Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

καταρχάς τακτοποίηση γίνεται τυπικά για ολους τους ΗΧ

 

το θέμα του ημιτελούς ισογειου λύνεται με αναθεώρηση της οικοδομικής άδειας επ'αόριστο λόγω ολοκλήρωσης του ΦΟ

(υπάχει αναλυτικό θεμα)

οπότε συνεχίζεις και τον ΗΧ

 

κάποιος άλλος μια γνώμη

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς τακτοποίηση γίνεται τυπικά για ολους τους ΗΧ

 

το θέμα του ημιτελούς ισογειου λύνεται με αναθεώρηση της οικοδομικής άδειας επ'αόριστο λόγω ολοκλήρωσης του ΦΟ

(υπάχει αναλυτικό θεμα)

οπότε συνεχίζεις και τον ΗΧ

 

κάποιος άλλος μια γνώμη

 

τακτοποιηση γινεται και για τον η/χ του ισογειου?εγω νομιζω ναι γιατι ο νομος αναφερεται ξεκαθαρα στη διακοπη εργασιων.αρα τακτοποιηση και μετα αδεια αποπερατωσης νομιζω.ευχαριστω myri για την απαντηση.τωρα που σε πετυχα θα ηθελα την αποψη σου στο εξης.σε αλλη οικοδομη καταστημα υπαρχει νομιμο παταρι.ομως ο ιδιοκτητης αλλαξε τη θεση της σκαλας ανοδου και δημιουργησε ενα μεταλλικο διαδρομο 1.50*2.5 για να πηγαινει στο παταρι.αυτο τακτοποιειται ?τι λες?

Link to comment
Share on other sites

ναι τον διαδρομο.αν το παταρι εχει αλλαξει χρηση τακτοποιειται ο διαδρομος?

 

τακτοποιηση γινεται και για τον η/χ του ισογειου?εγω νομιζω ναι γιατι ο νομος αναφερεται ξεκαθαρα στη διακοπη εργασιων.αρα τακτοποιηση και μετα αδεια αποπερατωσης νομιζω.ευχαριστω myri για την απαντηση.τωρα που σε πετυχα θα ηθελα την αποψη σου στο εξης.σε αλλη οικοδομη καταστημα υπαρχει νομιμο παταρι.ομως ο ιδιοκτητης αλλαξε τη θεση της σκαλας ανοδου και δημιουργησε ενα μεταλλικο διαδρομο 1.50*2.5 για να πηγαινει στο παταρι.αυτο τακτοποιειται ?τι λες?

 

salpigoalτι λες για το αμεσως προηγουμενο θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Αρθρο παρ 6

 

Τυχόν ήδη καταβληθέντα ποσά

σχετικών προστίμων δεν αναζητούνται ενώ τυχόν

ανείσπρακτα βεβαιωθέντα ποσά σχετικών προστίμων

διαγράφονται

 

Αυτο σημαινει οτι απαλασσεται απο το προστιμο της καταγγελιας που εχει γινει για τον κλειστο Η/Υ.

Διαβασε καλα την Παρ 16 της εγκυκλιου 8 που υπαγεται η περιπτωση σου...

Πρωτα κανεις την τακτοποιηση, πληρωνεις το προστιμο ή την 1η δοση του και ΜΕΤΑ συνεχιζεις με την αδεια ολοκληρωσης του ισογειου...

Link to comment
Share on other sites

ναι τον διαδρομο.αν το παταρι εχει αλλαξει χρηση τακτοποιειται ο διαδρομος?

 

αν το παταρι εχει αλλαξει χρηση τακτοποιειται.τοτε τακτοποιειται και ο μεταλλικος διαδρομος προσβασης σαυτο?τι λετε παιδια?

 

Αρθρο παρ 6

 

Τυχόν ήδη καταβληθέντα ποσά

σχετικών προστίμων δεν αναζητούνται ενώ τυχόν

ανείσπρακτα βεβαιωθέντα ποσά σχετικών προστίμων

διαγράφονται

 

Αυτο σημαινει οτι απαλασσεται απο το προστιμο της καταγγελιας που εχει γινει για τον κλειστο Η/Υ.

Διαβασε καλα την Παρ 16 της εγκυκλιου 8 που υπαγεται η περιπτωση σου...

Πρωτα κανεις την τακτοποιηση, πληρωνεις το προστιμο ή την 1η δοση του και ΜΕΤΑ συνεχιζεις με την αδεια ολοκληρωσης του ισογειου...

 

ευχαριστω salpigoal.δες και το θεμα του μεταλλικου διαδρομου πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Μαρθα βλεπεις καμια αλλαγη χρησης απο βοηθητικη σε κυρια οσον αφορα τον διαδρομο?

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου.

Αν το πας και με το γραμμα του νομου (εδω γελαει ο κοσμος) ο διαδρομος εχει χρηση βοηθητικη συνεπως και ΔΕΝ τακτοποιεται...

 

Το παραδειγμα σου δεν ευσταθει καθως το παταρι σου ΕΙΝΑΙ νομιμο...

Αν ΔΕΝ ηταν το ξανασυζηταγαμε...

Link to comment
Share on other sites

salpigoal εγω διαφωνω με την λεπτομερη αναλυση της εννοιας βοηθητικη που γινεται στο forum.καταρχην ο 3843 αναφερεται σε υπερβασεις δομησης και σε αλλαγες χρησης δηλ. η/χ, παταρια κ.α(εγκυκλιος 5).στην επομενη της 5 εγκυκλιο αναφερει οτι εντασσονται και προσθηκες χωρων εντος του ογκου πιλοτισ,φωταγωγου η αλλου ανοικτου χωρου που προσμετραται στη καλυψη και στο σ.ο του κτιριου.κατα τη γνωμη μου ο νομοθετης σκεφτηκε πολυ πιο απλα απο εμας και θελει να ρυθμιστει οτιδηποτε προστεθηκε μεσα στον ογκο του κτιριου αφενος πχ παταρια η σοφιτες και οτιδηποτε αλλαξε χρηση απο βοηθητικη σε κυρια χρηση .πχ φωταγωγος εγινε σπιτι.δηλαδη αν ο φωταγωγος γινοταν διαδρομος δεν θα μπορουσε να ρυθμιστει?μην στεκεστε στον κτιριοδομικο.ο νομος εχει πιο ευρεια εννοια.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενας νομος καθαρα εισπρακτικος και γραμμενος στο ποδι, κατω απο εντονες πιεσεις λογω και της προιστοριας Σουφλια.Ας μην επεκταθω αλλο και ξεφυγουμε απ το θεμα...

 

 

Το τι θα κανεις ειναι δικια σου επιλογη....εγω την γνωμη μου στην ειπα.

Δεν χανεις τπτ να κανεις και καμια ερωτηση στην πολεοδομια....(οχι οτι ξερουν και αυτοι....)

 

Εντιτ: Αυτα που γραφεις που ορθως τα γραφεις αναφερονται στο ΠΟΥ πρεπει να βρισκονται οι υπο τακτοποιηση χωροι.

Τιθεται ομως και το ερωτημα ΠΟΙΟΙ χωροι τακτοποιουνται.

Και σ αυτο το ερωτημα η μονη απαντηση ειναι : Χωροι που απο βοηθητικη χρηση αποκτουν κυρια καθ υπερβαση των ορων και περιορισμων δομησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.