Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστη διάσταση για να μη μετράει επιφάνεια στη δόμηση


Recommended Posts

καπου αναφερεται οτι μετραει ο χωρος οπου η μια πλευρα του ειναι μικροτερη απο 1,20 μετρα.

 

ΟΜΩΣ καπου αλλου αναφερεται οτι πρεπει να ειναι τουλαχιστον Δ (δεν ειμαι σιγουρος αν λεει Δ ή 2,50 μετρα).

 

τελικα τι ισχυει?

 

*****************************

 

με αλλα λογια το 1,30 x 1,50 μετρα στη δόμηση?

 

cvbgbns0.jpg

 

εννοειται οτι ειναι ακαλυπτο.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, είναι φωταγωγός. Σε αυτόν όμως δεν μπορείς να ανοίξεις παράθυρα χώρων κύριας χρήσης, μόνο σε μπάνια, αποθήκες κλπ.

 

Σε μια πολυκατοικία είδα ότι είχαν ανοίξει σε 2,50*2,50 τα παράθυρα της κουζίνας και του κλιμακοστασίου. Επειδή όμως ήταν παλιά δεν είμαι σίγουρη αν έγινε με παλαιό ΓΟΚ ή ήταν καμμία παρανομία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη για αυτό δεν το σχολίασα πριν.

 

Εγώ θα το άνοιγα και θα επέμενα ότι δεν είναι χώρος διημέρευσης.

 

Αν δεν έπιανε θα έλεγα ότι βάζω υαλότουβλα.

Link to comment
Share on other sites

1,20+1,20 ειναι οι ελαχιστες διαστασεις φωταγωγου που δεν μετραει στην δομηση αλλα μετραει στην καλυψη. στο φωταγωγο μπορεις να ανοιξεις παραθυρο για οποιο χωρο θελεις αλλα αν η διασταση του δεν ειναι Δ και ο χωρος σου ειναι κυριας χρησης θα πρεπει να δωσεις φωτισμο και αερισμο στο χωρο και απο αλλο ανοιγμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα, καλό Σαββαροκύριακο και -πάνω απ' όλα- με γεια το καινούριο forum!

 

Έχω μια παρόμοια περίπτωση μ' αυτή που αναφέρει ο συνάδελφος sundance. Η περιοχή με τα ερωτηματικά στο συνημμένο σχέδιο, πώς χαρακτηρίζεται; ΔΕΝ είναι στεγασμένη και δεν έχει πρόσβαση σε κάθε όροφο, άρα ΔΕΝ είναι Η/Χ. Είναι φωταγωγός; Υπάρχει πρόβλημα που το βάθος της εσοχής είναι 1.00m, ή το "τουλάχιστον 1.20m" για τους φωταγωγούς αφορά την απόσταση από τον απέναντι τοίχο, ή από το όριο του οικοπέδου (κατά περίπτωση);

 

thnrfwtagwgosif2.png

post-1499-13188721826_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι ασκεπής χώρος ο οποίος μετρά στην κάλυψη και στον όγκο. Αν δεις τα ερμηνευτικά του ΓΟΚ, σχετικά με τις εσοχές μέσα στο σώμα του κτι(η)ρίου (λυπάμαι δεν θυμάμαι να σου δόσω ακριβή παραπομπή) θα καταλάβεις γιατί και πως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.