Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

@patrick2008 δεν έχει σημασία η υπάρχουσα κατάσταση αλλά τι φαίνεται στο εγκεκριμένο. Πρέπει να κάνεις 3 φακέλους...

 

διαφωνώ μαζί σου, συνάδελφε.

ο ιδιοκτήτης δηλώνει ποια είναι η σημερινή κατάσταση και ρυθμίζει αναλόγως, άρα δεν είναι υποχρεωτικό να υπάρχει συμφωνία με το εγκεκριμένο. Στην συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει επιλογή, με τον κίνδυνο που ανέφερες, βεβαίως...

κατά την άποψή μου, το σωστό είναι να δηλωθεί ως μια κατοικία, αφού μία είναι...

 

@gkaram

οπωσδήποτε θα σου ζητήσουν συναίνεση των υπολοίπων ιδιοκτητών, όπως γίνεται σε κάθε περίπτωση κοινόχρηστου χώρου... Σ' αυτήν την περίπτωση, όμως, δεν θα'ναι δύσκολο να την πάρεις, αφού έχει γίνει "μετατόπιση". Στην ουσία το διαμέρισμα δεν "έφαγε" μέτρα από το κοινόχρηστο, αν έχω καταλάβει καλά. Έτσι, λέγοντας ότι μετά την ρύθμιση θα έχουμε απεικονίσει την πραγματικότητα και δεν θα πληρώσουμε τσουχτερό πρόστιμο (ως πολυκατοικία) σε περίπτωση ελέγχου, νομίζω θα πειστούν να συναινέσουν όλοι...

 

edit: συγγνώμη, παιδιά, μέχρι να τα γράψω, τα'πατε όλα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τις δηλώσεις ως ξεχωριστή κατοικία την καθεμία. Όχι όμως να τις ενοποιήσεις κιόλας (μέσω της τακτοποίησης). Αν έχεις περάσει τέτοιο φάκελο, μάλλον ο ελέγχων δεν ελέγχει και πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και πολεοδομία γιατί με είχε ρωτήσει ένας πελάτης. Αν θέλετε θα ρωτήσω περαιτέρως για νόμους.

 

Πάρ'το αλλιώς. Δηλαδή αν εσύ κανεις ενοποίηση μέσω της τακτοποίησης τί; Είναι ένα μετά; Και τα εγκεκριμένα σχέδια; Και το συμβόλαιο;... Δε μου κάθεται καλά. ο 3843 δε περιγράγει τέτοια πράγματα. Αν θες να είσαι νόμιμος πρέπει να κάνεις ανασύσταση φακέλου και μετά να κάνεις αυτά που λες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για το συγκεκριμένο όπου 3 θέσεις στάθμευσης έγιναν μία κατοικία, θα γίνει ένας φάκελος με αναλυτικά τα εμβαδά των τριών θέσεων στάθμευσης στο υπολογισμό του εμβαδού.

Θα πληρωθεί ένα παράβολο και μια αμοιβή._

 

Το ίδιο δεν θα γίνονταν αν είχαμε 3 διαφορετικούς Η/Χ σε μία κατοικία?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να εισαι νομιμος κανεις και μια ΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ (οχι φακελου ) αλλα οριζοντιας ιδιοκτησιας με ανακατανομη των χιλιοστων και εισαι ΟΚ!

Στην προκειμενη περιπτωση τι πιο απλο απ το να δωσει στο διαμερισμα τα χιλιοστα και των 3 θεσεων σταθμευσης.

 

Αυτο που προσεξα τωρα και ειναι πραγματικα κωμικοτραγικο ειναι οτι τα σχεδια δεν χρειαζεται ΚΑΝ να ειναι αντιγραφα των εγκεκριμενων σχεδιων της πολεοδομιας...(διορθωνω χθεσινο μου ποστ)

Τι να πει κανεις...βλεπω να γινεται ΤΟ μπαχαλο σε λιγα χρονια απο τετοια θεματα....

Δυστυχως πονηρηδηδες υπαρχουν πολλοι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.