Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

An_Αrchi θυμάμαι ότι εσύ είχε θέσει το θέμα με τις τιμές ζώνης και τιμές εκκίνησης. Θα σου πρότεινα να ζητήσεις γραπτώς αυτό που σου λένε στην πολεοδομία σου γιατί είναι περίεργο. Ο νόμος 3843 στο άρθρο 6 λέει ξεκάθαρα:

"2. Στην περίπτωση που δεν έχει καθοριστεί τιμή ζώ−

νης σύμφωνα με το σύστημα των αντικειμενικών αξιών

του Υπουργείου Οικονομικών στην περιοχή του ακινή−

του, καθώς και στις περιοχές εκτός σχεδίου πόλης και

εκτός ορίων οικισμών, για τον υπολογισμό της αξίας

του χώρου λαμβάνεται υπόψη η ελάχιστη τιμή ζώνης

που ισχύει στον πρωτοβάθμιο Ο.Τ.Α. και εάν δεν έχει

καθοριστεί σε αυτόν, η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει

στο νομό όπου βρίσκεται το ακίνητο."

 

Δεν αναφέρεται πουθενά η τιμή εκκίνησης και όσοι έχουν ασχοληθεί με το θέμα των αντικειμενικών αξιών κατανοούν ότι είναι μάλλον εντελώς διαφορετικό πράγμα από την τιμή ζώνης (και άρα παράδοξο-άδικο σε ορισμένους να υπολογίζεται το πρόστιμο με βάση αυτήν). Είναι κρίμα να τρέχουν μετά οι πελάτες σου επειδή κάποιοι στην πολεοδομία σου είναι αδιάβαστοι...

Link to comment
Share on other sites

@tpanag Ναι εγώ το ξεκίνησα και αυτό είπα πριν στον erling να τους το ζητήσω γραπτώς, γιατί τους πήγα την εγκύκλιο και πάλι είπαν όχι δεν υπολογίζεται έτσι. Θα πάω Δευτέρα και θα σας πω για το θέμα.

Το άλλο που ρώτησα είναι για περισσευούμενα τ.μ. δόμησης σε τελειωμένη κατοικία, να τα αφαιρέσω από τα τ.μ. προς τακτοποίηση? ;Έχω 230τ.μ. προς τακτοποίηση και 15τ.μ. δόμηση.Να τακτοποιήσω τα 215 και μετά αλλαγή χρήσης?Τι γνώμη έχετε?

 

@cara 2 παράβολα 250€ και 350€ αν βάλεις και τους άλλους χώρους πλην των Η/Χ. Γιατί δεν βάζεις ότι οι κλειστοί χώροι είναι αποθήκες που μετατράπηκαν σε κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία SOS ξέρει κανείς τι γίνεται όταν το ισόγειο που έχει κλειστεί είναι μέρος κτίσματος που βρίσκεται σε Ζ.Ο.Ε. ???

Στην πολεοδομία το ανέφερα αλλά δεν μου είπαν ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα αφού η κατοικία υπάρχει νόμιμα με άδεια. (οικόπεδο 4 στρ και κάλυψη 200.)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος σε μεζονέτα ( ισόγειο + Α όροφος) και υπόγειο με εσωτερική σκάλα, όπου υπάρχουν οι βοηθητικοί χώροι λεβητοστάσιο, μηχανοστάσιο κτλ. υπάρχει και κλειστό γκαράζ όπου έγινε δωμάτιο και ζητείται τώρα η τακτοποίηση του. Στα τετραγωνικά της τακτοποίησης μετρά μόνο το γκαραζ ή και η σκάλα και ο διάδρομος? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδία SOS ξέρει κανείς τι γίνεται όταν το ισόγειο που έχει κλειστεί είναι μέρος κτίσματος που βρίσκεται σε Ζ.Ο.Ε. ???

Στην πολεοδομία το ανέφερα αλλά δεν μου είπαν ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα αφού η κατοικία υπάρχει νόμιμα με άδεια. (οικόπεδο 4 στρ και κάλυψη 200.)

 

Ζώνη Οικιστικού Ελέγχου δεν μου έχει τύχει αλλά θεωρώ ότι σωστά σου είπαν στην πολεοδομία, αν υπάρχει άδεια και ο χώρος εμπίπτει στα του τι τακτοποιείται σύμφωνα με τον 3843/10 τότε ουδέν πρόβλημα.

