Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το Νομικό τμήμα του ΤΕΕ να σου ετοιμάσουν τα χαρτια για απαλλαγή αμοιβής (αν τη δικαιούσαι). Θα σε ενημερώσουν εκεί.

 

Αλλά για θέματα αμοιβών, παρακαλώ τα ερωτήματα να γίνονται στο σχετικό νήμα.

Link to comment
Share on other sites

προσοχή θέλει η σοφίτα[/u] γιατί ΕΑΝ έχουν υπερβεί το ύψος του κτιρίου που έχει εγκριθεί στα σχέδια της πολεοδομίας ΔΕΝ ρυθμίζεται (ρυθμίζονται όσες αυθαιρεσίες ειναι μέσα στον ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΓΚΟ)

Αν δεν το έχουν υπερβεί κ είναι 100% σίγουροι (υπογράφουν Υπευθ.Δήλωση υπενθύμισε τους) τότε ρυθμίζεται.

 

Ώπα. Περίμενε. Καταρχήν ο ιδιοκτήτης δεν υπογράφει-αναφέρει τίποτα, σχετικά με αυτό το θέμα στη δήλωσή του. Δε θα μπορούσε άλλωστε, καθώς δεν είναι σε θέση να γνωρίζει αν έχει γίνει υπέρβαση σε σχέση με τα εγκεκριμένα ή όχι!

Ο Μηχανικός που αναλαμβάνει την ρύθμιση, εφόσον δεν έχει υποχρέωση αυτοψίας, επίσης δεν είναι σε θέση να γνωρίζει αν υπάρχει υπέρβαση ύψους και πόση!

Όταν λοιπόν έχω περίπτωση που στην εγκεκριμένη τομή, φαίνεται ύψος κάτω από τη στέγη 2,20m και στην πραγματικότητα έχουν τσιμπήσει τη στέγη προς τα πάνω και πήγε το ύψος 2,60m ώστε να είναι κατοικήσιμη η σοφίτα που δημιουργήθηκε, ο ιδιοκτήτης προφανώς δεν το γνωρίζει-δεν είναι αρμόδιος-δε χρειάζεται να το δηλώσει κάπου, εγώ δεν πάω για αυτοψία, οπότε ποιός θα έχει την ευθύνη; Κανείς κατά τη γνώμη μου!

Link to comment
Share on other sites

...Όταν λοιπόν έχω περίπτωση που στην εγκεκριμένη τομή, φαίνεται ύψος κάτω από τη στέγη 2,20m και στην πραγματικότητα έχουν τσιμπήσει τη στέγη προς τα πάνω και πήγε το ύψος 2,60m ώστε να είναι κατοικήσιμη η σοφίτα που δημιουργήθηκε,...!

Υπάρχει νομιμη στέγη πανω απο 2,00μ ύψους; Αν οχι τότε πως μια σοφιτα πανω απο το οριο των 2μ υψους να ειναι στο εγκεκριμενο ογκο;

 

Οσο για το ποιος γνωριζει τι...νομιζω οτι απο την στιγμη που δεν υπαρχει αυτοψια του μηχανικου οφειλει ο ιδικτητης(με δικια του ευθυνη) να πει αν το υψος ειναι τόσο ή αλλο.

Link to comment
Share on other sites

το τμήμα της πιλοτής που είναι ανάμεσα στην Ο.Γ. και την Ρ.Γ. και έχει εξαιρεθεί από την κατεδάφιση τακτοποιητε μιας και έχει κλείσει??

 

 

φαντάζομε οχι, εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νομιμη στέγη πανω απο 2,00μ ύψους; Αν οχι τότε πως μια σοφιτα πανω απο το οριο των 2μ υψους να ειναι στο εγκεκριμενο ογκο;

 

Οσο για το ποιος γνωριζει τι...νομιζω οτι απο την στιγμη που δεν υπαρχει αυτοψια του μηχανικου οφειλει ο ιδικτητης(με δικια του ευθυνη) να πει αν το υψος ειναι τόσο ή αλλο.

