Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανασύσταση φακέλου


costassel

Recommended Posts

13 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

.....τον φίλο μου ΙΑΣΟΝΑ (γεια σου φίλε)...

Γειά σου Βασίλη!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας

Παρακαλώ διαφωτίστε με, διότι σαν μηχανολόγος δεν τα γνωρίζω πολύ καλά,

Οικοδομική Άδεια ισογειου του 75, προσθήκη 1ου και 2ου ορόφου του 76.

Στην πολεοδομία υπάρχουν μόνο τα 2 στελέχη και δεν βρίσκεται ο φάκελος (έχει δωθεί η σχετική βεβαίωση).

Με ενδιαφέρει το οροφοδιαμέρισμα του 2ου στην προκειμένη πέριπτωση , όπου έχω μια συμβολαιογραφική κάτοψη μηχανικού (έτος 1994) και βλέπω οτι το κέλυφος ταιριάζει απολύτως με το κέλυφος στο τοπογραφικό του στελέχους. Υπάρχει προφανή αυθαιρεσία και στον 1ο και στον 2ο (κτίστηκε μεγαλύτερο κατά 8 τμ περίπου).

Τι κάνουμε ? Ανασύσταση και μετά τακτοποίηση ? ή μπορεί να γίνει κατευθείαν τακτοποίηση ?

Σημείωση , ότι θα απαιτηθεί ηλεκτρονική ταυτότητα αργότερα λόγω Εξοικονομώ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 13/12/2021 at 6:52 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Λυπάμαι, αλλά η προηγούμενη αντιμετώπιση δεν είναι "πανάκεια"! Στην περίπτωσή σου ή μόνη διέξοδος είναι η ανασύσταση φακέλου ή η άδεια νομιμοποίησης...

Ιάσονα καλησπέρα, θα ήθελα μια επεξήγηση αν μπορείς γιατί προσπαθώ να προσαρμόσω αυτά που διαβάζω εδώ στην υπόθεσή μου: τακτοποίηση οριζόντιας ιδιοκτησίας για επέκταση εξώστη κατά >20% σε όλους τους ορόφους με απώλεια φακέλου. Έχω μόνο πίνακα οριζοντίου και φύλλο αδείας καθώς και κάτοψη της άδειας του '88 με υπογραφή του μηχανικού χωρίς έγκριση πολεοδομίας.

Σε περίπτωση τακτοποίησης μίας λοιπής παράβασης και όχι ολόκληρου του διαμερίσματος ως αυθαίρετο (όπως στις περιπτώσεις άλλων εδώ στο φόρουμ για προ του '75) σημαίνει ότι θα έχω νέα εγκεκριμένα σχέδια για την έκδοση ΗΤΚ και αποφεύγω την ανασύσταση; Θα βοηθούσε εάν έβαζα στην λοιπή παράβαση και αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης;

Link to comment
Share on other sites

Στον εκάστοτε νόμο προς ρύθμιση κ.λπ. υπάγεται η ΟΙ σε ακίνητα με ΣΟΙ. Όχι απλώς ένας εξώστης κ.λπ.

Δηλαδή, στην περίπτωση τη δική σου ή κάνεις "ανασύσταση φακέλλου ΟΑ" (αφού πρωτίστως συνεννοηθείς με την οικεία πολεοδομία μήπως δεχθεί τη μερική ανασύσταση) κι εφόσον ο αγαπητός ιδιοκτήτης αναλαμβάνει την αμοιβή σου για την εργασία αυτή, ή ρυθμίζεις ολόκληρη την ΟΙ ως εξολοκλήρου αυθαίρετη (όλα τα τ.μ. της επιφάνειας αυτής), γεγονός που μάλλον δεν συμφέρει διότι μιλάς για ακίνητο του 88....

