Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίδομα ανεργίας από ΟΑΕΔ


drososio

Recommended Posts

Ναι δικαιούσαι κανονικά επίδομα ανεργίας.

 

Αν είχες κάνει έναρξη επαγγέλματος θα έπρεπε να κάνεις διακοπή για να λάβεις το επίδομα ανεργίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αμα ειχες κανει εναρξη επαγγελματος για ενα μηνα ως διπλωματουχος ηλεκτρολογος μηχανικος που ειμαι και μετα κανεις παυση επαγγελματος δικαιουσαι επιδομα ανεργιας ???

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να μεριμνήσει ομως το ΤΣΜΕΔΕ να βοηθήσει τον άνεργο μηχανικό με καποιες διευκολύνσεις ( ίσως μειωμένες εισφορές , ισως κατι αλλο). Διάβαζα στο τελευταιο τευχος οτι ειναι αρκετα πλουσιο ταμειο (με πανω απο 3.5 Δισ Ευρο) με αναλογια 7 εργαζομενων προς 1 συνταξιουχο. Πρέπει να γίνουν βηματα πολλα και μερικα μαλιστα γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον το thread αυτο και σαν "ελέυθερος άνεργος επαγγελματίας" επιβεβαίωσα το μέγεθος του προβλήματος των νεων μηχανικών και κυρίως αυτών που δεν έχουν ένα αρχικο στήριγμα. Έιμαι Ηλ. Μηχ. και μέλος του ΤΕΕ απο το Μάρτη του 2009. Πέρασα ακόμη και απο τηλεφωνικά κέντρα για να καταφέρω μετά απο χίλια ζόρια να μου κάτσει μια θέση ΙΤ με σύμβαση ενός χρόνου η οποία βέβαια τώρα έχει λήξει και βρίσκομαι πάλι στην διαδικασία να ψάχνω για κάτι άλλο. Βέβαια για το δίαστημα που δεν εργαζόμουν, απο την στιγμή που είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ, δεν έχω πληρώσει φράγκο στο ΤΣΜΕΔΕ και δεν ξέρω καν τι τους χρωστάω αυτή τη στιγμή και μάλλον προς το παρόν δεν θέλω να μαθω. Αλλά λυπάμαι για την κατάσταση, λυπάμαι το ότι είμαι μηχανικός στα χαρτιά ή όπως ειρωνικά μας λένε "ελέυθερος επαγγελματίας" και που συγχρόνως βλέπω ότι η πραγματική πορεία του μηχανικου μόνο περίφανο δεν με κάνει! Η λέξη μηχανικός μου φαίνεται ότι έχει μείνει σαν διακοσμητικό προσφώνημα για να κοκορευόμαστε με τα πτυχία μας χωρίς όμως να έχει κάποιο αισθητο αντίκρισμα.

 

Διάβασα αρκετα στο forum αλλα δεν κατάφερα να ξεκαθαρίσω κάτι: Τελικά μπορεί κάποιος άνεργος μηχανικός να πάρει επίδομα ανεργίας απο ΟΑΕΔ? Και αν όχι γιατι? Δεν συνεργάζεται το ΤΣΜΕΔΕ με τον ΟΑΕΔ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί επειδή όντας γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ και έχοντας (προφανώς) την άδεια άσκησης επαγγέλματος, θεωρείσαι εργαζόμενος (με το σκεπτικό ότι έχεις ασφάλιση, άρα κολλάς ένσημα, "γράφεις" συντάξιμα έτη κλπ). Αυτό το σκεπτικό δεν είναι παράλογο αν το σκεφτείς. Το παράλογο (ή μάλλον τα παράλογα) είναι ότι δεν μπορείς να δηλώσεις αν εργάζεσαι ή όχι, άρα και να είσαι ασφαλισμένος ή όχι. Δεν μπορείς να διαγραφείς -όπως θα διαπίστωσες- χωρίς πολύ σοβαρό λόγο από το ΤΣΜΕΔΕ. Οι απόφοιτοι μηχανικοί ή δεν έχουν άδεια άσκησης επαγγέλματος (άρα δεν μετριούνται ουσιαστικά στο δυναμικό των μηχανικών και επομένως στο εργαζόμενο ή μη) ή έχουν και θεωρούνται ασφαλισμένοι εργαζόμενοι.

ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΙΝΑΙ 0%. ΚΑΛΟ Ε; Ξέρω κι άλλα τέτοια σύντομα ανέκδοτα.

 

Δεν σε βοηθάει αυτό που θα σου πω, αλλά είμαστε πολλοί στην ίδια φάση με εσένα, όπως θα διάβασες πιο πάνω υπάρχουν άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας που αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα με εμάς (όπως το βλέπω εγώ, αυτές οι περιπτώσεις είναι πόλύ πιο δύσκολες από τις δικές μας, παιδιά, σπίτια, δάνεια).

