Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω... που ειναι κ επιτρέπεται στεγη 2,60μ?

Γιαυτο ηταν και η απορια μου. Ετσι πηγα και πηρα μόνος μου την ναδεια παο την πολεοδομια. Ετσι ειναι πράγματι. Λόγω του επιπλεον ύψους που είχε δόθηκε άδεια 2,60μ!!!(τελειωνε ο οροφος στα 6,50 και η στεγη στα 9,10!!! (δειτε προηγουμενες φωτο)

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχεις στην άδεια ύψος 6,50+2,60 η στέγη = 9,10μ. , ενώ τελικά κατασκευάστηκε 6,50 + 2,80 η σοφίτα = 9,30μ. οπότε ξεπερνάς το σε ύψος το νόμιμο, είσαι εκτός όγκου σύμφωνα με την οιοδομική άδεια. Αυτό λέει ο νόμος 3843/10, βάσει αδείας και όχι βάσει όρων δόμησης στην περιοχή. Λες του δώσαν 2,60 γιατί είχε περιθώριο σε ύψος, είχε και άλλο περιθώριο δηλαδή? Άρα μήπως λύνεται το θέμα με άλλο τρόπο. Με κάποια ενημέρωση αδείας ή καινούρια άδεια? Ας απαντήσει κάποιος πεπειραμένος. Πάντως αν δε γίνεται εγώ σου λέω να τον προτρέψεις να το τακτοποιήσει με τον 3843-20 cm δεν είναι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

..... Λες του δώσαν 2,60 γιατί είχε περιθώριο σε ύψος, είχε και άλλο περιθώριο δηλαδή? ....

 

Το περιθώριο του τοτε ηταν 8,50+1,5 (στεγη) αρα θα μπορουσε μεχρι 10μ

Δηλαδη, τοτε ηταν οι υποκειμενοι όροφοι σε ύψος συνολικα 6,5μ και μπορουσε να κανει οροφο (2,00μ υψος) και στεγη 1,5μ. (συνολο 10μ)

Τωρα ομως εχει γινει σοφιτα 2,80μ και όχι 2,00μ που θα μπορουσε. (6,5+2,8=9,20) κατω απο 10μ. Δηλαδη βρίσκεται κατω απο το μεγιστο υψος που φτανει με την στεγη.

Link to comment
Share on other sites

πάνω σε αυτό.... μου δημιουργείς άλλη μία απορία....

Εάν είχαμε πχ στην πιλοτή εναν χώρο ο οποίος ηταν εντός κ εκτός εγκεκριμένου όγκου ας πουμε 70% μέσα και 30% έξω. Το 70% μπορώ να το τακτοποιήσω? θεωρητικά ναι.

Τότε απορώ για τις σοφίτες... μπορώ να τακτοποιήσω την χρήση που βρίσκεται ΕΝΤΟΣ εγκεκριμένου και να μην τακτοποιήσω τον υπόλοιπο όγκο κ να θεωρείται αυτό ως αυθαίρετη υπέρβαση ύψους?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν η άδεια που έβγαλε λέει 9.10 σωστά?, αλλά αυτός ανέβηκε στα 9,30αλλά δικαιούνταν άδεια για 10,0. Σωστά? Άρα ακόμα ένα + για να το τακτοποιήσεις. Σοφίτες όλης της Ελλάδας τακτοποιηθείτε

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της σοφίτας που μπορεί να θέλει κάποιος ιδιοκτήτης να υλοποιήσει (αυθαίρετα) εντός του θεωρητικά μη βατού χώρου στέγης, υπάρχει ένα πρόβλημα ερμηνείας, που έχω συναντήσει σε διαφορετικούς μηχανικούς εφαρμογής και διαφορετικές πολεοδομίες.

 

Ας πάρουμε το συγκεκριμένο παράδειγμα που το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος είναι 8,5m +1,5m στέγη. Το ύψος των δύο ορόφων που υλοποιούνται είναι 6,5m και το ερώτημα είναι αν θα μπορούσε κάποιος να δείξει στέγη (όχι χώρο σοφίτας) με ύψος ως 3,5m. Έχω τύχει σε περιπτώσεις που το αποδέχονται, ενώ άλλοι μηχανικοί εφαρμογής επιμένουν ότι η στέγη δεν μπορεί να έχει ύψος μεγαλύτερο του 1,5 μέτρου. Βγάλτε άκρη...

Link to comment
Share on other sites

πάνω σε αυτό.... μου δημιουργείς άλλη μία απορία....

Εάν είχαμε πχ στην πιλοτή εναν χώρο ο οποίος ηταν εντός κ εκτός εγκεκριμένου όγκου ας πουμε 70% μέσα και 30% έξω. Το 70% μπορώ να το τακτοποιήσω? θεωρητικά ναι.

 

Μα η pilotis δεν είναι ολόκληρη εντός του εγκεκριμένου όγκου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.