Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

μπορεί να τη βρουν την άκρη αλλά θα τους πάρει χρόνια

επίσης υπάρχει το θέμα με τα ρολόγια της ΔΕΗ

 

τώρα χαζή δεν είναι η διαδικασία μην είμαστε και αχάριστοι ;) όταν τον αέρα κοπανιστό τον κάνεις κατοικίες (πχ Pilotis)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι, ειδικά όσοι σπεύδετε τον τελευταίο καιρό με αυτό το μπάχαλο και δίνετε τις κατευθύνσεις σας σε νέους μηχανικούς, επιτελείτε αν μη τη άλλω τεράστιο κοινωνικό έργο και θα έπρεπε να σας βραβεύσουμε...

Επί του προκειμένου λοιπόν, μιας και οι περιπτώσεις που συναντάμε είναι άπειρες ωσάν το σύμπαν ολάκερο:

γκαραζ , 1ος, δώμα. Μπαμπάς, μαμά και 2 κόρες, έμεναν στον 1ο. Η μία κόρη παντρεύτηκε, έκανε μωρό και της έδωσαν το σπίτι στον 1ο. Κλείνεται ένα μέρος του χώρου στο γκαράζ - πιλοτίς (2αράκι) για να μείνει εκ νέου ο μπαμπας και η μαμα, ο όποίος καραμπινάτα τακτοποιείται. Το πρόβλημά μου έιναι ότι ο μπαμπάς και ιδιοκτήτης του συνόλου δήλωνε προφανώς ως πρώτη κατοικία στην εφορία το διαμέρισμα στον 1ο όροφο, που τώρα μένει η κόρη. Το γκαράζ πως θα μπορούσε να δηλωθεί εξάλλου ώς κατοικία αφού ήταν ανοικτός χώρος.

Στο "κουστουμάκι" που του βγάζω τώρα, το υπολογίζω ως πρώτη ή ως άλλη κατοικία το κομμάτι στο γκαράζ; Αναμένω αποψεις...

 

ΥΓ. έχει σκοπό αφού γίνει η τακτοποίηση να δηλώσει στην εφορία εκ νέου ως πρώτη κατοικία τον τακτοποιημένο χώρο στο γκαραζ, μιας και θα υπάρχουν τα χαρτιά απο πολεοδομία. Δεν γνωρίζω αν θα παίξει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω και με τον Alfuli και με τη Myri, για μια ακόμα φορά. Δεν δημιουργούνται ιδιοκτησίες με το Ν.3843. Δε μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Η δημιουργία διηρημένης ιδιοκτησίας, είναι πάντα και μόνο, νομική διαδικασία. Επίσης myri η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ακόμα και αν καταστεί δυνατό κάποτε να γίνει διαίρεση ιδιοκτησίας που περιλαμβάνει τακτοποιημένους χώρους. Δεν πρόκειται να σταθεί εμπόδιο το ότι κάποτε σε μια χαζή διαδικασία κατατέθηκε ...ένας φάκελος αντί πολλοί για την πολεοδομική τακτοποίηση. Μην κολλάτε σε τέτοια πράγματα. Μια άδεια οικοδομής μήπως βγαίνει με φάκελο ...ανά όροφο ή ανά διαμέρισμα; Συνολικά για το κτίριο βγαίνει!

 

 

Αγαπητοί συνάδελφοι σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας να ασχοληθείτε με το ερώτημα μου. Αν υπήρξε διαφωνία σχετικά με το "δημιουργείται μία ιδιοκτησία", ξεκαθαρίζω ότι εννοούσα κατοικία. Οι ιδιοκτησίες είναι ξεκάθαρο πως ορίζονται από την σύσταση και όχι από την όποια ρύθμιση.

 

Πάραυτα το ερώτημα παραμένει. Πρέπει να κάνω έναν φάκελο ή έξι. Θα με ενδιέφερε η άποψη σας. Εξαρτάται από την θέληση μου, την θέληση της πολεοδομίας ή είναι σαφές από τον νόμο;

Link to comment
Share on other sites

Πάραυτα το ερώτημα παραμένει. Πρέπει να κάνω έναν φάκελο ή έξι. Θα με ενδιέφερε η άποψη σας. Εξαρτάται από την θέληση μου, την θέληση της πολεοδομίας ή είναι σαφές από τον νόμο;

 

Διευκρίνησε μου αν είναι διατεθιμένοι και οι 2 συνιδιοκτήτες για την τακτοποίηση. ο χώρος νοικιάζεται σε τρίτον; Θα πρότεινα 1 φάκελο μιας και είναι μία οροφοιδιοκτησία. Είναι σαφές. Πρέπει μεταξύ τους, αν τελικά ο χώρος μείνει ως εκμετάλλευση στον έναν απο τους δύο, να κοιτάξουν να τα βρουν (μου παραχωρείς το δικαίωμα σου και σου δίνω τόσα λεφτά σαν αγορά)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας συναδελφοι!

