Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Στον ΓΟΚ85 δεν υπάρχει ορισμός "βεράντα".

Οπότε ή είναι εξώστης, ή είναι ΗΜ ή και τα δύο. Βεράντα δεν υπάρχει.

εξώστης -αφού ειναι κλειστός από τρεις πλευρές όπως λες- δεν ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση και από εμένα:

 

Σε άδεια του '87 υπάρχει . . . . . . . . . . . . . . . . . ωστόσο δεν είναι χαρακτηρισμένος ως Η/Χ πάνω στην κάτοψη . . . . . . . . . . . . .

Ούτε στο στέλεχος της αδείας δε λέει τίποτα για Η.Χ. ? Για δες το. Μπορεί στην κάτοψη να το παραλείψανε εκ παραδρομής, στο στέλεχος όμως δε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

είμαι και γω νέος μηχανικός ασχολήθηκα με τον 3843 και χρειάζομαι βοήθεια.

Έχω μονόροφη κατοικία με αδιαμόρφωτο ισόγειο (Ο.Α. του 79) εκτός σχεδίου πόλεως και εκτός ορίων οικισμού σε Ζ.Ο.Ε. Το οικόπεδο είναι 4στρ με κάλυψη

200 μ2. Το εμβαδόν ορόφου είναι 100 μ2 και του αδιαμορφωτου ισογείου αλλα 100 μ2. Το ισόγειο κλείστηκε και μετατράπηκε σε κατοικία.

1ον: μπορεί να ρυμιστεί με τον 3843 παρότι η κάλυψη επαρκεί?

2ον: μιας και τα 100 μ2 κάλυψης του ισογείου υπάρχουν παρότι αδιαμόρφωτα

μήπως θα συνέφερε νομιμοποίηση αφού η οικοδομική άδεια είναι προ του 83 και το πρόστιμο που προκείπτει από τυχόν ρύθμιση με τον 3843 είναι 4500 ευρώ?

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Απόληξη κλιμακοστασίου που επεκτάθηκε με αλουμινοκατασκευές (δεν έχει υπερβεί το επιτρεπόμενο ύψος), δεν τακτοποιείται, σωστά? Μπορεί να νομιμοποιηθεί κάπως αλλιώς το συγκεκριμένο?

 

Υπόγειο, που στην άδεια φαίνεται να καταλαμβάνει τη μισή επιφάνεια του ισογείου, έχει κατασκευαστεί ακριβώς όσο και η επιφάνεια του ισογείου. Λογικά δεν τακτοποιείται εφόσον δεν υπάρχει στην άδεια ή το αντιλαβάνομαι λάθος και γίνεται αφόσον είναι εντός περιγράμματος και "κελύφους"? Αυτό μπορεί να νομιμοποιηθεί αλλιώς αν όχι με τον 3843?

 

Τέλος περίπτωση υπογείου που έχει βγει εκτός περιγράμματος κτιρίου, επίσης δεν τακτοποιείται....σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Οχι και Οχι για τα δύο τελευταία. Για την απόληξη κλιμακοστασίου για εξήγησε τι ακριβώς εννοείς

 

@Sardanapalos

Άσχετη η κάλυψη με το Σ.Δ. Λογικά γίνεται αυτό που λες. Και ας έχεις υπόλοιπο Σ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

@Sardanapalos

Άσχετη η κάλυψη με το Σ.Δ. Λογικά γίνεται αυτό που λες. Και ας έχεις υπόλοιπο Σ.Δ.

 

Η ΟΑ. είναι του 79 οπότε δεν είχε εισηχθή η ένοια του Σ.Δ. αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Οχι και Οχι για τα δύο τελευταία. Για την απόληξη κλιμακοστασίου για εξήγησε τι ακριβώς εννοείς

 

Το έγραψα κάπως βιαστικά, οπότε όντως δεν το διατύπωσα σωστά...

Έχει επεκταθεί η απόληξη του κλιμακοστασιου στο δώμα κατά 20 τ.μ. με αλουμινοκατασκευή και αντί για 15 τ.μ που έδειχνε η άδεια είναι πλέον 35. Αυτό επίσης δεν τακτοποιείται, νομίζω, αλλά το ερώτημά μου είναι αν νομιμοποιείται με κάποια άλλη διαδικασία....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Ειμαι νεος μηχανικος και αυτη ειναι η πρωτη δουλεια που αναλαμβανω. Θα ηθελα τη συμβουλη σας ωστε να πραξω αναλογως.

Ο ενδιαφερομενος θελει να ρυθμισει το ανεξαρτητο υπογειο του με το ν 3843/2010 επειδη εχει αλλαξει χρηση απο αποθηκη σε κατοικια. Παραλληλα θε λει να εμφανισω ενα χωρισμα στη μεση του υπογειου -το οποιο δεν υπαρχει στην πραγματικοτητα- ωστε να δημιουργηθουν 2 ανεξαρτητες κατοικιες με ανεξαρτητες εισοδους στο υπογειο. Σκοπος του, οπως μου ειπε, ειναι να μοιρασει σε χιλιοστα το υπογειο (οριζοντια ιδιοκτησια) και να το μεταβιβασει στα 2 παιδια του. Εγω σκεφτομαι να του αντιπροτεινω τα εξης:

(α) είτε να ρυθμισει ολο το υπογειο ως ενιαιο χωρο (οπως ειναι η πραγματικη κατασταση) και επειτα να κανει εργασιες μικρης κλιμακας προσθετωντας το χωρισμα για να δημιουργηθουν 2 ανεξαρτητοι χωροι.

(β) είτε να προσθεσει πρωτα το χωρισμα και μετα να αποτυπωσουμε την πραγματικη κατασταση ως 2 ανεξαρτητες κατοικιες.

Κάνοντας το (α) ή το (β) μπορει να μοιρασει σε χιλιοστα το υπογειο και να κανει τη δουλεια του νομιμα και αυτος και εγω;

Link to comment
Share on other sites

@archthanos

Οχι δε γίνεται τίποτα, είναι εκτός κτηριακού όγκου. Και φυσικά δε συμφέρει να πληρωθεί πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης...

 

@Γιώργο

Αν τα παιδιά είναι δύο τότε καλύτερα να το χωρίσει στα δύο. Το θέμα είναι πως έπεσες στην περίπτωση, διότι οι συμ/φοι δεν είναι ακόμη σίγουροι για το πως θα αντιμετωπίσουν κάτι τέτοιο. Μπορείς να κάνεις καινούριο πίνακα ποσοστών συνιδιοκτησίας δίνοντας τα χιλιοστά που αναλογούν στο καθένα και εφόσον είναι όλοι οι ιδιοκτήτες σύμφωνοι. Καλύτερα να ρωτήσεις έναν καλό συμβ/φο που να έχει ασχοληθεί με κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.