?οπότε μήπως δεν μπορώ να το αποφύγω τελικά!Δεν έχω ξανά κάνει ανασύσταση φακέλου Αλλά ξέρω ότι είναι μπελάς.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, RON said:

 

Για να προχωρήσω στην έκδοση της ηλεκτρονικής ταυτότητας πρέπει να κάνω ανασύσταση φακέλου?

Με ό,τι έχεις δεν μπορείς να προχωρήσεις. Πρέπει ν' αποκτήσεις "εγκεκριμένα σχέδια". Η' θα βρεις αυτά της ΟΑ ή θα κάνεις "ανασύσταση" ή θα κάνεις υπαγωγή στον 4495. Διαλέγεις και παίρνεις! Άλλος "δρόμος δεν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι εφόσον χάθηκε η άδεια της οικοδομής το κτίριό σου αυτήν την στιγμή

είναι αυθαίρετο και φυσικά δεν μπορείς να εκδόσεις καμία βεβαίωση μηχανικού

για την νομιμότητά του αν δεν κάνεις ένα από τα 3 που σου αναφέρει:

Η' θα βρεις αυτά της ΟΑ

ή θα κάνεις "ανασύσταση"

ή θα κάνεις υπαγωγή στον 4495. Διαλέγεις και παίρνεις! Άλλος "δρόμος δεν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, gamvro said:

Εννοεί ότι εφόσον χάθηκε η άδεια της οικοδομής το κτίριό σου αυτήν την στιγμή

είναι αυθαίρετο ...

Μια επισήμανση.

Εφόσον υπάρχει στέλεχος της Οικοδομικής Άδειας το κτίριο δεν είναι αυθαίρετο.

Με την απώλεια του φακέλου με τα σχέδια από το αρχείο της ΥΔΟΜ και εφόσον ο ιδιοκτήτης (ή άλλος της πολυκατοικίας) δεν έχει σχέδια της Άδειας με την σφραγίδα της Πολεοδομίας, δεν μπορεί να ελεγχθεί με ακρίβεια αν υπάρχουν υπερβάσεις ή μη στο κτίριο.

Άλλο αυτό κι άλλο το κτίριο εξ ορισμού αυθαίρετο.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Οπως και να το κάνει , θα χρειαστεί τοπογραφικό ,  δ. κάλυψης , κάτοψη , τομή.

Αρα γιατί να κάνει δήλωση αυθαιρέτου και όχι ¨μελέτη αποτύπωσης"  που θα θεωρήσει στην ΥΔΟΜ ?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι υπάρχουν τα σχέδια(τοπογραφικό και κατοψεις) που συνόδευαν συμβόλαια της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας δεν λέει κάτι σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.