 

Και φυσικά ερωτήσεις και απαντήσεις στο φόρουμ, πολύ χαίρομαι που μιλάμε όμορφα και πολιτισμένα, ο καθένας με το βίωμα του. Αλλά τι πετυχαίνουμε; Πως θα οργανωθούμε να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ; Λέω τώρα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αναρωτιομουν αν ολοι εμεις οι μηχανικοι ανηκουμε στην κατηγορια των επιστημονων ή των ιεροδουλων και κατεληξα στο δευτερο.Διοτι μονο ετσι εξηγειται η σταση των συλλογικων μας οργανων απεναντι μας και ειδικα στους νεους.Πως αλλιως να εξηγηθει η απαιτηση για τοσο μεγαλες εισφορες ακομη και απο νεους μηχανικους οι οποιοι μονο ελευθεροι επαγγελματιες δεν ειναι αλλα μαλλον ανεργοι. Ειναι αυτος σεβασμος προς το επαγγελμα μας να ζηταμε απο ανεργους ανθρωπους και πολυ περισσοτερο απο νεα παιδια 25-26 χρονων που δεν μπορουν να προσληφθουν πουθενα με αυτην την κριση να καταβαλουν 200Ε καθε μηνα λες και ειναι ιεροδουλες και εξαγοραζουν την προστασια τους? Η' μηπως θεωρουν οι διοικουντες οτι με την παροδο της 5ετιας ολοι οι μηχανικοι εχουμε πιασει την καλη οποτε πρεπει να αυξηθουν οι εισφορες μας? Μηπως πρεπει να ξυπνησουν οι του ΤΕΕ και του ΤΣΜΕΔΕ και να καταλαβουν οτι δεν ζουμε στο 1950 αλλα στο 2010? Μηπως τελικα φταιμε εμεις που τους αφηνουμε να κανουν οτι θελουν?Η κατασταση νομιζω ειναι απελπιστικη και ειδικα για τα νεα παιδια που ενω βλεπουν τους συνομηλικους τους να παιρνουν επιδοματα ΟΑΕΔ με 6 μηνες εργασιας αυτοι παρακαλανε τους γονεις να πληρωσουν τις ασφαλιστικες τους εισφορες για ενα επαγγελμα που δεν μπορουν να εξασκησουν.

 

ΠΑΙΔΙΑ προβλημα με τον ΟΑΕΔ δεν υπαρχει κανενα, απλως οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι εγω πηρα κανονικά επίδομα όταν απολύθηκα παρόλο που στην αρχή μου είπαν και καλά δε δικαιούμαι και τρίχες, άγνοια απλώς. Επέμεινα και όταν επικοινώνησε με τα κεντρικά της είπαν ότι φυσικά μπορώ και να πάρω!!!! Και κάρτα ανεργίας και όλα μπορούμε!!!!!

 

Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον το thread αυτο και σαν "ελέυθερος άνεργος επαγγελματίας" επιβεβαίωσα το μέγεθος του προβλήματος των νεων μηχανικών και κυρίως αυτών που δεν έχουν ένα αρχικο στήριγμα. Έιμαι Ηλ. Μηχ. και μέλος του ΤΕΕ απο το Μάρτη του 2009. Πέρασα ακόμη και απο τηλεφωνικά κέντρα για να καταφέρω μετά απο χίλια ζόρια να μου κάτσει μια θέση ΙΤ με σύμβαση ενός χρόνου η οποία βέβαια τώρα έχει λήξει και βρίσκομαι πάλι στην διαδικασία να ψάχνω για κάτι άλλο. Βέβαια για το δίαστημα που δεν εργαζόμουν, απο την στιγμή που είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ, δεν έχω πληρώσει φράγκο στο ΤΣΜΕΔΕ και δεν ξέρω καν τι τους χρωστάω αυτή τη στιγμή και μάλλον προς το παρόν δεν θέλω να μαθω. Αλλά λυπάμαι για την κατάσταση, λυπάμαι το ότι είμαι μηχανικός στα χαρτιά ή όπως ειρωνικά μας λένε "ελέυθερος επαγγελματίας" και που συγχρόνως βλέπω ότι η πραγματική πορεία του μηχανικου μόνο περίφανο δεν με κάνει! Η λέξη μηχανικός μου φαίνεται ότι έχει μείνει σαν διακοσμητικό προσφώνημα για να κοκορευόμαστε με τα πτυχία μας χωρίς όμως να έχει κάποιο αισθητο αντίκρισμα.

 

Διάβασα αρκετα στο forum αλλα δεν κατάφερα να ξεκαθαρίσω κάτι: Τελικά μπορεί κάποιος άνεργος μηχανικός να πάρει επίδομα ανεργίας απο ΟΑΕΔ? Και αν όχι γιατι? Δεν συνεργάζεται το ΤΣΜΕΔΕ με τον ΟΑΕΔ?

 

Φιλε το εγραψα και σε αλλο thread αλλά μια και το είδα κ εδώ μπορείς κανονικότατα να πάρεις επίδομα, εγώ πη΄ρα πάντως παρόλο που μου είπαν αρχικά όχι και μάλιστα διευθύντρια υποκαταστήματος (για τόσο ασχετοσύνη μιλάμε). Φυσικά επέμεινα και πήρε τα κεντρικά η φόλα και της είπαν ότι δικαιούμαι!!!! Όλα κανονικά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

2η περίπτωση) Είναι κάποιος ελ. επαγγελματίας κ έχει σύμβαση Ορισμ. Χρόνου στο Δημόσιο. Αυτοδικαίως λύνεται με τη λήξη της σύμβασης. Εφόσον πληρεί τις προϋποθέσεις (ελάχιστα ένσημα τα 2 τελευταία χρόνια κλπ), κλείνει βιβλία και καταθέτει τα χαρτιά του στον ΟΑΕΔ (το 'χει κάνει γνωστή μου).

 

@rover12 :

 

Τι αποδείξεις να κόψεις ; Αφού έχεις κάνει διακοπή επιτηδεύματος...

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω παίρνω ταμείο ανεργίας και με τυχαίνει μια δουλεία (ενός μηνός) και κάνω έναρξη οπότε το ταμείο θα κοπεί. Αν κατάλαβα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.