Τελικό συμπέρασμα: Δώσε στον ιδιοκτήτη να καταλάβει ότι, οφείλει να βρει τα εγκεκριμένα σχέδια της ΟΑ κι αν δεν το κάνει "...θα του πάει ο κούκος αηδόνι" για να μεταβιβάσει το ακίνητό του!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το 2015 δόθηκε βεβαίωση σε διαμέρισμα του 4ου ορόφου οπου ειχε χαθεί ο φάκελος.Το περιτύπωμα του κτιριου ήταν σύμφωνο με το περιτυπωμα του στελέχους και η οριζόντια ιδιοκτησία σύμφωνη με την συσταση.Στον οροφο υπάρχουν 4 διαμερίσματα.

Τοτε μου ειχαν πει στο help desk οτι μπορούσα να δωσω βεβαίωση χωρίς τακτοποίηση.

Σήμερα ήρθε η ωρα για τη δεύτερη μεταβίβαση και η συμβολαιογράφος απαιτεί  ακύρωση εκείνου του συμβολαιου γιατι της λέω οτι λόγω ταυτότητας θα πρεπει να κανω τακτοποιηση κατ.1.

Το help desk σήμερα μου λεει οτι τότε επρεπε να είχα  κανει διαμερισμάτωση γιατι δεν ήξερα πως ηταν τα διαμερίσματα στην αδεια....

Ποιά η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, ΙΤRGN said:

Το 2015 δόθηκε βεβαίωση σε διαμέρισμα του 4ου ορόφου οπου ειχε χαθεί ο φάκελος.....

Κακώς δόθηκε η Βεβαίωση! Ο έλεγχος όφειλε να γίνει με τα εγκεκριμένα σχέδια κ.λπ. Αν αυτά είχαν χαθεί, έπρεπε ο διαχειριστής μηχανικός να προβεί, είτε σε ανασύσταση φακέλλου ΟΑ, είτε σε υπαγωγή π.χ. στον 4495. Έτσι το ακίνητο θα αποκτούσε νέα εγκεκριμένα σχέδια!

Οτιδήποτε έγινε εκ των υστέρων προφανώς είναι άκυρο..... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η συμβολαιογράφος μάλλον έχει δίκιο που ζητα ακύρωση συμβολαίου διότι εάν κάνεις τώρα ρύθμιση έστω και κατηγορίας 1 σημαίνει ότι τότε έγινε συμ/φικη πράξη όπου εμφανίστηκε ψευδώς  ένα ακίνητο νόμιμο.

Το ΤΕΕ σε πήρε στο λαιμό του συνάδελφε , και επειδή όλα στα είπαν προφορικά  δεν θα βρεις το δίκιο σου.

Αν κάνεις γίνει τώρα  μελέτη αποτύπωσης και θεωρηθεί από την αρμόδια Υδομ δεν γλυτώνεις την ακύρωση  ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε ανασύσταση φακέλου έχουν γίνει όλα τα αρχιτεκτονικά σχέδια. 

Η συνέχεια της διαδικασίας ποια είναι ?

Τα πάμε στο αρχείο 2 σειρές και μας σφραγίζουν την μία ?

Τα πάμε σε μηχανικό εφαρμογής για έλεγχο ?

Υπάρχει έλεγχος φορολογικών και αμοιβών ?

Γιατί αυτά που γράφονται εδώ το 2006 και το 2010, είναι προ κρίσης, πριν τα ηλεκτρονικά και την κατάργηση των υποχρεωτικών αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη καλησπέρα, εδώ Θεσ/κη τουλάχιστον από ότι έχω ακούσει από άλλους συνάδελφους γίνεται και τμηματική ανασύσταση φακέλου αν μιλάμε για ξεχωριστή οριζόντια.

Από αμοιβές αποτύπωση αρχ/κων, τα χρεώνεται κάποιος για έλεγχο και γίνεται η διαδικασία με το παλιό σύστημα. Δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι, δεν νομίζω να υπάρχει κάτι μέσω e-adeies του τεε.

Edited by akis73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.