 

Προφανώς και υπάρχει εφόσον ...το έχω μπροστά μου! 2,20m στην τομή. Δεν είναι εκεί το θέμα μας όμως αν είναι 2,20 ή 2,00 ακριβώς. Το 2,60m (της πραγματικότητας) είναι εκτός του εγκεκριμένου όγκου! Διαπίστωσα όμως ότι είναι 2,60 γιατί έβγαλα κορδέλα και το μέτρησα. Πράγμα το οποίο δεν έχω υποχρέωση εγώ να κάνω και ο ιδιοκτήτης πουθενά δεν δηλώνει κάτι τέτοιο (ούτε είναι αρμόδιος να το κάνει). Άρα θα είμαστε όλοι ευχαριστημένοι;

Link to comment
Share on other sites

tpanag, μπορεί να μην γράφει το ύψος ο ιδιοκτήτης αλλά γνωρίζει τι λέει ο νόμος όπως και σαφώς γνωρίζει ότι η στέγη του έπρεπε να είναι 2.20 και όχι 2.60.

Άρα ο ιδιοκτήτης που ζητάει την τακτοποίηση έχει και την ευθύνη διότι ζητάει την τακτοποίηση μιας αυθαιρεσίας που δεν μπορεί, εκ του νόμου, να τακτοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!!νεα μηχανικος

ηρθε χθες μια πελατισα η οποια εχει βγαλει την αδεια μιας πολυκατοικιας στο ονομα το δικο της και του αδερφου της.τα διαμερισματα μεσω συμβολαιογραφου τα μοιρασαν στα 4 παιδια τους.υποθετω οτι οι εξουσιοδοτησεις γινονται αρα απο τα παιδια???και αν οι 3 απο αυτους ειναι εξωτερικο τι γινεται???

συνολικα το συγκροτημα εχει 12 διαμερισματα σε 4 ονοματα.τα ελάχιστα που θα πάρω ειναι 12*(232,53+φπα)???

 

:?:

 

 

Παρακαλώ, η ανάρτηση των θεμάτων σας να γίνεται στο σωστό νήμα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : σε ένα κατάστημα έχει δημιουργηθεί πατάρι το οποίο το χρησιμοποιεί σαν κατοικία ο ιδιοκτήτης. έχει κοινή είσοδο με το κατάστημα.....μπορώ να το τακτοποιήσω...??δηλαδή να το δηλώσω σαν κατοικία το πατάρι...???

Link to comment
Share on other sites

Πως γνωρίζει βρε erling ο ιδιοκτήτης τι λέει ο νόμος; Εδώ εμείς και ψαχνόμασταν αρκετό καιρό μέχρι να καταλάβουμε τι σημαίνει τελικά "εγκεκριμένος όγκος", τι είναι εντός αυτού και εκτός αυτού, τι γίνεται με τις πυλωτές και τι εννοεί σε πολλούς από τους γρίφους του!

Στην τελική, δεν υπάρχει στην υπεύθυνη δήλωση ούτε καν η τυπική και γενική δήλωση που να επιβάλλει να δηλώνει ο ιδιοκτήτης συμμόρφωση με το νόμο σε αυτό το θέμα!

Να το επεκτείνω και να σου πω και το άλλο: σε περίπτωση κλεισμένου Η/Χ ο οποίος "ξεχείλωσε" και κατέλαβε και τμήμα του εξώστη, πως είναι δυνατό να μιλάμε για απόλυτη συμμόρφωση με τα περί "εγκεκριμένου όγκου" από τη στιγμή που δε γίνονται αυτοψίες και δεν παίρνουμε κορδέλα να μετρήσουμε; Κάτι αντίστοιχο είναι και αυτό με το ύψος και ακόμα δυσκολότερο να εντοπιστεί μη σου πω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.