έχω μια περίπτωση στην οποια ο χώρος προς νομιμοποίηση βρίσκεται στον 1ο όροφο και εντος περιγραμματος ογκου.Το πρόβλημα είναι ότι το κτίριο αυτό έχει υπέρβαση ύψους στον 5ο όροφο(το κτίριο έχει πολλες ιδιοκτησιες) και εκτος αυτού εχει γίνει καταγγελία και έχουν πληρώσει πρόστιμα.

Μπορει ο χώρος του 1ου οροφου να νομιμοποιηθεί με τον νομο αυτό??

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι, ειδικά όσοι σπεύδετε τον τελευταίο καιρό με αυτό το μπάχαλο και δίνετε τις κατευθύνσεις σας σε νέους μηχανικούς, επιτελείτε αν μη τη άλλω τεράστιο κοινωνικό έργο και θα έπρεπε να σας βραβεύσουμε...

Επί του προκειμένου λοιπόν, μιας και οι περιπτώσεις που συναντάμε είναι άπειρες ωσάν το σύμπαν ολάκερο:

γκαραζ , 1ος, δώμα. Μπαμπάς, μαμά και 2 κόρες, έμεναν στον 1ο. Η μία κόρη παντρεύτηκε, έκανε μωρό και της έδωσαν το σπίτι στον 1ο. Κλείνεται ένα μέρος του χώρου στο γκαράζ - πιλοτίς (2αράκι) για να μείνει εκ νέου ο μπαμπας και η μαμα, ο όποίος καραμπινάτα τακτοποιείται. Το πρόβλημά μου έιναι ότι ο μπαμπάς και ιδιοκτήτης του συνόλου δήλωνε προφανώς ως πρώτη κατοικία στην εφορία το διαμέρισμα στον 1ο όροφο, που τώρα μένει η κόρη. Το γκαράζ πως θα μπορούσε να δηλωθεί εξάλλου ώς κατοικία αφού ήταν ανοικτός χώρος.

Στο "κουστουμάκι" που του βγάζω τώρα, το υπολογίζω ως πρώτη ή ως άλλη κατοικία το κομμάτι στο γκαράζ; Αναμένω αποψεις...

 

ΥΓ. έχει σκοπό αφού γίνει η τακτοποίηση να δηλώσει στην εφορία εκ νέου ως πρώτη κατοικία τον τακτοποιημένο χώρο στο γκαραζ, μιας και θα υπάρχουν τα χαρτιά απο πολεοδομία. Δεν γνωρίζω αν θα παίξει ρόλο.

 

Γνωμη μου ειναι οτι το δηλωνεις ως αλλη κατοικια και τους ενημερωνεις οτι πρεπει να το αλλαξουν και στο επομενο Ε9 τους.Η μεν κορη δηλαδη ( που αν καταλαβα καλα της εκαναν γονικη παροχη τον 1ο) δηλωνει ως πρωτη κατοικια τον 1ο, ο δε μπαμπας πλεον μετα της συζυγου του δηλωνει ως αλλη κατοικια την Pilotis.

Φυσικα και παιζει ρολο το τι θα δηλωσουν καθοτι το ιδιο το προστιμο με τον 3843 επιβαλλεται απο την εφορια και οχι απο την πολεοδομια.Αρα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ θα μπορουσαν να διασταυρωσουν τα στοιχεια που τους δινεις με το Ε9 που δηλωνουν...

Link to comment
Share on other sites

Το χουμε ξανασυζητησει tpanag....μην εισαι απολυτος...το θεμα χριζει διερευνησης και πιστευω οτι σκοπιμως δεν εχει ξεκαθαρισει το τοπιο...

Πιστευω παντως οτι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Σαν νέα μηχανικός θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση μου έχει τύχει μια περίπτωση που στην κάτοψη δεν αναφέρεται ο κλεισμένος χώρος αν είναι ημιυπαίθριος. Στα επιτρεπόμενα τετραγωνικά σύμφωνα με τον Σ.Δ. αυτός ο κλειστός χώρος δεν συμπεριλαμβάνεται. Πως θα καταλάβω αν νομιμοποιείται ή όχι.Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.