Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανασύσταση φακέλου


costassel

Recommended Posts

Dim84 & Αgness:

Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση (συγκεκριμένα πολεοδομία Αγίας Παρασκευής) μου το ξέκοψαν εξ αρχης οτι θα ασχοληθούν με ανασύσταση φακέλλου, καθώς έχουν χαθεί πάρα πολλοί φάκελοι, και δεν γίνεται να το κάνουν, είναι χρονοβόρο, κτλ. Θεωρητικά, εφόσον ο φάκελος χάθηκε από το αρχείο, με υπαιτιότητα της υπηρεσίας, είναι υποχρεωμένοι να αναλάβουν αυτοί οικονομικά και διαδικαστικά την υπόθεση (αποτυπώσεις, έγγραφα από άλλες υπηρεσίες, κτλ). Πρακτικά δεν θα το κάνουν, οπότε μην περιμένετε άδικα.

Για να μπορέσετε να κάνετε τώρα τη δουλειά σας θα ζητήσετε να σας δώσουν βεβαίωση απωλείας του φακέλου. Μετά θα ψάξετε να βρείτε σχέδια από συμβόλαια (και αφού τσεκάρετε οτι ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα) στην υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη θα γράψετε ότι λόγω απώλειας του φακέλου από το αρχείο της πολεοδομίας που βεβαβιώνεται με το τάδε έγγραφο, επισυνάπτονται σχέδια του τάδε μηχανικού, και αποτυπώνουν την πραγματική κατάσταση του κτιρίου.

Αυτό

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβώς την ίδια διαδικασία, που περιγράφει ο nisorvani, στην ίδια Πολεοδομία, ακολούθησα κι εγώ αλλά ακόμα δεν έχει ελεγχθεί η αίτηση και δεν γνωρίζω τι εξέλιξη θα έχουμε. Νομίζω πάντως ότι είναι η πλέον ενδεδειγμένη λύση σ' αυτό το μπάχαλο που επικρατεί, για να μην χαθούν οι προθεσμίες.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά, αν υπάρχει τέτοια διαδικασία γιατί δεν ανακοινώνεται δημόσια και επισήμως

για να λύσει το πρόβλημα που έχει η μισή Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Διότι η κάθε πολεοδομία έχει "δική της" λογική, και ποτέ δεν εφαρμόζουν όλοι οι υπάλληλοί της το νόμο κατά γράμμα - όλοι το έχουμε ζήσει αυτό.

Επίσης στο θέμα της ανασύστασης, υπάρχουν περιπτώσεις με μερική απώλεια στοιχείων (π.χ. κάποιο σχέδιο) έως και ολική απώλεια, που είναι και η χειρότερη περίπτωση.

Ο 3843 δεν αποσαφηνίζει (ούτε και η εγκύκλιος 15) τί γίνεται σε κάθε περίπτωση, οπότε εμείς είμαστε αναγκασμένοι να ερχόμαστε αντιμέτωποι με την κρίση του καθενός..

Η μηχανικός που έχει χρεωθεί τον δικό μου φάκελο μου δήλωσε ξεκάθαρα ότι δεν έχει ξανασχοληθεί με ανασύσταση..αλλά ούτε ίδρωσε το αυτί της καθόλου για να ρωτήσει τί πρέπει να κάνουμε..μέχρι πριν μια βδομάδα (μετά από 5 μήνες τρέξιμο).

Αυτή τη βδομάδα που θα πάω με τον ΓΟΚ '73 στο χέρι για να κάνουμε τον έλεγχο θα πέσει γέλιο (ειρωνικά το λέω)..

Τα βάζουν σε τελευταία προτεραιότητα αυτά για να μην "κολλήσει" ο υπόλοιπος όγκος φακέλων..και έτσι την πληρώνουμε εμείς...

Link to comment
Share on other sites

Σας επισυνάπτω τη φωτογραφία που τράβηξα πριν 4 μήνες περίπου από έναν τοίχο στην πολεοδομία της Αγίας Παρασκευής.

Εμάς αν θυμάμαι καλά έκαναν γύρω στις 3-4 εβδομάδες να μας δώσουν βεβαίωση απωλείας του φακέλου, γιατί τον έψαχναν αρκετό καιρό στο αρχείο τους.

post-27189-131887269322_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kαι πώς δηλαδή μπορεί να βεβαιώσει ο ιδιώτης μηχανικός που κάνει αποτύπωση οτι αυτή συμφωνεί με τα εγκεκριμένα;;;;;;!!!!!

Δεν είμαστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

θα πάρεις από το/η συμβολαιογράφο τα σχέδια της σύστασης και θα χρησιμοποιήσεις αυτά, τα οποία έχει υπογράψει ο μηχανικός της σύστασης (και βάζεις το όνομα αυτού). Ούτως ή άλλως ο ιδιοκτήτης δηλώνει ότι τα σχέδια συμφωνούν με την πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Στην πολεοδομία Κηφισιάς μου έδωσαν βεβαίωση ότι τα αρχιτεκτονικά δεν υπήρχαν στο φάκελλο της αδείας και δέχθηκαν τα συνημμένα σχέδια της σύστασης από τον συμβολαιογράφο, ενώ πάλι σήμερα σε άλλη πολεοδομία της Αττικής για τακτοποίηση αλλαγής χρήσης αποθήκης δέχθηκαν τα αντίγραφα του τοπογραφικού και της κάτοψης από τα συνημμένα της σύστασης αφού μου έδωσαν βεβαίωση καταστροφής του. Η εξυπηρέτηση και στις δύο πολεοδομίες ήταν άψογη και γρήγορη. Αυτά τα πραγματικά στοιχεία τα γράφω σε απάντηση του αισχρού κειμένου της αιτιολογικής έκθεσης του νέου νόμου που ψηφίστηκε την 09/11/2011 για το Νέο τρόπο έκδοσης Αδειών.

Edited by Mikael
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλημέρα.

Έχω και εγώ υπόθεση ενος ολοκλήρου εμπορικού κέντρου, του οποίου τα αρχιτεκτονικά σχέδια αναθεώρησης δεν βρέθηκαν, παρά μόνο της πυροπροστασίας.. (τα σχέδια της αρχικής Ο.Α. υπάρχουν βέβαια). Την βοήθειά σας σε ΄δυο θέματα.Κατόπιν αυτοψίας στους χώρους, παρατήρησα ότι αρκετά πράγματα έχουν αλλάξει....αυθαίρετα.Από την στιγμή που υπάρχουν τα σχέδια πυροπροστασίας, τι κάνω για τα νέα σχέδια της ανασύστασης?Τι να δείξω? όσα είδα? γιατί είναι σαν να καρφώνω αμέσως τους ιδιοκτήτες.Και το δεύτερο θέμα ειναι ότι από την πολεοδομία, με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχουν αμοιβές. Πώς μπορώ να δώ τι θα κοστίσει στους πελάτες μου, από την στιγμή που μιλάμε για 15.000 μ2. και αρκετά σχέδια? υπάρχει κάποια τιμή πιάτσας? και ρωτάω γιατί εαν πάω με ημέρες απασχόλησης...μάλλον θα χάσω την δουλειά από άλλο συνάδελφο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.