 

Μήπως ξέρει κάποιος σε μεζονέτα ( ισόγειο + Α όροφος) και υπόγειο με εσωτερική σκάλα, όπου υπάρχουν οι βοηθητικοί χώροι λεβητοστάσιο, μηχανοστάσιο κτλ. υπάρχει και κλειστό γκαράζ όπου έγινε δωμάτιο και ζητείται τώρα η τακτοποίηση του. Στα τετραγωνικά της τακτοποίησης μετρά μόνο το γκαραζ ή και η σκάλα και ο διάδρομος? Ευχαριστώ

 

Αν ήμουν στη θέση σου θα κοίταγα εάν η σκάλα και ο διάδρομος φαίνονται στα σχέδια και εάν είχαν μετρήσει στη δόμηση. Εάν όχι θα τα έβαζα στη ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Ζώνη Οικιστικού Ελέγχου δεν μου έχει τύχει αλλά θεωρώ ότι σωστά σου είπαν στην πολεοδομία, αν υπάρχει άδεια και ο χώρος εμπίπτει στα του τι τακτοποιείται σύμφωνα με τον 3843/10 τότε ουδέν πρόβλημα.

 

An_Archi και γω έτσι σκέφτομαι όμως επέιδή κάθε πολεοδομία λέει τα δικά της και δεν θέλω να βγει εκτεθιμένος ο ιδιοκτήτης και ταυτόχρονα και εγώ. Για αυτό και ρωτάω την γνώμη των συναδέλφων μήπως έχει τύχη σε κάποιον.

Link to comment
Share on other sites

Θα το αναρτήσω και εδώ και μη με βγάλετε εκτός please απλά έχω ραντεβού αύριο και πρέπει να έχω τα χαρτιά έτοιμα για υπογραφές από το πελάτη.

 

Τελικά στα εκτός σχεδίου τι ισχύει όσο αφορά τον υπολογισμό έκτασης γης? Από ότι αναφέρουν και οι συνάδελφοι Panouklas και avgoust σε άλλο topic σχετικό αν όντως ψάχνουμε για την έκταση γης που αντιστοιχεί είναι 100% σωστοί. Φανταστείτε δηλαδή ότι για μονοκατοικία που πρέπει να τακτοποιήσω εκτός σχεδίου έχουν 180τ.μ. υπογείου και 50τ.μ. ισογειου γκαράζ και όλα αυτά έχουν γίνει κατοικία.Τα στρέμματα που απαιτούνται δηλαδή είναι 13!!!!Αλλά σωστά σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία. Αν τώρα πάω όπως στην εγκύκλιο δηλαδή 230τ.μ./0,05 (αφού στα 4000τ.μ. χτίζω 200 τ.μ.) χρειάζομαι μόνο 4.600τ.μ. Τι έβαλε λοιπόν κάποιος σε εκτός σχεδίου τακτοποίηση?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η ΟΑ. είναι του 79 οπότε δεν είχε εισηχθή η ένοια του Σ.Δ. αν δεν κάνω λάθος.

 

ΣΔ φυσικά και υπήρχε το 79, όπως και οικοδομική άδεια... τι φαίνεται ο χώρος που λες ότι ήταν αδιαμόρφωτος? το πιθανό είναι η άδεια να έχει βγει για 100 ισόγειο + 100 όροφος και τα 100 απλώς να μην αποπερατώθηκαν άμεσα. Αν είναι PILOTIS (εκτός σχεδίου ???) πας με 3843.

Link to comment
Share on other sites

Σε τακτοποιημένο με 3843/10, υπό κατασκευή, όταν πάω για τελικό ρεύμα τι γίνεται ? τι δηλώνω στην δήλωση μηχανικού? Ότι εφαρμόστηκε η άδεια κλπ εκτός από τον τάδε χώρο που τακτοποιήθηκε ?

Link to comment
Share on other sites

ΣΔ φυσικά και υπήρχε το 79, όπως και οικοδομική άδεια... τι φαίνεται ο χώρος που λες ότι ήταν αδιαμόρφωτος? το πιθανό είναι η άδεια να έχει βγει για 100 ισόγειο + 100 όροφος και τα 100 απλώς να μην αποπερατώθηκαν άμεσα. Αν είναι PILOTIS (εκτός σχεδίου ???) πας με 3843.

 

Ίσως δεν το θεσα σωστά.Ενοώ με την μορφή την σημερινή.Τότε ίσχυε επιτρ.κάλυψη=Σ.Δ. Έτσι είναι 100 τ.μ. ισόγειο και 100 τ.μ. όροφος απλώς περατώθηκε αργότερα το ισόγειο χωρίς άδεια. Ο νόμος αναφέρει και ισόγειο εκτός από pilotis. Απλά το πρόβλημα είναι ότι επάρκει η δόμηση για να δικαιολογήσει το ισόγειο και η περιοχή χαρακτηρίστηκε αργότερα Ζ.Ο.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.