Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Δεν έχει σχέση ποιού ιδιοκτησία είναι αλλά αν αποτελεί μια κατοικία. Αν είναι μία τότε καταθέτεις ένα φάκελο και αναλυτικά τους ΗΧ/τακτοποίηση στον κάθε όροφο.

 

Επίσης, πρώτη κατοικία είναι αυτή την οποία ο ιδιοκτήτης δηλώνει στην εφορία ως πρώτη κατοικία. Οτιδήποτε άλλο θεωρείται "άλλη κατοικία".

 

Αν κάνω έναν φάκελο οι Η/Χ θα πάνε αθροιστικά και το πρόστιμο βγαίνει πολύ μεγαλύτερο από ότι με 3 φακέλους (έναν για κάθε όροφο).Γιατί να μην κάνω 3 φακέλους;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια κατοικία (μεζονέτα) με υπόγειο, ισόγειο, 1ο και σοφίτα. Το σπίτι έχει χιλιοστά όλο μαζί. Σκάλα να επικοινωνεί το ισόγειο με το υπόγειο δεν έχει. Ένας φάκελος δεν είναι? Δεδομένου ότι είναι 1η κατοικία, ο υπάλληλος μου είπε να κάνω 2ο φάκελο για το υπόγειο ως άλλη κατοικία, επειδή δεν έχει εσωτερική σκάλα! Είναι δυνατόν? Για 1 ιδιοκτησία 2 φακέλλους? Πως θα του το αποδείξω?

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση κλειστού ισογείου πάρκινγκ (με κοινόχρηστο ρεύμα και γκαραζόπορτα) σε πολυκατοικία που ο ιδιοκτήτης θέλει να δηλώσει ως αλλαγή χρήσης σε κατοικία έχει αντιμετωπίσει κάποιος? Τι γίνεται με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες αν "εξεγερθούν" ?

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό σου λέω gkaram. Δεν είναι θέμα επιλογής. Αν οι όροφοι είναι μία κατοικία τότε πας έναν φάκελο. Όσες είναι οι κατοικίες, τόσοι και οι φάκελοι.

 

@violator επειδή έτυχε να ακούσω αντίστοιχη περίπτωση ενόσω περίμενα στην ουρά στην pολεοδομία, ζήτησαν υπεύθυνες δηλώσεις από όλους τους ιδιοκτήτες πως δεν έχουν πρόβλημα. Αλλά μάλλον θα έχουν :P Το καλύτερο θα ήταν να ρωτήσεις στο τμήμα αυθαιρέτων, μπορεί να το αντιμετωπίζουν διαφορετικά εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια κατοικία (μεζονέτα) με υπόγειο, ισόγειο, 1ο και σοφίτα. Το σπίτι έχει χιλιοστά όλο μαζί. Σκάλα να επικοινωνεί το ισόγειο με το υπόγειο δεν έχει. Ένας φάκελος δεν είναι? Δεδομένου ότι είναι 1η κατοικία, ο υπάλληλος μου είπε να κάνω 2ο φάκελο για το υπόγειο ως άλλη κατοικία, επειδή δεν έχει εσωτερική σκάλα! Είναι δυνατόν? Για 1 ιδιοκτησία 2 φακέλλους? Πως θα του το αποδείξω?

 

Να μη του αποδείξεις τίποτε... Να κάνεις άλλο φάκελο...

Κάνε ένα υπολογισμό του προστίμου, μπορεί να γλυτώνεις αρκετά λεφτά με το να δηλώσεις το υπόγειο μόνο του λόγω χαμηλότερου ποσοστού.

Αν ναι, και εσύ κερδίζεις 2η αμοιβή και ο πελάτης από το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν ειναι ανεξαρτητη κατοικια. Εχει 300 χιλιοστα π.χ. ολο μαζι (το υπογειο-ισογειο-1ος και σοφιτα). Πως να κανω 2 φακελλους??? Μηπως εχω προβλημα αυριο μεθαυριο?

Μου ειπε οτι απο την στιγμη που δεν εχει εσωτερικη σκαλα και εχει εξωτερικη προσβαση θεωρειται ανεξαρτητο και θελει αλλο φακελο! Μου ειπε επισης οτι εχει ερθει ερμηνευτικη εγκυκλιος για τα αυτονομα υπογεια. Εχει δει κανεις κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ξαναρωτήσω γιατί 5-6 σελίδες πίσω τα έθεσα υπερβολικά αναλυτικά=κουραστικά. Σε περίπτωση ημιυπογείου σε μεζονέτα που επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα με το ισόγειο, που στην κάτοψη το μισό περίπου φαίνεται θέση πάρκινγκ αλλά στην πραγματικότητα δεν χρησιμοποιείται ως τέτοιο, που δεν έχει γίνει αυτοτελής κατοικία, δεν υπάρχει υπνοδωμάτιο ή κουζίνα, που έχει ντουσιέρα η οποία δεν φαίνεται στα σχέδια (φαίνεται δηλαδή απλό WC) και που δεν έχει υπερβάσεις κάτοψης έχει νόημα να τακτοποιηθεί; Αν ναι μήπως επειδή για το σύνολο της επιφάνειας του ημιυπογείου το πρόστιμο είναι πολύ μεγάλο, έχει νόημα η τακτοποίηση μέρους του συνόλου της επιφάνειάς του (πχ της επιφάνειας της θέσης πάρκινγκ);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.